Co dalej z piotrkowską Europą?

Tydzień Trybunalski Sobota, 25 stycznia 202568
Zabytkowy budynek, w którym mieściła się słynna restauracja „Europa” popada w ruinę. Mieszkańcy miasta od trzech tygodni mogą podziwiać odsłoniętą elewację zabytkowego budynku. Jak ustaliliśmy, może mieć to związek z budową nowych konstrukcji zabezpieczających przed dalszą degradacją „Europy”.

Ładuję galerię...

Co może zrobić Urząd Miasta Piotrków Trybunalski?

Kiedyś w budynku znajdującym się w centrum Piotrkowa funkcjonowała znana na całą Polskę restauracja. Obecnie stał się on niechlubną wizytówką miasta. Władze Piotrkowa widzą problem, jednak niewiele mogą zrobić. „Europa” od 2000 roku jest bowiem w rękach prywatnych. W budynku miały powstać kino, hotel i klub nocny. Ale to były tylko plany, skończyło się na wielkich reklamowych bilboardach, które wisiały na budynku. A ten od 25 lat popada w ruinę. Jak podkreśla prezydent Piotrkowa, Juliusz Wiernicki jedynie nadzór budowlany może wywrzeć presję na właściciela, aby zgodnie z prawem zabezpieczył „Europę” przed dalszą degradacją. Z kolei wiceprezydent Piotr Kulbat na antenie Radia Strefa FM zdementował pogłoski, jakoby miasto było zainteresowane odkupieniem budynku od prywatnego właściciela.

Niewątpliwie Europa jest wizytówką Piotrkowa Trybunalskiego zarówno architektoniczną, jak i historyczną. Jednak przyszłość budynku zależy od prywatnego właściciela. Miasto zrobiło wszystko, co zrobić mogło. Wszelkiego rodzaju naciski prośby, by właściciel budynku, chociaż go zabezpieczył, by Europa nie sprawiała zagrożenia dla przechodniów. Jak widzimy, prywatny inwestor po decyzji nakazowej coś już zaczyna robić. A co zrobi, to czas pokaże. Miasto Piotrków nie może naciskać na właściciela ze względu na prawo własności, możemy jedynie wywierać presję lub prosić o interwencję nadzór budowlany. Wiemy, że właśnie taka interwencja miała miejsce i to przez działania nadzoru budowlanego są wykonywane jakieś ruchy. Z tego, co wiem, budynek ma być zabezpieczony. Przypomnę, że Europa nie jest już w rękach samorządu, budynek został sprzedany firmie z Legnicy, która z kolei odsprzedała go kolejnemu podmiotowi – mówił Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa.

 

Nadzór Budowlany zna sprawę "Europy" i podejmuje stosowne kroki 


Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego bacznie śledzi losy Europy. Ściany zewnętrzne budynku wpisane są do rejestru zabytków, więc jego rozbiórka byłaby bardzo trudna. Waldemar Gumienny zaznacza, że prace przy „Europie” mogą być związane z nakazem zabezpieczenia zniszczonego dachu oraz elewacji. Dodaje też, że istnieje ścieżka prawna, dzięki której prace mogą zostać wykonane na zlecenie nadzoru budowlanego, za które obciążony zostałby właściciel budynku. Jednak zdjęcie dotychczasowych zabezpieczeń może świadczyć o tym, że wykona je inwestor.

 

ZOABCZ FILM Z LOTU PTAKA:

Toczy się postępowanie w sprawie budynku, aktualnie jest wydana decyzja administracyjna nakazująca wykonanie zabezpieczeń tego obiektu, aby on dalej nie niszczał. Decyzja została wydana na podstawie ekspertyz, jedna została doręczona przez właściciela budynku, druga przez biegłego sądowego. Mają być ustawione rusztowania na zewnątrz budynku i zawieszona nowa siatka ochronna, taki został wydany nakaz dla właściciela Europy. Musi on również uprzątnąć pozostałości dachu, który opiera się na stropie najwyższej kondygnacji, aby go odciążyć, trzeba również zabezpieczyć sam dach. Ściany zewnętrzne Europy podlegają pod konserwatora zabytków, nadzorem nad pozostałymi elementami zajmuje się nadzór budowlany. Aby wyremontować budynek, musi być dobra wola właściciela budynku, my możemy naciskać i nakładać sankcje. Nadzór budowlany dąży do tego, aby budynek nie zagrażał bezpieczeństwu mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego – mówił Waldemar Gumienny, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Piotrkowa.

Straż Miejska reaguje zgodnie z prawem

Stan budynku zagrażał ludziom, którzy przechadzali się chodnikami przylegającymi do dawnej „Europy”. W 2023 roku oderwała się cześć elewacji, kilka cegieł spadło tuż przed przechodniem. Po tym incydencie Straż Miejska wszczęła postępowanie w sprawie o wykroczenie. Zdarzały się również sytuację, gdy wiatr zrywał płyty dachowe. Jak mówi Jacek Hofman, komendant straży miejskiej - właściciel obiektu musi dbać o czystość oraz bezpieczeństwo, aby obiekt nie stanowił zagrożenia dla piotrkowian.

Właściciel „Europy” tak samo, jak każdy inny musi wypełniać pewne obowiązki wynikające przede wszystkim z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. Jeżeli mamy okres zimowy to do obowiązków właścicieli należy utrzymanie zimowe chodników przylegających do budynku. Podobnie, jeżeli na terenie nieruchomości pojawią się odpady komunalne, również właściciel jest zobowiązany do ich usuwania. Jeżeli znów zaistniałby przypadek oderwania fragmentów elewacji, to straż miejska będzie interweniować, chodzi o poprawne zabezpieczenie budynku - mówił Jacek Hofman, komendant straży miejskiej w Piotrkowie.

Co o "Europie" myślą mieszkańcy miasta? Posłuchaj sondy

Wszystko pozostaje w kwestii właściciela "Europy"

Skontaktowaliśmy się z właścicielem EuropyAndrzejem Matuszewskim, aby zapytać go jakie dalsze prace będą prowadzone w zabytkowym budynku. Jak powiedział: nie udzieli żadnej informacji odnośnie poczynionych inwestycji.

 

 

 


Zainteresował temat?

10

3


reklama

Komentarze (68)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mamy dość ~mamy dość (Gość)wczoraj, 12:24


Zabytek traci przymiot rzeczy o charakterze czysto prywatnym, a interesy właściciela doznają ograniczeń z uwagi na obowiązek dbania o zabytek w sposób i w zakresie jakby jego własność przynależała do ogółu. Zakres ograniczeń i obowiązków wynikających z własności zabytków jest oczywiście zależny od aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Własność zabytków nie wpisuje się zatem w ramy typowego prawa własności. Właściciel zabytku powinien podejmować wszelkie niezbędne starania mające na celu ochronę wartości jaką prezentuje zabytek. Jego rola sprowadza się zatem do bycia dysponentem zabytku, który swoimi działaniami powinien doprowadzić do jak najdłuższego utrzymania zabytku w jak najlepszym stanie oraz jak najlepsze jego wykorzystanie dla dobra ogółu, ze względu na jego walory historyczne, czy naukowe (patrz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 2 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/OI 859/19).
Podstawowy zestaw tych obowiązków określony jest już na samym początku ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie i opiece nad zabytkami. W treści art. 5 ustawy wskazano, iż właściciel powinien zapewnić warunki do:
naukowego badania i dokumentowania zabytku;
prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku;
zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie;
korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości;
popularyzowania i upowszechniania wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury.

Obowiązki właściciela (a nawet posiadacza) zabytku polegają zatem na prowadzeniu prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku, zabezpieczeniu i utrzymaniu zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie oraz korzystaniu z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości dotyczą właściciela zabytku zarówno będącego osobą fizyczną, jak i Skarbu Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 2443/13)
Więcej na https://lukomski-niklewicz.pl/prawo-wlasnosci-a-uprawnienia-konserwatora/

40


pies ogrodnika ~pies ogrodnika (Gość)wczoraj, 11:47

Ten "właściciel' to pies ogrodnika, nie pozwala komuś innemu skorzystać z tego, mimo że sam z tego nie korzysta i nie ma najmniejszego zamiaru tego robić.

60


Chory system ~Chory system (Gość)przedwczoraj, 19:50

Właściciel nie chce się wypowiadać , bo co ma powiedzieć? Że ratowanie tej ruiny z ekonomicznego punktu widzenia nie ma żadnego sensu ? Kto go posłucha? Konserwator zabytków musi udowodnić, że jest tu potrzebny i nie odpuści
Właściciel w naszym kołchozie jest osobą znienawidzoną przez homo sowietikus i prawodawstwo jakie po nim zostało. Miejski pasożyt nakłada na niego podatki od nieruchomości i dodatkowo jeszcze nakazuje sprzątanie obejścia, które nie jest jego własnością. Tak jest przecież najłatwiej, po co się ma trudzić klasa próżniacza?
Kto tu jest właścicielem a kto beneficjentem? Pod murem właściciela każdy niechluj może się załatwić, rzucić pustą butelkę po alkoholu i co tylko w lapach trzyma. Właściciel musi pokornie po nim sprzątnąć bo jak nie to zostanie surowo ukarany. Najbardziej uprzywilejowaną osobą w kołchozie jest nierób żyjący z zasiłków za pieniądze podatnika, Skąd więc ta nienawiść do właścicieli? Przecież lepiej już być nie może !

713


Romek ~Romek (Gość)wczoraj, 09:58

Kupić w Ikea to co wojsko zgubiło, podłożyć na każdym rogu i sprawa załatwiona

15


murorz ~murorz (Gość)wczoraj, 09:08

Teraz może będzie nowe osiedle budował i będzie nowy bilbord.

91


filmik z lotu ptaka ~filmik z lotu ptaka (Gość)wczoraj, 08:47

operator raczej pojęcia nie ma o kadrowaniu

41


JD ~JD (Gość)wczoraj, 08:36

To jest właśnie wizytówka Piotrkowa. Nie moc w każdej dziedzinie życia i pomysłu na jego rozwój.

100


Hmmm ~Hmmm (Gość)wczoraj, 08:00

Dziwne mamy prawo. Ratować i rewitalizowac zabytki - owszem... ale sztuczne blokowanie rozbiórki ruder, to przegięcie. Gdzie był konserwator zabytków do 2000 roku? Po co budynek był sprzedawany? Kolesiostwo, czy miasto chciało pozbyć się problemu?
Potrzebna jest zmiana prawa i doprecyzowanie, co jest zabytkiem, a co trzeba rozebrać zanim się zawali i komuś zrobi krzywdę...

80


Staszek ~Staszek (Gość)wczoraj, 04:47

Do Wszystkich. Wy tu czegoś nie rozumiecie. Jak UM nie miał kasy w budżecie to sprzedawał kamienice w Piotrkowie Trybunalskim "za bezcen". A teraz ten sam urząd chce za darmo je przejąć. I to ma być gospodarka wolnorynkowa. "A niech gnije ten trędowaty dom".

22


hghj ~hghj (Gość)przedwczoraj, 22:56

zburzyc to bo i tak nic z tego nie bedzie, postawic cos nowego na wzor tego budynku i bedzie pieknie... a tak stoi strup w samym centrum... wizytowka piotrkowa.

71


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat