Advertisement

Kolejne protesty w związku z wycinką drzew w Piotrkowie Trybunalskim

Tydzień Trybunalski Niedziela, 13 października 2019830854
Najpierw ul. Garbarska, teraz Poprzeczna. Pracownicy Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej szykują kolejną wycinkę drzew. Mieszkańcy jednak protestują i chcą walczyć o zielone płuca osiedla.

Ładuję galerię...

Po naszym ostatnim artykule dotyczącym protestu mieszkańców wobec wycinki 8 drzew przy ulicy Garbarskiej, zgłosili się do nas mieszkańcy ul. Poprzecznej. Mają podobny problem. Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa chce usunąć 13 dorodnych drzew i - zdaniem mieszkańców - stworzyć na ich osiedlu betonową pustynię. W tym przypadku jednak do wycinki jeszcze nie doszło, a więc piotrkowianie liczą na to, że uda im się cofnąć decyzję i ocalić zieleń. - Patrząc na to, co dzieje się na naszym osiedlu, stwierdziliśmy, że musimy zareagować. Już od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy ze spółdzielnią. Mamy ponad 60 podpisów na liście sprzeciwiającej się wycince, więc dziwi nas to, dlaczego władze osiedla nie chcą wziąć pod uwagę tzw. głosu społecznego – mówią mieszkańcy. - W pierwszym piśmie skierowanym do PSM, spytaliśmy, jaki jest powód namalowania na drzewach farbą numerów i dlaczego w blokach nie było informacji o tym, że podobno spółdzielnia planuje wycinkę. Odpisali, że wycinają ze względu na naprawę sieci kanalizacyjnej. Podczas spotkania z przedstawicielami PSM stwierdzili, że oczywiście można położyć nowe rury kanalizacyjne obok rosnących drzew, ale będzie się to wiązało z większymi kosztami. Spółdzielnia woli więc przeprowadzić wycinkę i zapłacić firmie za usługę duże pieniądze, niż zachować drzewa i za zaoszczędzone pieniądze zrobić nowy plan geodezyjny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby położyć nowe rury trochę dalej, bo jak nas zapewnili w PSM, chcą położyć całkowicie nowe rury (więc nie muszą wykopywać starych na odcinku od bloku do studzienki) – dodają piotrkowianie.

 

Czemu więc Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zdecydowała się jednak na kolejną wycinkę? O to zapytaliśmy prezesa Marka Potrzebowskiego, prezesa PSM. – Wszyscy nasi pracownicy są za tym, aby zieleń na naszych osiedlach była – powiedział prezes. - Niestety nie zawsze może tak być. Na osiedlu Poprzeczna między drugim, a trzecim blokiem, od kilku lat występują awarie kanalizacji sanitarnej. Drzewa, które kilkadziesiąt lat temu posadzono, zostały umiejscowione na biegnącej kanalizacji. Było to robione w czynie społecznym, a więc bez żadnych planów. Po 40 latach korzenie zaczęły wrastać do instalacji, w związki z czym utrudniają one drożność, przez co fekalia wylewają się do pomieszczeń piwnicznych. Udrażnianie pomaga, ale tylko na chwilę i problem znów się pojawia. Postanowiliśmy więc wymienić kanalizację, ale to wiąże się niestety z wycinką drzew. Są to głównie wierzby i topole. Zrobimy jednak wszystko, aby zachować dąb, który również umiejscowiony jest na kanalizacji.

 

Spółdzielnia rozpatrywała również inny wariant, a więc obejście drzew i wpuszczenie kanalizacji inną drogą. – Takie rozwiązanie wiąże się z przedłużeniem tego procesu i oczywiście dużymi kosztami dla mieszkańców – dodaje M. Potrzebowski. - Byłoby to około 30 tys. zł. Teraz pozostaje pytanie czy miałoby to sens, biorąc pod uwagę stan tych drzew, które po ostatniej wichurze w większości się połamały. Gdyby wtedy komukolwiek coś się stało, to kto by za to odpowiadał?

Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zapewnia, że zaplanowane są już nowe nasadzenia.


Zainteresował temat?

6

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.10.2019 00:31

Bez sensu, niedawno były zbierane podpisy o parking który miał powstać właśnie po wycięciu tych 13 drzew. Pamiętajcie drzewo za drzewo ! Posadza nowe. A ludzie nie mają gdzie parkować. Starsi ludzie którzy tu mieszkają- wiekszosc nie ma samochodów niestety nastąpi wymiana bo zaczną wprowadzać się ludzie młodzi i z samochodami!!! Czyli będziemy parkować chyba na biedronce. Do tego totalny brak dojazdu dla karetek !!!

15


~~a ~~~a (Gość)15.10.2019 00:15

W Piotrkowie wszędzie wycina się drzewa. Spółdzielnie mają spokój. Nie muszą martwić się o przycinanie drzew. Mogą spokojnie podwyższać czynsze.

50


gość ~gość (Gość)14.10.2019 20:27

Wycinać i nie dyskutować z ciemnogrodem

16


gość ~gość (Gość)14.10.2019 17:40

Brak roślinności przyczynia sie do depresji, czlowiek żyje w symbiozie z rosilinami i zabieranie ich z jego przestrzeni to same negatywy.

70


0978 ~0978 (Gość)14.10.2019 14:52

Trochę "zagmatwane" tłumaczenie pana prezesa PSM: od początku był wśród tych oznaczony farbą drzew również ten dąb, który miał iść do wycinki. Teraz prezes tłumaczy, że PSM zrobi wszystko "żeby go zachować". Zatem jeśli w tzw. "międzyczasie" okazało się, że trzeba/można ominąć ten dąb - to dlaczego tego nie może zrobić PSM w przypadku kilkunastu innych/zdrowych drzew, które tam się znajdują? Czy te niby 30 tys. zł to już cena położenia kanalizacji z ominięciem tego dębu czy bez uwzględnienia tego?

50


Anna- Monika ~Anna- Monika (Gość)14.10.2019 13:07

Wycinanie starodrzewia to złoty interes. Piotrków za moich młodych lat był pięknym zielonym miastem, teraz jest betonowym. Nie pozwólmy wycinać resztek wspaniałych, dostojnych drzew!!!

102


yova ~yova (Gość)13.10.2019 20:36

Wycinać i nie dyskutować z motłochem !

1010


Anna- Monika ~Anna- Monika (Gość)14.10.2019 12:53

Oczywiście,że można ominąć starodrzew i położyć nowe rury kanalizacyjne. Wartość tych wspaniałych drzew jest znacznie większa niż 30 tys. To nasze zielone płuca, nasze zdrowie, a młode drzewka muszą rosnąć kilkadziesiąt lat aby służyły człowiekowi tak jak te dostojne, poczciwe drzewa.

62


olo ~olo (Gość)13.10.2019 15:35

Proponuję żeby co niektórzy wyprowadzili się na pustynię...Drzewa były już winne wypadkom, pożarom, klęskom. Za dużo "Władcy pierścienia", jeszcze raz powtarzam na pustynię,a drzewa zostawcie w spokoju.

114


gość ~gość (Gość)14.10.2019 09:57

Zapraszamy te 60 osob do wspolnego wachania szamba w naszej klatce najbliższy termin przed swietami Bozego Narodzenia ,kolejny termin przed Świętami Wielkanocnymi.Ewentualnie zapraszamy do dzielenia sie kosztami za remont sciekow. Zapraszamy na wspolne wachanie " w kupie razniej "

33


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat