Czipowanie psów i kotów obowiązkowe?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 08 października 201739
To rozwiązanie, które proponuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W resorcie zakończyły się prace nad aktem prawnym, mającym na celu ograniczenie porzucania zwierząt i ograniczenie liczby bezpańskich czworonogów.
fot. mjfot. mj

Jak czytamy w komunikacie, przesłanym przez biuro prasowe MRiRW, projekt ustawy przewiduje, że identyfikacja psów ma być przeprowadzana "nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciw wściekliźnie". Wobec psów powyżej 3 miesiąca życia, które w momencie wejścia w życie przepisów nie będą zaczipowane, identyfikacja musiałaby zostać wykonana podczas najbliższego, obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie i nie później niż półtora roku przed wejściem aktu prawnego w życie. W przypadku kotów projekt przewiduje identyfikację "nie później niż do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia, a w każdym przypadku przed wprowadzeniem tych zwierząt do obrotu". Obowiązek nadzoru i kontroli procedury miałby spoczywać na organach Inspekcji Weterynaryjnej.

 

Niestety, za zaczipowanie zwierzęcia będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Chyba, że gmina, w której mieszkamy, realizuje program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt i będzie mogła częściowo pokryć koszty rejestracji. Z powszechnym wszczepianiem elektronicznych transponderów wiąże się utworzenie centralnej bazy, w której miałyby znajdować się wszystkie zarejestrowane psy i koty. Darmowy dostęp do niej miałyby policja, straż miejska czy gminna, weterynarze (w tym ci pracujący w schroniskach), technicy i Inspekcja Weterynaryjna oraz urzędy powiatowe i gminne.

 

Grażyna Fałek, prezes piotrkowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami chwali pomysł i przypomina, że w Piotrkowie w kilku punktach opieki weterynaryjnej można bezpłatnie zaczipować swojego pupila. Podkreśla przy tym, że porzucanie czworonogów na terenie podległym piotrkowskiemu schronisku to nadal poważny problem. Każde zwierzę, które trafia do schroniska, jest rejestrowane i trafia do bazy danych. Fałek zwraca jednak uwagę na istotną kwestię: bazę danych. W tym momencie takich systemów istnieje co najmniej kilka i warunkiem powodzenia projektu jest zebranie ich wszystkich w jeden, centralny, i zintegrowanie. - Bywa, że trafia do nas zwierzę z czipem, który "nigdzie nie istnieje" i nie jest przypisany do żadnej bazy danych, mamy problemy z odnalezieniem go - tłumaczy.

 

Projekt - co logiczne - zakłada również „zakaz utrzymywania niezidentyfikowanych psów, wprowadzania do obrotu niezidentyfikowanych psów albo kotów, nabywania niezidentyfikowanych psów albo kotów, wydawania ze schroniska dla zwierząt niezidentyfikowanych psów albo kotów oraz przyjmowania ze schroniska dla zwierząt niezidentyfikowanych psów albo kotów”. Niezastosowanie się do określonych wytycznych będzie zakwalifikowane jako wykroczenie i zagrożone karą grzywny. Jaką konkretnie? Spytaliśmy o to zespół prasowy Ministerstwa Rolnictwa, ale w przesłanym do nas komunikacie nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Projekt ustawy zostanie podany do publicznej wiadomości dopiero, gdy uda się uzyskać wpis do Wykazu prac programowych i legislacyjnych rządu oraz przeprowadzeniu konsultacji publicznych i opiniowania aktu.


Zainteresował temat?

4

3


Zobacz również

Komentarze (39)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xx ~xx (Gość)08.10.2017 11:00

A jak urzędnik będzie wiedział kogo jest dany zaczipowany pies czy kot? Czy jest jakiś przepis nakazujący rejestrację na siebie (tak jak np auta) danego zaczipowanego kota czy psa? A jak dostanę od kogoś takiego psa z chipem to muszę iść do urzędu miasta czy gminy i zarejestrować takiego psa na siebie? A jak mi taki pies zginie i ktoś go znajdzie to jak udowodnię, że mi zginął a nie, że go porzuciłem? A czy jak komuś takiego psa ukradną to będzie system (taki jak GPS) żeby takiego psa na terenie kraju namierzyć? W końcu jak człowiek będzie musiał zapłacić za chipa to chyba coś może wymagać od tych głupawych urzędników, którzy tylko kasę próbują wyciągnąć.

42


gość ~gość (Gość)08.10.2017 10:04

No nareszcie będzie można zidentyfikować skurwieli porzucających psy

84


z czipem do kota ~z czipem do kota (Gość)08.10.2017 10:30

Z czipowaniem kotów to przesada. Kto je wyłapie żeby zaczipować? W ciągu każdego roku przybywa młodych bezdomnych kociąt. Śpią i zdychają głodne, zapchlone i schorowane po piwnicach i zaroślach.

72


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)08.10.2017 10:26

Odchody zwierzęce też będą czipowane bądź dojdzie się właśnie po czipowanym zwierzęciu???

71


Bolek ~Bolek (Gość)08.10.2017 10:23

Chorych pomysłów ciąg dalszy, a na koniec rządów dojnej zmiany niech uchwalą, aby każdy kto wychodzi po 22 z domu posiadał specjalną przepustkę na pobyt w Pubie i koniecznie podstemplowane zaświadczenie , że był w niedzielę w kościele?

55


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat