Czekamy na dofinansowanie do modernizacji ciepłowni

Piątek, 08 listopada 201930
Jak skutecznie walczyć ze smogiem? Piotrków ma plan długoterminowy, władze miasta chcą zrezygnować z węgla i postawić na gaz, co w dłuższej perspektywie ma sprawić, że będziemy niemalże eko miastem. Już kilka miesięcy temu zdecydowano, że w ramach modernizacji miejskich ciepłowni zmienimy paliwo na to bardziej eko. Modernizacja miejskiego ciepłownictwa to jednak koszt ok. 50 mln zł. Pierwszy wniosek o dofinansowanie tego zadania już został złożony.
wiceprezydent Piotrkowa Adam Karzewnik wiceprezydent Piotrkowa Adam Karzewnik

Dziś dwie nasze ciepłownie zasilane są węglem. Do 2023 (to tzw. rok krytyczny) musimy jednak zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, bo wymagają tego przepisy unijne. Już wiemy jak to zrobić. Postawić na tzw. kogenerację gazową. To jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym. Wg ekspertów wariant gazowy zapewni stabilne dostawy ciepła na najbliższe lata dla Piotrkowa Trybunalskiego. Jest to opcja najkorzystniejsza finansowo i najbardziej przyjazna dla środowiska. Na rewolucję w piotrkowskim ciepłownictwie potrzebujemy jednak ok. 50 mln zł. Urzędnicy zamierzają walczyć o zewnętrzne dofinansowanie tego projektu. W połowie roku Narodowy Fundusz Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił program, w ramach którego Piotrków stara się o pieniądze. - Taki konkurs się pojawił, dotyczy wysoko sprawnej kogeneracji. Wniosek złożyliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w lipcu – mówi Adam Karzewnik, wiceprezydent miasta. - Czekamy na rozstrzygnięcie. Aplikowaliśmy o środki na budowę układu kogeneracyjnego dla ciepłowni. To jest układ, w którym będzie produkowane zarówno ciepło, jak i energia elektryczna, koszt tej inwestycji to ok. 25 mln, a oczekiwane dofinansowanie ok. 9 mln, czyli w granicach 40% kosztów kwalifikowanych.

 
Konkurs powinien zostać rozstrzygnięty się do końca roku. Ewentualne podpisanie umowy to z kolei połowa przyszłego roku.

 

Co z pozostałą częścią kosztów związanych z modernizacją ciepłownictwa? Te - jak poinformował nas wiceprezydent - ponosić ma nie tylko budżet miasta, ale również spółka odpowiedzialna za miejskie ciepłownie. 


Zainteresował temat?

8

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.11.2019 13:23

Ja też czekam na dofinansowanie z mopsu bo bida a roboty nie ma.

105


go ~go (Gość)08.11.2019 21:54

To "niemalże eco" robi różnicę. Obserwuję poczynania władz miasta w tej sprawie i uważam że są to działania pozorowane. Problem ciepłownictwa w mieście jest niewątpliwie złożony i budowa układu kogeneracyjnego, niewątpliwie dobre, chociaż będzie kosztować więcej niż 50 mln, chyba że euro, niewiele zmieni jeżeli chodzi o stan powietrza odczuwany przez mieszkańców .Ważna jest rozbudowa sieci ciepłowniczej oraz co jest chyba najtrudniejsze do rozwiązania to ograniczenie tzw. niskiej emisji, czyli całkowitego wyeliminowania spalania paliw stałych do ogrzewania domów.

60


gość ~gość (Gość)08.11.2019 21:12

Piotruś walczy

21


gość ~gość (Gość)08.11.2019 21:11

Palę w piecu węglem bo nie stać mnie na podłączenie się do gazu i wymianę instalacji. Marzy mi się ogrzewanie na haz żebym nie musiała w kółko dokładać do pieca,rozpalać i siedzieć w smrodzie. Co mam zrobić?? Niczego innego nie pragnę, tylko ogrzewania gazowego, ale jak mam sobie na to pozwolić przy zarobkach 2tys miesięcznie...

72


gość ~gość (Gość)08.11.2019 21:08

Czy NFZ refunduje okulary?

40


On ~On (Gość)08.11.2019 20:11

Tak jak dostaniemy to będziemy coś robić tak obecna władza zdolna jest do rządzenia . Jest proste rozwiazanie zwolnić połowę zbędnych urzędników i kasa będzie na modernizację ciepłowni. Teraz gdzie by nie wszedł do urzędu wszędzie po 4 osoby siadzą i tyłkami ocierają się o siebie. Po co tyle ludzi w biurach od niczego

61


eP-cimów ~eP-cimów (Gość)08.11.2019 19:31

Oczyszczalnia - wykonano 5 -słownie; pięć- modernizacji modernizacji, podobnie ujęcia wody ! ! marnotrawstwo i nieudolność.
Jaką ilość modernizacji, modernizacji, przewidziano dla ciepłowni ? ? Pierwsza modernizacja to 30 mil. mnożone przez ilość kolejnych modernizacji ? ? ? ? ?
A może by tak tylko jedną ciepłownię rozbudować i będą oszczędności.
Mniej dyrektorów, urzędników, kierowników, kadry technicznej, pracowników itd. a nam mieszkańcom zostaną pełne kieszenie oszczędności.

61


eco ~eco (Gość)08.11.2019 16:53

A ile potrzeba na nowe autobusy ?

51


mixer ~mixer (Gość)08.11.2019 16:21

"Na rewolucję w piotrkowskim ciepłownictwie potrzebujemy jednak ok. 50 mln zł" - czyli zamiast mediateki mogliśmy mieć czyste powietrze? No pięknie!

103


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)08.11.2019 14:22

Najpierw się robi rzeczy WAŻNE,a dopiero buduje się mediateki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

225


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat