Czy Piotrków będzie pobierał ciepło z Bełchatowa?

Strefa FM Wtorek, 09 lutego 201023
Czy w przyszłości możliwe jest by nasze miasto pozyskiwało ciepło z innych źródeł niż piotrkowski MZGK ? Okazuje się, że tak. Już w 2003 roku były takie plany. Próbował zrealizować je ówczesny prezydent Waldemar Matusewicz.
Czy Piotrków będzie pobierał ciepło z Bełchatowa?

- Nasze ciepłownie są w złym stanie technicznym, są już wyeksploatowane, mają swoje lata i wymagają całkowitej przebudowy. Rzeczywiście minęło siedem lat od kiedy zostałem prezydentem i jednym z podstawowych zadań było dla mnie rozważenie, co będzie najlepsze dla Piotrkowa z punktu widzenia modernizacji ciepłowni - stwierdza Waldemar Matusewicz.

 

- Pojawił się pomysł, żeby pociągnąć rurę z elektrowni Bełchatów, za pomocą której doprowadzilibyśmy ciepło do Piotrkowa. Tu zaś wymienniki pompy rozprowadziłyby ciepło po mieście. Plan prosty, zamiast ciepłowni - rura z Bełchatowa. Już siedem lat temu posiadałem analizę wykazującą opłacalność ekonomiczną tego przedsięwzięcia. Ta opłacalność nadal istnieje, a biorąc pod uwagę dostępne obecnie na rynku materiały izolujące, nie ma żadnego problemu, żeby takie zadanie wykonać - dodaje.

 

- Był i jest jeden problem - przyznaje Matusewicz - tę rurę trzeba te kilkadziesiąt kilometrów poprowadzić, wykupić działki itd. Już wtedy padały pomysły, aby wykorzystać do tego linie połączeń kolejowych, gdzie jest tylko jeden właściciel na trasie Bełchatów - Piotrków.

 

Bełchatów przyznaje, że pomysł jest dobry, a co więcej, korzystny dla obu stron. - Zarówno warunki techniczne i ekonomiczne dla tej realizacji wypadły pozytywnie. Przebudowa bełchatowskiego kotła, utworzenie nowej sieci na odcinku Bełchatów - Piotrków oraz modernizacja jednego źródła na terenie Piotrkowa jest możliwa. Elektrownia Bełchatów jest zainteresowana doprowadzaniem ciepła do Piotrkowa, dlatego że w wyższym stopniu wykorzystywana byłaby sieć, która obecnie zasila sam Bełchatów. Dla nas wiązałoby się to z obniżeniem kosztów przesyłu ciepła do Bełchatowa, dla Piotrkowa zaś, cena energii będzie tańsza niż ta wytworzona na miejscu w Piotrkowie. Dlatego nie ukrywam, że kibicujemy wariantowi utworzenia sieci - mówi Wojciech Gwoździk prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

 

A co na ten temat sądzi prezes spółki MZGK Andrzej Pol? - Problem jest wieloaspektowy. Sam pomysł nie upadł. Pomysł dostarczania ciepła z Bełchatowa jest nadal zapisany jako wizja na przyszłość. Kolejnym aspektem jest podjęcie przez organ miasta decyzji, czy inwestycja będzie dla miasta oraz jego mieszkańców opłacalna.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wodnik ~Wodnik (Gość)11.02.2010 19:41

No to chłopy idziemy rurę kopać.

00


lisu ~lisu (Gość)11.02.2010 13:59

jestem na tak

00


lepper ~lepper (Gość)11.02.2010 11:38

jestem za rura bedzie taniej dla miasta i dla mieszkancow

00


lolek ~lolek (Gość)11.02.2010 11:12

jestem za rura z bełchatowa.nasze ciepłownie nie nadaja sie do eksploatacji -koszt remontu dwoch ciepłowni wiekszy niz nitka z bełchatowa i jeszcze jedno utrzymanie tylu pracownikow ciepłowni tez bardzo duzo kosztuje bo zarabiaja nie mała kase nie mowic o tych co siedza na gorze i udaja ze pracuja

00


schab ~schab (Gość)10.02.2010 20:33

Koncepcja jest super! Niech tylko nie zabraknie determinacji w realizacji projektu. Przy dobrze skonstruowanym wniosku o dofinansowanie inwestycji np. 80 % uda sie równiez zmodernizowac siec cieplna w całym miescie i ją rozbudowac!!!! Do tego energia bedzie tansza. Wyobrazcie sobie taki obraz wchodzicie na stare miasto a tam nie cuchnie spalonymi: petami, detkami od roweru, drzewem z jesiennych wycinek lub lichym weglem

00


nie jest dobrze ~nie jest dobrze (Gość)10.02.2010 17:11

Niech każdy wie o tym,że ów pan Matusewicz był blisko związany z elektrownią Bełchatów.
Czyżby miałby w tym mieć jakiś udział?
Temu panu już dziękujemy,na pewno siedział w więzieniu za niewinność.

00


Bleki Blekiranga10.02.2010 12:22

Hej Piotr, nie znam tej głębokości, ale tu http://www.ppp.piotrkow.pl/pliki/studium/tekst%20studium.pdf znalazłem, że są to ujęcia wody z utworów górnej i dolnej kredy. A o tym, że maja one około 27 stopni C to pisał kiedys piotrkowianin

00


olek ~olek (Gość)10.02.2010 12:03

Najlepszym rozwiazaniem bedzie jak przetarg na dostarczanie ciepła wygra duza firma znajaca temat i wyremontuje piotrkowskie ciepłownie taka jak jest w Lodzi -DALKIA z tego co wiem ma wystartowac w przetargu i problem bedzie rozwiazany .

00


Piotr Piotrranga10.02.2010 11:46

BLEKI wiesz może jak głębokie są odwierty w Uszczynie?

00


Piotr Piotrranga10.02.2010 11:43

Zdecydowanie wolałbym działania w kierunku geotermii. Odwierty są oczywiście drogie ale 30km rury także będzie bardzo kosztowne, a na geotermie chyba łatwiej załatwić jakieś dofinansowania.
A co do rurociągu istnieje problem co będzie po zakończeniu eksploatacji obecnej elektrowni węglowej czy aby na pewno miejsce zostanie wykorzystane do budowy jądrówki. Jeżeli tak to problemu nie będzie -elektrownie jądrowe to de facto elektrownie cieplne tylko źródło ciepła jest inne. Natomiast jeżeli elektrownia zostanie zwyczajnie zamknięta to będziemy mieli spory problem. Co do pewności zasilania to Bełchatów nie posiada rezerwowego zasilania. Miasto jest w całości zasilane z Elektrowni ciepłociągiem. Jak na razie o jakiś istotnych problemach nie słyszałem. Fakt ciepłociąg do PT-city byłby ponad dwa razy dłuższy - trzeba przecież liczyć od elektrowni a nie od Bełchatowa.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat