Kto?
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej od 20 lutego 2004 każdy z nas, czyli każdy obywatel państwa polskiego, może bez ograniczeń uwidaczniać nasze symbole narodowe. Jedynym warunkiem jest konieczność otoczenia ich czcią i szacunkiem.
Kiedy?
Flagę narodową mamy prawo wywieszać nie tylko z okazji świąt państwowych, możemy uwidaczniać nasze barwy narodowe także z okazji różnego rodzaju spotkań i okoliczności rodzinnych. I to, co jest novum w naszym prawie - korzystać z flagi, jako symbolu narodowego - mamy także prawo zawsze wtedy, gdy odczuwamy potrzebę zasygnalizowania naszego patriotyzmu i przynależności narodowej. Nawet każdego dnia.
Gdzie?
Mamy prawo umieszczać naszą flagę w różnych miejscach: na budynkach, balkonach, ścianach, ogrodzeniach. Warto ją też uwidaczniać w miejscu, gdzie przebywamy każdego dnia, a więc i w pracy. Znowelizowana ustawa nie zabrania nam tego, a wręcz nawet zachęca do okazywania więzi z ojczyzną.
Gdzie kupić flagę?
W Piotrkowie od kilku lat praktycznie nie ma już kłopotów z zakupem flagi w narodowych barwach. Oferują je markety, sklepy ze sprzętem sportowym, a także tradycyjnie już sklep zaopatrzenia szkół i Centrum Kształcenia Ustawicznego. Ceny flag kształtują się na poziomie od 19 do 190 zł. Najchętniej kupowane są te o wymiarach 112 x 70 cm. Co ciekawe w tym roku z uwagi na zbliżające się w Polsce Euro 2012 można zaobserwować zwiększone zainteresowanie zarówno flagami, jak i innymi akcesoriami w narodowych barwach.
Dla kogo z godłem, a dla kogo gładka?
Oczywiście w dniu święta na ścianach budynków, nie tylko instytucji państwowych, powinny powiewać narodowe flagi. Biało-czerwone barwy powiewają na co dzień przed budynkiem Magistratu, gdzie obok flagi państwowej możemy oglądać jeszcze flagę Piotrkowa i flagę UE. Zgodnie z przyjętym przez piotrkowskich urzędników obyczajem eksponowanie flagi miasta ma podkreślić lokalny charakter administracji samorządowej Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Co ciekawe piotrkowskim władzom udawało i udaje się uniknąć błędów jakie popełniała, m.in. w pierwszej połowie minionej dekady zarówno kancelaria Prezydenta RP, jak i kancelaria Rady Ministrów. W większości państw istnieje jedna i ta sama flaga dla władz państwowych i dla obywateli. W innych są dwie flagi, jedna dla władz państwowych (flaga urzędowa) i druga dla instytucji oraz osób prywatnych (flaga narodowa) różniące się tylko tym, że flaga urzędowa ma dodany herb. W Polsce mamy do czynienia z sytuacją, która nie ma odpowiednika na świecie. Mianowicie polska flaga z godłem tylko częściowo jest flagą urzędową, ponieważ nie przysługuje władzom państwowym, które zgodnie z ustawami miały i mają prawo używać tylko i wyłącznie flagi biało-czerwonej.