Główna nagroda dla „TEATRU I KROPKA”

Niedziela, 04 grudnia 20110
Na organizowanym po raz pierwszy w Piotrkowie I Ogólnopolskim Festiwalu Słowa „Licentia Poetica” najlepszym okazał się piotrkowski „TEATR I KROPKA”. Laureata głównej nagrody imprezy wybrali spośród siebie w tajnym głosowaniu uczestnicy festiwalu.
Teatr Teatr
Ola Tabor
Jedna z nagród-wyróżnień dla Teatru
„TEATR I KROPKA”

I Ogólnopolski Festiwal Słowa „Licentia Poetica” dobiega końca. Dziś (niedziela) w godzinach dopołudniowych jury festiwalu ogłosiło werdykt i przyznało nagrody laureatom. - Nie ma nagród za to kto lepszy, ani rankingu kto lepszy, a kto gorszy. Jak wiecie najważniejsze są spotkania warsztatowe i to, że jesteśmy tutaj razem, że przebywamy z sobą, uczymy się od siebie i doświadczamy siebie nawzajem - mówił tuż przed ogłoszeniem wyników Bartosz Gumulec, prezes Stowarzyszenia BUSOLA dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci, współorganizatora Festiwalu.
 
Przez dwa spośród czterech dni festiwalu na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury można było zobaczyć zaprezentowane przez młodzieżowe grupy teatralne z całej Polski spektakle oparte zarówno na utworach Szekspira („Poskromienie złośnicy”), Gogola („Epuzer”), czy nawiązujące do rzeczywistości politycznej w kraju („Szpinakiem na żarty”) bądź prawdziwych, niekiedy wręcz tragicznych wydarzeń, jak zamordowanie w 2002 roku w Erfurcie 12 nauczycieli przez ucznia („Amok”). 
 
Po obejrzeniu wszystkich prezentacji w wykonaniu amatorskich młodzieżowych grup teatralnych, jury festiwalu w składzie: profesor Zofia Uzelac, aktorka, prodziekan wydziału aktorskiego PWSFTViT w Łodzi, Elżbieta Łągwa-Szelągowska, teatrolog, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Wacław Mikłaszewski, aktor, absolwent PWSFTViT w Łodzi, nagrodami-wyróżnieniami Przewodniczącego Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego uhonorowało:

- Teatr „Dziewiątka” z Lubania i spektakl „Amok”, za odwagę podjęcia ważkiego tematu, bunt przeciwko systemowi i rozpacz w sytuacji bez wyjścia,

- Teatr „MaStuMo” z Bytomia i spektakl „Sto tysięcy jednakowych miast”, za wejście w ramy, w poszukiwaniu dobrego kierunku,

- Pracownia „Teatrick” z Tomaszowa Mazowieckiego i spektakl „Nuda”, za nazwanie po imieniu problemów naszych czasów,

- „TEATR I KROPKA” z Piotrkowa Trybunalskiego i spektakl „Trzy kropki”, za wybór tekstu, który zdeterminował wszystkich realizatorów do ciekawego ujęcia jednego z najbardziej palących i ważnych współczesnych problemów,

- Teatr „ŁUPS” z Piaseczna i spektakl „Epuzer” - za energię i temperament odtwórcy monodramu –  oraz spektakl „Poskromienie złośnicy” - za pasję i zespołowość,

- Teatr „Antidotum” i spektakl „Szpinakiem na żarty”, który zdaniem jury powinien zostać zaprezentowany w polskim Sejmie, za autentyczność obywateli w reakcji na wymowę postaci animowanych polityków,

- Grupa Artystyczna „Tomofan” z Tomaszowa Mazowieckiego i spektakl „Na pełnym morzu”, za intensywną pracę czterech żeglujących nad słowem,

- Teatr „Szafa” ze Zgorzelca i spektakl „Matki”, za osobowość i potencjał na scenie.


Nagroda Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, której laureata spośród siebie w głosowaniu tajnym wybrali uczestnicy festiwalu, przypadła „TEATROWI I KROPKA” z Piotrkowa Trybunalskiego za spektakl „Trzy kropki”. Zwycięski spektakl, oparty na trzech monodramach Krzysztofa Bizio pod wspólnym tytułem „Lament” opowiadał o relacjach w rodzinie, o tym, że ludzie ze sobą nie rozmawiają, że pozornie szczęśliwa rodzina może mieć ogromne problemy, wynikające z faktu, że jej członkowie tak naprawdę się nie znają.

 

I Ogólnopolski Festiwal Słowa „Licentia Poetica” zdobył uznanie w oczach zaproszonych specjalnych gości. - Bardzo interesujące wrażenia, każda z tych grup w zasadzie w inny sposób problem swojego spektaklu nam prezentowała, w rezultacie powstały bardzo różnorodne spektakle, na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy ci młodzi ludzie włożyli w to ogromną ilość pracy, co z pewnością należy do ich dużych osiągnięć. Niektóre grupy zaprezentowały nam bardzo ciekawe rozwiązania artystyczne, dlatego też zaproponowaliśmy aby jeden z tych spektakli był w polskim Sejmie, ponieważ ma on niezwykłą siłę przekazu, po prostu ci młodzi ludzie są bardzo krytyczni i bardzo surowo oceniają polityków. Zaskoczyła nas refleksja, gorzka refleksja młodych ludzi na temat życia, szkoły, bardzo są samotni i przeżywają wielkie problemy pozostawieni sami sobie. Oskarżają rodziców, szkoły i świat, w którym niezwykle trudno znaleźć im swoje miejsce - mówiła Zofia Uzelac. - Miejmy nadzieję, że lokalne władze będą sprzyjać i ten przegląd będzie się tutaj mógł nadal odbywać.


Ostatnim spektaklem teatralnym zaprezentowanym w ramach festiwalu był monodram „Musimy mieć dobre życie” w wykonaniu aktorki Teatru Tetraedr z Raciborza Oli Tabor. Oparta na książce Aglaji Veteranyi „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze?” sztuka przedstawia historię dziewczyny wchodzącej w dorosłość, a właściwie w świat dojrzewającej w duszy i ciele kobiecości.

 

Jeszcze dziś, o godzinie 19.00 rozpocznie się koncert Katarzyny Groniec, który oficjalnie zakończy I Ogólnopolski Festiwal Słowa „Licentia Poetica”.

 

tekst i foto: Agawa

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat