Historycznie i duchowo najwięcej uwagi jego uczestnicy przywiązują do daty 15 sierpnia.
Tego dnia przypada Święto Wojska Polskiego - obchodzone na pamiątkę zwycięstwa nad najazdem bolszewickim w 1920 r. i uratowania Polski i Europy od czerwonego terroru reżimu komunistycznej Rosji. Dzień ten to również uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie w kalendarzu pojawiają się święta: Najświętszej Maryi Panny Królowej i Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - mówi Maciej Hubka, jeden ze współorganizatorów wydarzenia.
- Polska nazwa ósmego miesiąca roku nawiązuje do żniw i zbierania plonów. Motyw ziarna, siewcy i plonów jest często spotykany na kartach Pisma Świętego. Stąd też w maryjnym miesiącu sierpniu skupiamy się na tych właśnie motywach naszego życia duchowego i tego, jakie plony przynosi ono dla naszych rodzin, naszej społeczności lokalnej i dla Polski - naszej ziemskiej ojczyzny. Obraz pracy na roli to też wyobrażenia naszej codziennej walki duchowej o to, aby z naszego życia uczynić rolę żyzną, otwartą na Ziarno Słowa Bożego, dogodną do wzrostu wiary, nadziei i miłości. Jako mężczyźni musimy nauczyć się tego bohaterstwa pracy nad sobą, aby wyorywać z roli kamienie nałogów, lenistwa, rozpusty, łatwizny duchowej, niedowiarstwa, bezmyślności, egoizmu i pychy - informują uczestnicy MPR.
Męski Różaniec na stałe zadomowił się w świadomości piotrkowian. Jest jedną z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Po raz 53. odbędzie się w pierwszą sobotę sierpnia. Uczestnicy spotkają się pod kościołem Najświętszego Serca Jezusowego o godz. 10:00. Tam nastąpi odczytanie fragmentu Pisma Świętego. Następnie mężczyźni przejdą ulicami miasta w modlitwie i ze śpiewem na ustach, aby o godz. 11:00 wziąć udział we Mszy Świętej, która sprawowana będzie w kościele św. Jacka i św. Doroty. Sierpniowe spotkanie odbędzie się w przeddzień uroczystości Przemienienia Pańskiego.