Była kolejka wąskotorowa, będzie ścieżka rowerowa

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 28 sierpnia 201755
Kiedyś kolejka, wkrótce być może ścieżka rowerowa – plany, by w śladzie wąskotorówki prowadzącej z Piotrkowa do Sulejowa wybudować drogę dla rowerów, ma samorząd Sulejowa. W realizacji planów chce pomóc województwo.
fot. archiwum, J. Gnyp fot. archiwum, J. Gnyp

Takie plany pojawiły się już w 2015 roku. Co stanęło na przeszkodzie przed dwoma laty? - Pomysł pojawił się, kiedy zaczęliśmy projektować sieć ścieżek rowerowych w ramach porozumienia pomiędzy siedmioma gminami – mówi nam zastępca burmistrza Sulejowa Dorota Jankowska. - Z przyczyn związanych z własnością gruntów, projekt nie doczekał się realizacji.

 

Jakiś czas temu zawiązał się jednak ruch obywatelski, którego członkowie chcieli, by budowa ścieżki została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego. Projekt został złożony. Niestety nie zostanie zrealizowany, ponieważ teren wąskotorówki nie jest majątkiem województwa łódzkiego, a Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Póki co podjęliśmy rozmowy z samorządem województwa, rozmawialiśmy z przewodniczącym Sejmiku Województwa Łódzkiego Markiem Mazurem o wprowadzeniu do budżetu województwa na rok 2018 pozycji pod nazwą „Budowa ścieżki rowerowej pomiędzy Piotrkowem a Sulejowem w śladzie dawnej kolejki wąskotorowej”.

 

Dorota Jankowska jest pełna optymizmu, bo już teraz udało się pozyskać przychylność nie tylko przewodniczącego Marka Mazura, ale także kilku radnych województwa. - Jest duża szansa, że złożony przez gminę Sulejów do budżetu województwa łódzkiego projekt rzeczywiście się w nim znajdzie – dodaje.

 

Teoretycznie koszty budowy można byłoby podzielić pomiędzy kilka podmiotów: samorząd Sulejowa, Piotrkowa, województwa, GDDKiA, Zarząd Dróg Powiatowych czy Lasy Państwowe, bo dawna kolejka przebiegała w śladzie dziś użytkowanym również przez Lasy. - Musimy mieć świadomość, że profesjonalna trasa rowerowa służyłaby nie tylko mieszkańcom gminy Sulejów, ale łączyłaby w naturalny sposób ścieżki Piotrkowa z atrakcjami turystycznymi gminy Sulejów – mówi D. Jankowska.

 

- Teraz, kiedy z rządowych planów wypadły przebudowy dróg DK12 i 74, projekt ścieżki tym bardziej powinien zostać zrealizowany, choćby dla bezpieczeństwa rowerzystów – twierdzi przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, który z wielkim entuzjazmem podchodzi do pomysłu. - Poza tym taka ścieżka jest niezbędna również dla celów turystycznych. Dziś rowerzystów jest nieporównywalnie więcej niż kiedyś, szczególnie w okresie wakacyjnym. Ścieżka, która połączyłaby Piotrków Trybunalski z Sulejowem byłaby niewątpliwą atrakcją. Takich ścieżek buduje się w Polsce bardzo dużo, na przykład na wybrzeżu, Sopot połączony jest z Gdańskiem ścieżką. Mamy też ścieżkę wybudowaną pomiędzy Tomaszowem a Spałą. Samorząd województwa łódzkiego partycypował wówczas w kosztach.

 

A propos kosztów… Padła już suma 300 tys., jednak wg M. Mazura nie wystarczyć może nawet pół miliona. Przewodniczący zapewnia jednak, że samorząd województwa na pewno zaangażuje się finansowo. - Będzie to realny ciężar do udźwignięcia – mówi. - Oczywiście teren nie jest własnością Piotrkowa, ale województwa też nie. Pas wzdłuż śladu kolejki jest własnością Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na pewno będę lobbował za tym pomysłem, wystąpię też z propozycją, aby w tę inwestycję zaangażował się również samorząd Piotrkowa.

 

- Oficjalnie nic nam na ten temat nie wiadomo. Podobno władze Sulejowa aplikowały w ramach projektu obywatelskiego do Urzędu Marszałkowskiego. Ale czy tak było, nic nie wiemy – komentuje przedstawiciel piotrkowskiego magistratu.

- To będą znaczne koszty, dziś jeszcze trudno określić, jakie konkretnie. Jednak jeżeli będziemy chcieli zrealizować inwestycję na miarę oczekiwań mieszkańców i turystów, będzie to kosztowne, dlatego gmina Sulejów sama nie podoła finansowo – dodaje z kolei D. Jankowska.

 

Zarówno zastępca burmistrza, jak i przewodniczący Sejmiku podkreślają turystyczną wartość planowanej ścieżki. - To oczywiście jedno z narzędzi do celu, jakim jest strategia związana z odbudowaniem pozycji Sulejowa na mapie turystycznej Polski centralnej. Sulejów zawsze był miejscem wypoczynku dla Łodzi, Śląska, Piotrkowa. Nadal mamy tych samych turystów, którzy wiernie przyjeżdżają do naszych ośrodków, dlatego inwestycje w infrastrukturę są jak najbardziej na miejscu – mówi Dorota Jankowska.

 

Z pewnością wszyscy cykliści z regionu będą trzymać kciuki, by projekt samorządu Sulejowa znalazł się w przyszłorocznym budżecie województwa. Najmocniej kciuki trzymać będą zapewne rowerzyści z Piotrkowa. Dziś w mieście mamy bowiem ok. 22 km ścieżek rowerowych, ale jak się okazało powodów do narzekań nie brakuje. - To takie minimum, uważam, że powinno być zdecydowanie więcej - mówił nam u progu wakacji Michał Rosiak z Piotrkowskiej Grupy Rowerowej. - Przydałaby się ścieżka w ścisłym centrum miasta, brakuje wyjściowych ścieżek w stronę Zalewu Sulejowskiego, Bełchatowa, Czarnocina czy Tuszyna. To częste kierunki wybierane przez wielbicieli jazdy na rowerze, niestety teraz jest tam dla nas niebezpiecznie. Oczywiście cieszymy się z drogi na Koło (którą wybudowało Nadleśnictwo – przyp red.), ale to jednak trochę za mało. Chyba, że jak słyszałem, będzie wybudowana nowa, łącząca tę z samym Zalewem.

- Jeśli tylko są ku temu możliwości, w miejscu nowych inwestycji budujemy także ścieżki rowerowe - zapewniał kilka tygodni temu Krzysztof Rudzki z Urzędu Miasta. - Ostatnia powstała przy rondzie Sulejowskim, przy 800-lecia, a w tym roku kilkaset metrów specjalnie dla rowerzystów powstało przy ul. Spacerowej.

Piotrkowskie trasy dla rowerzystów krytykował Maciej Kuszneruk z Bełchatowskiej Grupy Rowerowej Zgrzyt. - Byłem kilka razy u was i mam kilka uwag, co do ścieżek. Przede wszystkim przy niektórych z nich wstawiono zbyt wysokie krawężniki, asfalt to też nie jest najlepszy pomysł, poza tym brakuje tras w ścisłym centrum miasta, nie ma trasy wyprowadzającej np. nad wodę: Zalew Sulejowski czy Cieszanowicki. Ale przede wszystkim w Piotrkowie macie tych ścieżek zdecydowanie za mało. W porównaniu z Bełchatowem na pewno. Tam rowerzyści mają do dyspozycji ponad 60 kilometrów ścieżek rowerowych.

 

Aleksandra Stańczyk

współpraca Marcin Cecotka

 

 

 

 

Kolej dojazdowa Piotrków-Sulejów, nazywana przez piotrkowian także kolejką sulejowską, ciuchcią sulejowską oraz Sulejką. Istniała w latach 1904-2006. Do roku 1914 z kolejki typowo przemysłowej, przewożącej wapno, drzewo i węgiel, stała się ogólnodostępnym środkiem transportu dla pasażerów. Jej pierwszym właścicielem było Towarzystwo Drogi Żelaznej Podjazdowej Piotrkowsko-Sulejowskiej, ostatnim Starostwo Powiatowe w Piotrkowie, operatorem Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Wąskotorowej Piotrków-Sulejów. W okresie świetności przystanki kolejki znajdowały się przy Krakowskim Przedmieściu-Milejówka, Sulejowska-Starostwo, Bugaj, Poniatów-Uszczyn, Przygłów, Polanka, i w Sulejowie przy ulicy Nadpilickiej. Łącznie trasa liczyła 19,5 km. Eksploatacji kolejki zaprzestano stopniowo, w roku 1986 zaprzestano przewozu wapna i węgla, w roku 1989 pasażerów. Ostatecznie przestała istnieć w latach 2005-2006. Tory na odcinku Starostwo-Bugaj Piotrkowski rozebrano we wrześniu 2005. Odcinek Bugaj Piotrkowski-Sulejów Pilica przestał istnieć w 2006.

(Encyklopedia, epiotrkow.pl)


Zainteresował temat?

12

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)29.08.2017 17:46

Miała już powstać ścieżka rowerowa nad Zalew Sulejowski. I co? Od kilku lat jest wewnętrzna droga leśna, którą wybudowały Lasy Państwowe, to każdy uważa to za swój sukces. Żenada.

70


historyk ~historyk (Gość)28.08.2017 13:26

Kto to wpadł na taki idiotyczny pomysł w momencie kiedy teren po kolejce może rozwiązać problem braku realizacji drogi S12 tylko człowiek kto chce by mieszkańcy cierpieli z powodu zatłoczenia drogi a dodatkowo chce ewentualnych rowerzystów, użytkowników ścieżki rowerowej doprowadzić do inhalacji spalinowej o największym stężeniu, proponuję zbadać psychiatrycznie autorów pomysłu.

148


wojciech ~wojciech (Gość)28.08.2017 08:38

konieczna jest akcja blokowania DK12 I DK74, cyklicznie, co tydzień, w każdy weekend ! tak aby przez kilka godzin nie dało się tędy przejechać ! Aż w końcu ktoś w warszawce dojrzy ten problem !

254


cyklistka ~cyklistka (Gość)28.08.2017 13:44

Lepszy rydz niż nic, bardzo dobry pomysł i koszty jego realizacji realne a nie tak jak w przypadku ponownego uruchomienia kolejki, której część torów już dawno rozebrano. Dziś cały cywilizowany świat przesiada się na rowery, bo to i tańsze i zdrowsze dla ludzi i środowiska.W sezonie bardzo chętnie będę nią dojeżdżała do pracy w towarzystwie wielu
miłych i sympatycznych rowerzystów, których zapewne by nie zabrakło na tej ścieżce.[/u][u]

1211


Bil ~Bil (Gość)29.08.2017 12:05

Oj wszyscy zawsze są przychylni za co dziękujemy, ale jak przychodzi do sprawy kasy to już jest mniej przychylnych. Zobaczymy wkrótce ile Sulejów dostanie od wszystkich przychylnych na rewitalizację Sulejowa czy inne potrzeby.

21


Ada ~Ada (Gość)28.08.2017 16:20

A moze posel Macierewicz zajmie sie propagowaniem budowy DK 12 i DK 74 bo co zrobił dla swoich wyborców !!! Jedynie sieczkę z mózgu .

159


gość ~gość (Gość)29.08.2017 11:13

A co z kolejką linową ? Już nie będzie ?

110


elax ~elax (Gość)28.08.2017 21:38

oho. Wybory się zbliżają i znowu wrzutka

150


gość ~gość (Gość)29.08.2017 05:44

Pani z-ca burmistrza niech Pani nie opowiada bajek tylko konkretnie zacznie coś robić bo na razie to tylko pięknie gadacie A nic konkretnego dla gminy nie robicie. Jeszcze rok tej beznadziei na szczęście

101


toya ~toya (Gość)28.08.2017 22:10

Taka ścieżka to powinna być już od dawna użytkowana, a nie dopiero projektowana. Zawsze się mówiło że jesteśmy 40 lat za mur.....mi,,,,,,,,

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat