Ich pasją jest matematyka

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 29 czerwca 20096
Karol, dzięki uczestnictwu w tegorocznym finale Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej, zwolniony był z egzaminu maturalnego z matematyki. Bez problemów dostanie się na studia. Pozostali członkowie koła matematycznego również odnoszą sukcesy. Wszystko dzięki opiekunowi grupy – Pawłowi Kwiatkowskiemu, który z zamiłowania od kilku lat poszukuje talentów i krok po kroku rozwija wśród uczniów matematyczne zdolności.

W Piotrkowie Trybunalskim istnieje grupa młodych ludzi, których pasją jest matematyka. Większość z nich to wychowankowie Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Kopernika oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie. Cotygodniowe spotkania z matematycznych zabaw przekształciły się w poważniejsze ćwiczenia, a przy okazji również w sukcesy.


- Wszystko zaczęło się, kiedy kilka lat temu w Piotrkowie odbywał się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej. W kolejnym roku najlepsi matematycy również gościli w naszym mieście. Wtedy narodził się pomysł na poszukiwanie utalentowanych “umysłów ścisłych” w szkołach naszego miasta. Powstał wówczas program o nazwie “Środowiskowe koło matematyczne”. Nie ma się jednak co oszukiwać, bez zdolności matematycznych nie można osiągać wielkich sukcesów w tej dziedzinie. To, czy ktoś się „nadaje”, zweryfikować możemy na „Maratonie Matematycznym”, który odbywa się w Piotrkowie od czterech lat. Uczniowie dodatkowo sprawdzają się na piotrkowskim „Turnieju Matematycznym”, jak również na innych konkursach zewnętrznych i olimpiadach. Po wynikach z zadań tam prezentowanych od razu widać, komu służy zabawa w matematykę – mówi opiekun koła Paweł Kwiatkowski. - Trzy razy do roku organizujemy również warsztaty matematyczne. Zbieramy się w grupie osób, które zamierzają w matematykę inwestować, i przez tydzień główkujemy nad zadaniami.


W tym roku laureatem „Maratonu Matematycznego” został Robert Ciałowicz (pod opieką Pawła Kwiatkowskiego od dwóch lat), który zamierza swój sukces przełożyć na jeszcze większe osiągnięcia w przyszłości.
Monika Zielonka, która w kole matematycznym uczestniczy od trzech lat, przyznaje, że zajęcia na początku mogły troszkę przerażać. – Przede wszystkim nowością była duża ilość materiału, ale można było szybko się przyzwyczaić.


Na pytanie, czy nie lepiej poszukać sobie innego hobby, Monika odpowiada krótko: - Jeżeli ktoś lubi czytać literaturę piękną, niech czyta. Ja wolę matematykę i tak już chyba zostanie. Miło będzie, jeżeli przy okazji uda się zostać laureatem jakiegoś konkursu.
Piotr Jaszkowski z grupą Pawła Kwiatkowskiego związany jest od kilku lat. Jako tegoroczny finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej przyznaje, że bez matematycznego treningu i ciężkiej pracy, jak we wszystkich dziedzinach, nie można wiele osiągnąć. Drugi z finalistów - Karol Nienałtowski - tegoroczny maturzysta, dzięki udziałowi w ścisłym finale matematycznej olimpiady, zwolniony został z egzaminu maturalnego z matematyki. Na dowód tego, że wychowankowie Pawła Kwiatkowskiego rzeczywiście odnoszą sukcesy, podaje fakt, że w II etapie olimpiady znalazło się aż osiem osób, które są podopiecznymi pana Kwiatkowskiego. Z Łodzi było to tylko pięć osób. - Tak się jakoś składa, że nasza współpraca tak wspaniale owocuje – dodaje Paweł Kwiatkowski.


W ciągu roku gimnazjaliści na kółku matematycznym spotykają się co piątek, a licealiści w każdą sobotę. Grupa liczy przeważnie kilkanaście osób.
Wszystkich, którzy uważają, że matematyka znajduje się w kręgu ich zainteresowań, opiekun koła zaprasza na spotkania.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

absolwentka ~absolwentka (Gość)16.05.2011 14:10

Pan Kwiatkowski uczył mnie prawie 20 lat temu w I LO w Tomaszowie Maz. Zapamiętałam go jako naprawdę fajnego nauczyciela, który program z trzech lat nauki musiał z nami zrobić w rok i przygotować do matury.

00


Hubert ~Hubert (Gość)11.05.2010 15:33

gratuluje Panu Kwiatowskiemu i uczniom. Kiedy wreszcie bedzie matura na wyzszym poziomie tak aby uczniowie klasy B ww. szkoly pokazali swoje umiejętności!!!!

00


... ~... (Gość)15.10.2009 16:45

Znam prof. Kwiatkowskiego. Genialny człowiek. :]
a co do matury za matematyki... napewno jest potrzebna, ale niestety niewielu jest prawdziwych nauczycieli, którzy są w stanie tę wiedzę przekazać i tak nią zainspirować jak pan Kwiatkowski.

00


~omowiec ~~omowiec (Gość)24.09.2009 00:21

matek ale wiesz... matura z matematyki wcale nie jest do konca obiektywna, poniewaz latwo napisac w sposob zbyt trudny dla sprawdzajacego, ktory nie rozumiejac go postawi 0...

00


matek ~matek (Gość)30.06.2009 21:25

Matemayka Królową Nauk!!! Wiem że ta grupa zapalonych matematyków działa prężnie i bez zbędnego rozgłosu. Jestem już podstarzałym inżynierem, ale co roku "zdaję sobie maturę" w zaciszu domowym. W matematyce wszystko jest jasne, czyste, klarowne i ... uczciwe, a oceny nie wymagają wydumania żadnych skomplikowanych "kluczy". Zachęcam do zdawania na maturze matematyki. To najbardziej obiektywny egzamin. Gratuluję opiekunowi grupy pomysłu i wytrwałości.

00


fAnka ~fAnka (Gość)30.06.2009 19:48

Gratulacje !!!

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat