Sygnał o korkach i wydłużającym się oczekiwaniu na pobranie wymazu otrzymaliśmy od słuchaczy radia Strefa FM.
- Dzwonię w sprawie punktu pobrań. Ulice Grota Roweckiego, Słowackiego są zablokowane. Nikt nie pilnuje tego żeby ludzie mieli pobierane wymazy z aut. Bardzo dużo osób podjeżdża, zostawia samochód na parkingu i przychodzi - mówiła jedna z oczekujących osób w porannym magazynie Magiel. Jak dodała - tworzą się kolejki jak w sklepie po bułki. Była policja, była Straż Miejska, ale nic z tym nie zrobiono. Rozumiem, że nie wszyscy mają pojazdy, ale może to można jakoś zorganizować. Ludzie stoją schorowani, z małymi dziećmi. Jest kiepska organizacja. Nie wiem czy taki punkt powinien się znajdować w tym miejscu.
Oczekujący przy punkcie pobrań przyznali w rozmowie z naszym reporterem, że czekają już ponad 2 godziny, a szans na szybkie pobranie próbki nie widać. Kierowcy poruszający się po tej części Piotrkowa są kierowani przez strażników miejskich z ul. POW w stronę przejazdu kolejowego. Lewoskręt został zablokowany. Z trudem przez zatłoczone ulice przejeżdżają "emzetki".
Będą jednak zmiany w organizacji ruchu, aby nie blokować ulica Słowackiego i POW oraz jak najbardziej zminimalizować utrudnienia. Ponadto Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, apeluje, aby do punktu pobrań przyjeżdżać wyłącznie swoim samochodem, a nie komunikacją zbiorową lub przychodzić pieszo. W takich przypadkach możliwy jest dowóz karetką pogotowia.
Do sprawy odniósł się także Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. - Codziennie sprowadzamy sytuację w punktach pobrań, jeśli trzeba wydłużamy godziny ich pracy i dostosowujemy do potrzeb mieszkańców. Ostatnio zmieniliśmy godziny pracy na także popołudniowe. Chcemy, żeby testy były wykonywane sprawnie i - w miarę możliwości - bez kolejki. W Piotrkowie w ostatnich dniach liczba pobrań się wahała - od kilku do 90 pobrań dziennie. W Łódzkiem w ciągu 3 tygodni podwoiliśmy liczbę punktów: z 14 do 33. Jesteśmy gotowi także do zwiększenia godzin pracy punktu w Piotrkowie lub nawet zorganizowania kolejnego, jeśli będzie taka potrzeba. Mamy nadzieję, że zmiana organizacji samych pobrań w tym punkcie - o którą poprosimy WSRM - także pomoże. Najwięcej osób na test przyjeżdża w pierwszej godzinie, na otwarcie punktu - mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ.
Punkt pobrań "drive-thru" działa w Piotrkowie od czerwca.