Liczba wypadków wzrosła o ponad 100%!

Tydzień Trybunalski Sobota, 12 listopada 201647
W zastraszającym tempie rośnie liczba wypadków na drogach miasta i powiatu. Tylko w trzech kwartałach 2016 roku policja zanotowała wzrost aż o 106% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Poprosiliśmy policję o analizę zdarzeń drogowych w pierwszych trzech kwartałach tego roku. Wyniki zaskoczyły nawet samych mundurowych, a statystyki - jak się okazało - są zatrważające. W analizowanym okresie tego roku, doszło do 268 wypadków (w 2015 roku 130), w tym czasie zginęło aż 19 osób, a ranne zostały 372 osoby. Jaka jest przyczyna aż tylu wypadków? Jako najczęstszą policjanci podają zbyt szybką jazdę, wymuszanie pierwszeństwa czy niezachowanie prawidłowej odległości pomiędzy pojazdami. Ponadto policjanci nałożyli 7299 mandaty karne oraz zatrzymali 52 prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

Tyle statystyk.


W rozmowie z policjantem chcącym zachować anonimowość, dowiadujemy się, że przyczyn wzrostu liczby wypadków można także upatrywać w likwidacji grupy wypadkowej, która działała w ramach Wydziału Ruchu Drogowego piotrkowskiej policji. Do niedawna wypadki czy kolizje „obsługiwali” mundurowi właśnie z tej grupy, teraz robią to szeregowi funkcjonariusze. W tym czasie to oni zaangażowani są w wyjaśnianie przyczyn zdarzeń drogowych, a według naszego rozmówcy – mogliby patrolować ulice i „wyłapywać” wszelkie zagrożenia występujące na drodze. Samochodów na piotrkowskich drogach jest coraz więcej, a liczba policjantów niestety pozostaje na podobnym na stałym poziomie.

 

O  to, dlaczego kierowcy jeżdżą zbyt szybko i nieostrożnie zapytaliśmy eksperta. Katarzyna Babczyńska* – psycholog transportu zauważa, że gołym okiem widać, także na piotrkowskich drogach, że jeździmy coraz lepszymi samochodami, wyposażonymi w coraz lepsze systemy bezpieczeństwa. Teoretycznie więc mogłoby się wydawać, że z roku na rok liczba zdarzeń drogowych powinna maleć. Tu mamy jednak do czynienia z tendencją odwrotną, dlaczego? Najsłabszym ogniwem oczywiście jest człowiek. Nawet najlepsze i najbardziej nowoczesne technologie nie zastąpią myślenia. Na to, że jeździmy (za)szybko wpływa wiele czynników: pewne predyspozycje psychiczne związane z cechami temperamentu i osobowości, niska świadomość społeczna odnośnie wpływu prędkości na skutki zdarzenia, oraz oczywiście pośpiech. Żyjemy szybko i jeździmy szybko. Szef wymaga, żeby wszystko było gotowe „na wczoraj”, więc pędzimy, bo mamy jeszcze mnóstwo innych zajęć i obowiązków. Pojawia się stres, pracujemy coraz dłużej kosztem regenerującego snu, w rezultacie np. rano zaczynają się pojawiać problemy ze wstawaniem. Wyjeżdżamy zbyt późno i staramy się nadrobić stracone minuty poprzez szybszą jazdę. A co jeśli pojawi się korek? Stres narasta, pojawiają się nieprzyjemne emocje, czasem frustracja. Zamiast mobilizacji dopada nas zmęczenie. Nasz organizm się buntuje. Spada koncentracja, refleks, uwaga ulega rozproszeniu, a bombardująca nas zewsząd ogromna ilość bodźców w postaci m.in. odbieranych w czasie jazdy telefonów, pisanych SMS-ów (sic!) otaczających nas znaków, tablic reklamowych, innych użytkowników dróg etc. tylko potęguje ten destrukcyjny proces. Uwaga staje się coraz bardziej selektywna i prowadzi do nieostrożnej jazdy, bowiem coraz trudniej nam dostrzec sygnały informujące o niebezpieczeństwie, bądź dostrzegamy je zbyt późno. Ryzyko wypadku wzrasta.

 

*Katarzyna Babczyńska – psycholog, psychotraumatolog, doradca zawodowy, terapeuta w Psychologicznym Centrum Usług Doradczych "Drogowskaz". Ukończyła studia na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Prowadzi zajęcia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

 

Jarek Krak

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (47)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

leżak ~leżak (Gość)23.11.2016 20:22

dokładnie, Komendanci do wymiany, dowódcy Drogówki natychmiast do wymiany !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10


okok ~okok (Gość)13.11.2016 21:40

Grupa wypadkowa nie jest po to, żeby przeciwdziałać wypadkom, tylko je obsługiwać. Skoro stworzono taką grupę w Policji, to Komendanci wiedzą, że jest dużo wypadków. Co natomiast zrobiono, żeby przeciwdziałać wypadkom i poprawić bezpieczeństwo na drodze ????

40


Zanzi ~Zanzi (Gość)15.11.2016 07:54

Stres i pośpiech robi swoje, ale zwróćmy uwagę, czego uczą instruktorzy jazdy przyszłych kierowców? Bezpiecznej jazdy, myślenia i reakcji w różnych nieprzewidzianych sytuacjach, liczenia się z innymi użytkownikami drogi? Nie. Uczą, jak zdać egzamin.

20


gość ~gość (Gość)14.11.2016 21:52

Organizacja ruchu i przbudowane ulice utrudniają jazdę. W Piotrkowie nie da się jeździć płynnie. Wydział utrzymania dróg - do roboty. Myśleć trochę przy remontach ulic. Obecny wygląd ulic pięknay ale utrudnienia straszne.

10


kierujący 1 ~kierujący 1 (Gość)13.11.2016 16:23

Ciekawe dlaczego na miejscu kolizji stoją czasami 2 radiowozy. Często zdarza się, że policjantów ruchu drogowego na terenie miasta nie ma, a widać ich na obwodnicach. O co tu chodzi.

40


Pam ~Pam (Gość)13.11.2016 23:31

Trzeba miec mozg to nie bedzie wypadkow.

41


nrpkl ~nrpkl (Gość)14.11.2016 07:12

Niech nikt nie ma wątpliwości, że to wina Chojniaka!

12


o ~o (Gość)14.11.2016 07:45

Wszystkiemu winne jest podniesienie obowiązkowych składek ubezpieczenia!

01


peło ~peło (Gość)13.11.2016 20:02

To efekt likwidacji od 2016 r. fotoradarów w mieście przez PEŁO i tym podobnych. Temu teoretycznemu państwu już dziękujemy

33


Ziiomek ~Ziiomek (Gość)12.11.2016 16:05

Co to za anonimowy policjant? Przecież w piotrkowskiej drogówce jest grupa wypadkowa! Ściema bajera...

100


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat