Bobry w natarciu? 

Poniedziałek, 12 lutego 202428
Przejeżdżając ulicą Wierzejską w Piotrkowie Trybunalskim, zwróciliśmy uwagę na kilka drzew, które bez wątpienia padły ofiarą mocnych zębów. Podejrzenie od razu padło na bobry. Okazuje się, że populacja tych dużych gryzoni utrzymuje się w naszych stronach w ostatnim czasie na stałym poziomie.

Ładuję galerię...

Leśnicy, którzy na co dzień zajmują się m.in. obserwacją rozmaitych gatunków, zamieszkujących lasy ziemi piotrkowskiej, mówią, że liczba bobrów w naszym regionie ani znacząco nie wzrasta, ani nie spada

Naturalnym środowiskiem bobra jest woda, w której on czuje się najlepiej, najbezpieczniej. Te bobry, o których mówimy mają swoje żeremia w pobliżu betonowej drogi na "Słoneczko". Warto docenić te zwierzęta, bo one na przykład utrzymują kaskady wody. Oczywiście obgryzają też drzewa, ale to działanie sprawia, że taka ścięta olsza wypuszcza odrostowo kilka innych. Bardzo często na terenach po ściętych przez bobry drzewach, wyrasta młody las. Cały ekosystem na tym korzysta - podkreśla Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków

 


Bóbr jest ważny dla hydrologii terenu, na którym żyje. Te zwierzęta dbają o utrzymanie odpowiednich stanów wód. Spiętrzają wodę, powodują, że nie spływa ona zbyt szybko. 

Pewnie, że z punktu widzenia estetyki lepiej byłoby, żeby bobry tych drzew nie obgryzały. Taka jest jednak natura tych zwierząt. Ludzie w czasie budowy różnych obiektów również nie zastanawiają się nad drzewami, tylko wycinają je, gdy np. chcą aby w danym miejscu powstała droga - dodaje Paweł Kowalski.

 


Warto przypomnieć, że bóbr jest w Polsce pod ochroną. Zabronione jest niszczenie ich żeremi czy rozrywanie tam. Interweniować w sprawie bobrów mogą tylko odpowiednie służby, jak regionalne dyrekcje ochrony środowiska. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Borówka ~Borówka (Gość)14.02.2024 19:26

Straszne świnie z tych bobrów

30


dfdsd ~dfdsd (Gość)13.02.2024 22:38

Przypomina mi to film Seksmisja, gdzie człowiek z przeszłości zjadł jabłko z drzewa. W jego czasach jabłek było od cholery. Kiedy bóbr się kształtował setki tysiecy lat temu drzew było od cholery.

32


dzikun ~dzikun (Gość)12.02.2024 16:25

Żeby tylko te bobry nie wygryzły polityków, ale jak znam życie to ci drudzy mają tytanowe kły i bobry nie mają szans, poza tym politycy zawsze mogą poprosić myśliwych o przysługę.

41


boberek ~boberek (Gość)13.02.2024 14:13

Brakuje wody bo deszcz odprowadzany jest natychmiast wyregulowanymi rzekami i rowami do morza. Nie ma kiedy wsiąknąć w ziemie. Kto o tym wie?

61


Apolonia ~Apolonia (Gość)12.02.2024 16:23

Kto zapłaci za zniszczony prywatny las przez bobry, drzewo nie nadaje się do użytku

45


Miś ~Miś (Gość)12.02.2024 16:58

I zalewają rolnikom pola, pastwiska i łąki, niszcząc zbiory. Przeciw rolnikom i hodowcom są nie tylko PSLD/PiS/PO, poczwórne zło, ale nawet przyroda, z bobrami na czele. Kto rolnikom za zniszczenia i szkody wypłaci od bobrów, saren, lisów, dzików, jeleni, łosi, wilków, żubrów. Zielono ekologiczne szaleństwo góra. Precz z ludzkością! Planeta Ziemia bez ludzi będzie czysta, ekologiczna i uratowana. Precz z rolnictwem, atomami elektrycznymi, portem w Świnoujściu, ropociągiem Gdańsk - Płock, CPK, kopalniami, szczególnie kopalniami węgla, a najbardziej węgla brunatnego, elektrowniami, szczególnie bełchatowska, stoczniami, fabrykami, najbardziej samochodowymi, fabrykami pociągów i tramwajów, itd. itp. Poprzednia koalicja i obecna robią to samo. Zabijanie własnej gospodarki na rozkazy obcych jest w genach "polskich" pseudoelit. Nie wiem co gorsze. Kłaniam się i pozdrawiam.

56


Miśrazjeszcze ~Miśrazjeszcze (Gość)12.02.2024 21:56

Panie Gryzoń! Przeczytaj ze zrozumieniem tekst. Chodzi o ironię i szyderstwo. Ludzie są ważniejsi i ich działalność, w tym ekonomia. A z tego co obserwujemy, nie tylko w Polsce, lecz w większości państw, działalność polityków, w gospodarce szkodzi i niszczą jaką taką równowagę. Gospodarka odpadami, stosy głupich przepisów prawa, ograniczające własność i wolność obywateli, to było i jest szkodliwe działanie polityków w ogóle, a szczególnie polityków z Polski, bo chyba jednak, nie POLSKICH. Procesy przyczynowo - skutkowe, są najczęściej bardzo niewidoczne, dla słabo zorientowanych zwykłych, zmanipulowanych, okłamywanych i oszukanych obywateli. Czego jesteś przykładem Panie (a może Pani) Gryzoń. Ale mimo wszystko pozdrawiam, kłaniam się i życzę samego dobra.

11


dfhfj ~dfhfj (Gość)12.02.2024 22:44

szkodniki jakich malo. chyba wiecej szkod w moim gospodarstwie robia niz dziki i sarny. sprowadzili to ale nikt tego nie kontroluje. niech pan Kowalski pokaze co bobry zrobily w rezerwacie lubiaszow. jakie piekne drzewa zniszczyly te szkodniki... nikt tego nie kontroluje pozalewane pola laki nory pokopane w walach przeciwpowodziowych, pod ulicami masakra.

33


Zed ~Zed (Gość)13.02.2024 07:20

Od razu uprzedzać,że nie jestem znawcą tematu.Ale z tego co widzę na naszym terenie,to bobry jakby puszczone były samopas.Wiele krzywd wyrządzają w środowisku człowieka, przejęły już tereny leśne i urządzają się w parkach.20-30 lat temu bobry były rzadkością,teraz są codziennością.

32


zuberek ~zuberek (Gość)13.02.2024 07:18

Po ścięciu to już drewno .Europejski bóbr został przez białą rasę wybity na skóry mięso i gruczoły aspirynowe. A te bobry to gatunek inwazyjny amerykański jak i raki w wodzie i wiewiórka szara , borowik wrzosowy. A brazylijski bóbr wyskalpowany i w głowie też społeczeństwo ma wydepilowane mózgi.

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat