Klimczak krytykuje deklarację Macierewicza w sprawie elektrowni atomowej

Bełchatów Środa, 30 grudnia 202039
- Ewentualna budowa elektrowni atomowej to decyzja strategiczna i nie można w tej sprawie formułować tak lekkomyślnych wypowiedzi jak poseł Macierewicz – mówi Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL oraz poseł z naszego okręgu. Polityk odniósł się tymi słowami do deklaracji marszałka seniora dotyczącej powstania elektrowni jądrowej w Bełchatowie do 2043 roku, w wywiadzie dla naszego portalu. Dariusz Klimczak wraz z grupą posłów złożył w tej sprawie interpelację i podzielił się z nami odpowiedzią Ministerstwa Środowiska i Klimatu.
fot. FB Dariusz Klimczak fot. FB Dariusz Klimczak

 

- Przeczytałem niedawno u państwa wypowiedź posła Macierewicza z taką jasną deklaracją, że na pewno w Bełchatowie powstanie elektrownia jądrowa. Poseł podał nawet rok, więc to mnie zaintrygowało, ponieważ znam od lat posła Macierewicza i wiem, że jego deklaracje nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością – mówi Dariusz Klimczak, poseł i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.


O deklaracji marszałka seniora dotyczącej budowy elektrowni atomowej w Bełchatowie przeczytacie tutaj: https://www.epiotrkow.pl/news/A.-Macierewicz-Do-2043-powstanie-belchatowska-elektrownia-jadrowa,42031,0,3.


- Powiem żartobliwie, że poseł wchodzi w buty Brzechwy i Andersena, a to jest bardzo poważna decyzja i deklaracja. Dlatego wystąpiłem do Ministerstwa Środowiska i Klimatu z kilkoma zasadniczymi pytaniami.

- mówi polityk PSL.

W interpelacji grupa posłów pyta m. in. 'gdzie zapadła decyzja i kto ją podjął?', 'z kim była konsultowana?', 'czy na inwestycję zarezerwowano pieniądze w budżecie?', 'jakie będą konsekwencje wybudowania elektrowni?'.


Kilka dni temu do Marszałka Sejmu wpłynęła odpowiedź na interpelację od Piotra Dziadzio, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, której treść skomentował dla nas Dariusz Klimczak.


- Okazało się, że słowa posła Macierewicza nie pokrywają się z rzeczywistością, którą operuje rząd tzn. wcale nie jest przesądzone, że elektrownia atomowa powstanie w Bełchatowie

Wiceprezes ludowców zwrócił również uwagę na kwestię konsultacji społecznych, dotyczących ewentualnego powstania elektrowni. - Ministerstwo potwierdziło, że nie było żadnych konsultacji, a rozmowy i to wiele lat temu, prowadzono tylko z kilkoma urzędnikami. Dla nas kluczową kwestią w tej sprawie jest uzgodnienie tego z mieszkańcami, a także z pracownikami kopalni i elektrowni – deklaruje.


- Ewentualna budowa elektrowni atomowej to decyzja strategiczna i nie można w tej sprawie formułować tak lekkomyślnych wypowiedzi! – oburza się poseł Klimczak.


Pełną treść interpelacji i odpowiedź Ministerstwa znajdziecie tutaj: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=16174.


Wiceprezes PSL wyraził gotowość ludowców do rozmów w sprawie ewentualnego włączenia energii atomowej w polski miks energetyczny, ale jednocześnie podkreślił, że priorytetem dla jego formacji jest rozwijanie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).


Zainteresował temat?

1

9


Zobacz również

reklama

Komentarze (39)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

nnn. ~nnn. (Gość)31.12.2020 06:58

Wpływ elektrowni jądrowych na rynek pracy
Inwestycja atomowa wymaga także rozważenia pod kątem jej wpływu na rynek pracy. Brak tu dokładnych analiz, jednak dostępne informacje pozwalają wysnuć pewne wnioski. Do obsługi elektrowni atomowej potrzebnych jest mniej pracowników niż w przypadku elektrowni konwencjonalnej. Elektrownia atomowa o mocy 2,5 tys. MW może być obsługiwana przez ok. 1000 osób, z których ok. 70% stanowią ludzie z wyższym wykształceniem 15. Trudno więc liczyć, że osoby zwalniane z elektrowni konwencjonalnych znajdą zatrudnienie przy obsłudze reaktorów jądrowych. Konsekwencją inwestycji w atom będzie zmniejszenie wydobycia węgla i, co za tym idzie, zmniejszenie liczby zatrudnionych w kopalniach. Mając na uwadze potrzeby rynku pracy, budowa elektrowni atomowych nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. źródło: elektrownieatomowe.info

22


gość_hygor ~gość_hygor (Gość)30.12.2020 18:27

Jak Macierewicz coś powie, to tak będzie! On jest najbardziej prawdomówną osobą na świecie!

65


Bolek ~Bolek (Gość)30.12.2020 17:34

NIGDY NIE BYŁO ŻADNYCH PLANÓW BUDOWY elektrowni atomowej w Bełchatowie, jak jakiś ... twirerdzi niech zrobi wrzute na poparcie swoich zaczadzonych tez (twierdzę ,że to taka sama teza jak eksplodujące parówki w komisji Smoleńskiej Macierewicza). A czy prawdą jest ,że Antoni Macierewicz za młodu był lewakiem i wyznawcą metod rewolucyjnych komunisty Che Guevara, a także utrzymywał bliski kontakt z osobami powiązanymi z Rosyjskimi służbami specjalnymi- na podstawie książki T Piątka , "Jak to się stało" Niech ktoś obali te kłamstwa?

82


celebra ~celebra (Gość)30.12.2020 18:05

Czy już się zaszczepił, bo strasznie bajdurzy???

62


gość_kamsta19 ~gość_kamsta19 (Gość)30.12.2020 14:14

O elektrowni atomowej w Bełchatowie mówiło się już w latach 80-tych. Po wyczerpaniu złóż węgla brunatnego miano przebudować elektrownię. Nie wiem jak to teraz by wyglądało przy obecnej technologii ale plany takie na pewno były.

93


gość_czasek ~gość_czasek (Gość)30.12.2020 16:57

Cały ten pis weźcie sobie do Korei Północnej najlepiej

94


gość_fas ~gość_fas (Gość)30.12.2020 16:56

Pokarało nas Macierewiczem ale jeszcze trochę wytrzymać i suweren ich zmiecie

104


Gość pp ~Gość pp (Gość)30.12.2020 15:52

Lista rozbabranych inwestycji pana b. min.wojny jest dość długa, zarówno w dziedzinie obronności jak również inwestycji drogowych.
Ale zanim pan Mcierawicz wybuduje elektrownie atomową musi rozpocząć drogę S-12, której budowę gwarantował i nawet miał jakieś uciułane zaskórniaki na dokumentacje.
I może bym przymrużył oko, ale owe deklaracje padły w towarzystwie całego parlamentarnego Pisowskiego dworu.
A więc p. Antomi do roboty bo czas ucieka.

93


gość_tewu ~gość_tewu (Gość)30.12.2020 14:52

Do 2043 roku to i Bełchatów, i Piotrków będzie wyglądał jak Czarnobyl z tym, że nie będzie skażony radioaktywnie. Antonio łódki dla tzw. marynarki wojennej nie może ukończyć mimo, że dwukrotnie ją chrzcil a elektrownię atomową wybuduje. Chyba, że w ramach terapii zajęciowej w wiadomym oddziale bełchatowskiego szpitala.

64


gość_daser ~gość_daser (Gość)30.12.2020 14:20

I bardzo dobrze, obnażać kłamstwa i obłudę pisu

66


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat