IMGW ostrzega: po zmianie czasu może być więcej wypadków na drogach

PAP Sobota, 25 marca 202317
Bądźmy ostrożni, bo badania wykazały, że krótko po zmianie czasu zimowego na letni - czeka to nas w nocy z soboty na niedzielę - dochodzi do większej liczby wypadków drogowych oraz w miejscach pracy, a wypadki te są zwykle tragiczniejsze w skutkach – przekazał w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Fot. PAP/Leszek Szymański Fot. PAP/Leszek Szymański

W nocy z soboty na niedzielę wskazówki zegara będziemy przesuwać o godzinę do przodu, z 2 na 3, co oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej.

 

W pierwszych dniach po zmianie czasu wiele osób ma problem z zasypianiem. Zmiana może mieć przykre konsekwencje szczególnie dla osób zmęczonych, chorych, mających problemy ze snem czy pracujących w trybie zmianowym ubytek godziny snu może mieć przykre skutki: pogorszenie samopoczucia, nadmierna senność, pogorszona sprawność psychofizycznej, gorsze radzenie sobie ze stresem, mniejsza tolerancja bólu.

 

Specjaliści IMGW radzą, jak łagodniej przejść ten przejściowy okres. W sobotę wieczorem dobrze jest zapewnić sobie relaks. Przed pójściem spać warto iść na spacer, wziąć odprężającą kąpiel, posłuchać spokojnej muzyki. Zalecane jest, aby wyłączyć ekrany emitujące niebieskie światło, zamiast tego można poczytać książki. Rekomenduje się doświetlanie pomieszczeń światłem o ciepłej barwie, przywodzącej na myśl zachodzące słońce. Dobrze jest przewietrzyć sypialnię. Zasypianie ułatwią ćwiczenia oddechowe.

 

Aby szybciej rozbudzić się w niedzielę rano, można włączyć energetyzującą muzykę. Włączenie niebieskiego światła również może być pomocne, ponieważ odbierane jest przez organizm jako brzask – sygnał dla szyszynki, informujący o konieczności zaprzestania wydzielania melatoniny, hormonu snu. W rozbudzeniu się pomogą ćwiczenia gimnastyczne.

 

Jeżeli senność przed południem nie ustąpi, to skuteczny może okazać kubek mocnej herbaty, kawy, yerba mate. Jednak spożycie tych napojów wieczorem utrudni zaśnięcie. Osobom szczególnie silnie odczuwającym niekorzystny wpływ zmiany czasu zalecana jest krótka, maksymalnie 20-minutowa drzemka w ciągu dnia. Odradza się dłuższe odsypianie, zwłaszcza późnym popołudniem, ponieważ wieczorem można mieć problem z zaśnięciem.

 

W przypadku uciążliwości utrzymujących się przez kilka nocy, pomocne może być podjęcie dodatkowej aktywności w ciągu dnia.

 

Warunki biometeorologiczne w Polsce w nocy z soboty na niedzielę będą niekorzystne. Porywisty wiatr w całym kraju, a na północy i w centrum także lokalne burze, spotęgują uczucie zmęczenia.

 

W niedzielę Polska będzie pod wpływem niżów znad Bałtyku i zachodniej Europy, a z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będą kolejne układy frontów atmosferycznych.

 

Pogoda z przeważnie dużym zachmurzeniem i ograniczonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego, zwłaszcza w pierwszej połowie dnia, będzie niekorzystnie wpływać na ogólne samopoczucie. Okresami, w czasie większych przejaśnień, niekorzystne warunki biometeorologiczne będą słabły do obojętnych.

 

Utrzymujący się prawie w całej Polsce porywisty wiatr, a na wschodzie kraju również burze, będą działały pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, u wielu osób mogąc wywoływać niepokój i drażliwość. Przed wyjściem z domu warto zarówno wziąć parasol, jak i okulary przeciwsłoneczne.(PAP)

 

autor: Beata Kołodziej

 

bko/ jann/

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jedrek realista ~Jedrek realista (Gość)27.03.2023 11:09

W naszej mieścinie teraz przez 3-4 miechy latarnie uliczne będą się zapalały o 17 jak jest zupełnie jasno a sygnalizacja świetlna będzie wyłączona już po 23 xD

20


gosc. ~gosc. (Gość)26.03.2023 20:45

Najlepsze jest ostanie zdanie: "Przed wyjściem z domu warto zarówno wziąć parasol, jak i okulary przeciwsłoneczne"

20


dekkers ~dekkers (Gość)25.03.2023 22:35

Lubię zegary, ale jak mam przestawić w domu około 30-40 zegarków i zegarów to mnie szlak trafia...

01


Zegarmistrz ~Zegarmistrz (Gość)25.03.2023 18:33

Po ch? to zmieniać?! Czas zimowy jest czasem biologicznym i jako taki powinien być na stale!!!

30


Mechanik ~Mechanik (Gość)25.03.2023 11:56

W cofaniu zegarów znam się świetnie i mam w tym doświadczenie

20


go?ć_marek ~go?ć_marek (Gość)25.03.2023 11:42

Czyli że najpierw mam wrzucić do domu a potem przestawić godzinę? A co z zegarkiem który sam ustawia czas?

01


Nadja ~Nadja (Gość)25.03.2023 11:39

To o której godzinie mam teraz się obudzić bo już zgłupiałam?

01


Astrofaza ~Astrofaza (Gość)25.03.2023 11:54

To będzie niezwykłe doznanie czasoprzestrzeni

20


go?ć_marek ~go?ć_marek (Gość)25.03.2023 11:40

To po cholerę jest to przestawianie czasu? To nie XIX wiek, żeby to było potrzebne, dlatego nie zniosą tego i zostawia czas letni, tylko dalej ciągną tą głupotę?

40


wolny człowiek ~wolny człowiek (Gość)25.03.2023 10:36

Czym jeszcze będziecie straszyć ludzi, czy kiedykolwiek ta lista wam się wyczerpie. Przemyślcie to, bo może już czas zacząć się bać konsekwencji za te kłamstwa, co wypisujecie od lat.

31


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat