Czy Piotrków będzie pobierał ciepło z Bełchatowa?

Strefa FM Wtorek, 09 lutego 201023
Czy w przyszłości możliwe jest by nasze miasto pozyskiwało ciepło z innych źródeł niż piotrkowski MZGK ? Okazuje się, że tak. Już w 2003 roku były takie plany. Próbował zrealizować je ówczesny prezydent Waldemar Matusewicz.
Czy Piotrków będzie pobierał ciepło z Bełchatowa?

- Nasze ciepłownie są w złym stanie technicznym, są już wyeksploatowane, mają swoje lata i wymagają całkowitej przebudowy. Rzeczywiście minęło siedem lat od kiedy zostałem prezydentem i jednym z podstawowych zadań było dla mnie rozważenie, co będzie najlepsze dla Piotrkowa z punktu widzenia modernizacji ciepłowni - stwierdza Waldemar Matusewicz.

 

- Pojawił się pomysł, żeby pociągnąć rurę z elektrowni Bełchatów, za pomocą której doprowadzilibyśmy ciepło do Piotrkowa. Tu zaś wymienniki pompy rozprowadziłyby ciepło po mieście. Plan prosty, zamiast ciepłowni - rura z Bełchatowa. Już siedem lat temu posiadałem analizę wykazującą opłacalność ekonomiczną tego przedsięwzięcia. Ta opłacalność nadal istnieje, a biorąc pod uwagę dostępne obecnie na rynku materiały izolujące, nie ma żadnego problemu, żeby takie zadanie wykonać - dodaje.

 

- Był i jest jeden problem - przyznaje Matusewicz - tę rurę trzeba te kilkadziesiąt kilometrów poprowadzić, wykupić działki itd. Już wtedy padały pomysły, aby wykorzystać do tego linie połączeń kolejowych, gdzie jest tylko jeden właściciel na trasie Bełchatów - Piotrków.

 

Bełchatów przyznaje, że pomysł jest dobry, a co więcej, korzystny dla obu stron. - Zarówno warunki techniczne i ekonomiczne dla tej realizacji wypadły pozytywnie. Przebudowa bełchatowskiego kotła, utworzenie nowej sieci na odcinku Bełchatów - Piotrków oraz modernizacja jednego źródła na terenie Piotrkowa jest możliwa. Elektrownia Bełchatów jest zainteresowana doprowadzaniem ciepła do Piotrkowa, dlatego że w wyższym stopniu wykorzystywana byłaby sieć, która obecnie zasila sam Bełchatów. Dla nas wiązałoby się to z obniżeniem kosztów przesyłu ciepła do Bełchatowa, dla Piotrkowa zaś, cena energii będzie tańsza niż ta wytworzona na miejscu w Piotrkowie. Dlatego nie ukrywam, że kibicujemy wariantowi utworzenia sieci - mówi Wojciech Gwoździk prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

 

A co na ten temat sądzi prezes spółki MZGK Andrzej Pol? - Problem jest wieloaspektowy. Sam pomysł nie upadł. Pomysł dostarczania ciepła z Bełchatowa jest nadal zapisany jako wizja na przyszłość. Kolejnym aspektem jest podjęcie przez organ miasta decyzji, czy inwestycja będzie dla miasta oraz jego mieszkańców opłacalna.

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bleki Blekiranga10.02.2010 11:11

Hej, widzę, że nie można trafić do Was pisząc dowcipy. Tak naprawdę proponuję by skorzystać z ujęcia wody w Uszczynie które podobnież ma około 27 stopni C. Wykorzystując tą energię nie trzeba by tracić większej ilości węgla do podgrzania wody. Może trzeba tylko wybudować rurę z Uszczyna (może już taka jest- ja nie wiem) i odnowić którąś z ciepłowni...???

00


zet ~zet (Gość)10.02.2010 10:29

"ananek" napisał(a):
może sprawdzaliby bilety w tramwaju ...


no gdzies ich trzeba upchnac.

00


ananek ~ananek (Gość)09.02.2010 23:31

ślepy zauważy, że Bełchatów bardzo się rozwija, czego nie możemy powiedzień o Pobożnym Grodzie, trzeba tylko przyklasnąć takim pomysłom o ile my mieszkańcy będziemy mieli z tego wymierne korzyści, poszedłbym dalej i starał się związać ze sobą oba miasta tworząc dużą aglomerację, np. szybkim tramwajem, pipidówy nie mają racji bytu, a przepraszam zapomniałem o kolesiach co by oni robili, może sprawdzaliby bilety w tramwaju ...

00


na uklady nie ma rady ~na uklady nie ma rady (Gość)09.02.2010 23:26

Nie wiem czy to taki złoty interes, gdy rozpatrzy się wszystkie za i przeciw, a mianowicie:
- Wysokie koszty samej instalacji. Bo to nie tylko dobrze zaizolowana sama rura, ale pośrednie urządzenia kontrolne i regulujące ciśnienie. Na koszty bardzo znacząco wpłynie odległość dzieląca Piotrków i Bełchatów.
- Długotrwałe procedury związane z wywłaszczeniem w celu pozyskania nieruchomości przez które przebiegnie rura. Gdy właściciele działek poczują, że mogą zarobić nie będą chętni na ugodowe załatwienie spraw związanych z wykupem. Dojdą koszty choćby związane z wyceną nieruchomości przez rzeczoznawców majątkowych.
- W związku z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla planowana jest budowa elektrowni jądrowej w miejsce istniejącej kopalni i elektrowni. Wprawdzie to bardzo odległa przyszłość, ale to też trzeba mieć na uwadze. Czy wówczas będzie możliwy transfer ciepła do Piotrkowa?
- W razie awarii rurociągu całe miasto pozbawione będzie ciepłej wody i ogrzewania. Latem pół biedy, ale zimą? Dlatego i tak konieczny będzie remont chociaż jednej rezerwowej ciepłowni.
A może lepiej zainteresować się geotermią. Przecież pozyskana w ten sposób energia nic nie kosztuje i dodatkowy plus to nie zanieczyszczone środowisko przez emisję szkodliwych gazów powstających na skutek spalania węgla. Z badań z 1999r. dla 200 miast przeprowadzonych przez krakowską AGH wynika, że 60 z nich może inwestować w geotermię bez obaw strat (min. Szczecin, Stargard Szczeciński, Zgierz, Łódź, Piotrków Trybunalski, Koło, Żyrardów, szczegóły na stronie Ministerstwa Środowiska).
Ciekawe dlaczego więc istnieją takie opory i nikt nie podejmuje tego tematu? Przecież ponoć w Uszczynie gdzie wykonane są już odwierty wodne w nieczynnej obecnie stacji poboru wody istnieją takie źródła. Gdyby nawet były one na znacznej głębokości, to czy gra nie jest warta świeczki? Przecież z takiego Uszczyna gdzie są już jakieś prace poczynione do Piotrkowa jest 5km, a z Bełchatowa prawie 30km.
No, ale lepiej na tej nieruchomości postawić zakład produkcji żwiru jak kiedyś planowano i tylko dzięki protestom mieszkańców do tego nie doszło lub wybudować jakiś obiekt, który mógłby zawadzać w mieście niż starać się wykorzystać istniejące dary natury.
Zapomniana ciekawostka!
Na sesji RM w dniu 28 lutego 2006 roku Jan Dziemdziora – zapytał, „co dalej się dzieje z ujęciem wody w Uszczynie? Tym tematem zajmowała się Komisja Rewizyjna; sprawa ta była też przedmiotem obrad podczas Sesji Rady Miasta w dniu 29 grudnia 2006 roku. Temat ten podejmowała również prasa lokalna, która opisywała, że utrzymanie tej nieruchomości to coroczne wydatki rzędu ok. 500 000 zł”. No właśnie, ciekawe jaka jest sytuacja na dzień dzisiejszy?

00


piotrkowianin ~piotrkowianin (Gość)09.02.2010 16:16

Jak by matusewicz i inni nie łupili MZGK czynszami dzierżawnymi dla posad kolesiowskich tylko czynsz przeznaczali na odtwożenie majątku gminy to by to wszystko wyglądało inaczej. Nech matusewicz przpomni sobie ile milionów podniósł czynsz i co za to zrobił-0

00


motyl ~motyl (Gość)09.02.2010 16:11

"Zdziwiony" napisał(a):
Jakie działania w sprawie podjęte zostały przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka??

Zapewne żadne jak w przypadku bardzo ciekawego aspektu jakim jest geotermia. Do tego Chojniak tez nie potrafił się odnieść, chociaż w spotkaniu z Prof. zw. dr hab. inż. Ryszardem Henrykiem KOZŁOWSKIM uczestniczył w pierwszej połowie 2009 roku. Ale cięzko byłoby tam chyba kolesi razem upchnąć.

00


zet ~zet (Gość)09.02.2010 15:44

"BLEKI" napisał(a):
Ale po co cokolwiek w Piotrkowie remontować czy budować?

ale pomysl ze zeby przeprowadzic remont ciepłowni trzeba ja wyłaczyca duzo ludzi ma ciepła wode z ciepłowni nie tylko w kaloryferach ale i w kranach tak jak np ja. musi byc zasilanie alternatywne.wtedy mozna podjac sie remontu tego co jest.

00


lisu ~lisu (Gość)09.02.2010 14:37

jestem za, cieplownia w piotrkowie to ruina,a ludzia z cieplowni trzeba duzo płacic.bierzcie sie za rurociag z bełchatowa popieram pomysl

00


Bleki Blekiranga09.02.2010 14:18

Ale po co cokolwiek w Piotrkowie remontować czy budować? Lepiej rurę pociągnąć z Bełchatowa, piłkarki ręczne grać będą w Łodzi lub Bełchatowie, uczelnie będą miały w swych nazwach Kielce albo Łódź. Nam pozostaną tylko zielone skwery na których za jakiś czas będziemy mogli się szczycić, że tyle zrobiliśmy by zostało tak jak jest. Albo to wszystko się zawali jak w takiej jednej komedii "Rozmowy kontrolowane" - pa

00


Zdziwiony ~Zdziwiony (Gość)09.02.2010 14:10

Jakie działania w sprawie podjęte zostały przez prezydenta Krzysztofa Chojniaka??

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat