Advertisement

50 lat Domu Kultury w Wolborzu

ePiotrkowRegion Piątek, 30 września 202224832
W Wolborskim Centrum Kultury odbyła się w czwartek (29.09.2022) gala jubileuszowa poświęcona 50-leciu tej instytucji. Cały 2022 rok to wydarzenia większe i mniejsze organizowane w WCK pod hasłem roku jubileuszowego. Otwierająca galę Kamila Dubilas zabrała publiczność w wyjątkową podróż po przeszłości, wracając pamięcią i fotografiami do wydarzeń kulturalnych sprzed 50 lat

Ładuję galerię...

W nieco odleglejszą historię zagłębił się burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, który opowiedział o ludziach tworzących kulturę na przestrzeni wieków. Byli to w Wolborzu m.in. włoski humanista, poeta i prozaik Filip Kallimach, Biskup Antoni Ostrowski, Andrzej Frycz Modrzewski, biskup Stanisław Karnkowski Jędrzej Kitowicz, Samuel Bogumił Linde, Edward Mąkosza, ksiądz Bolesław Wróblewski, powieściopisarz Władysław Reymont, czy dr Stefan Siniarski.

 

Po wybudowaniu Domu Kultury wokół niego zaczęło się skupiać życie kulturalne mieszkańców, powstał Ludowy Zespół Taneczny Wolborzanie. Dziś Wolborskie Centrum Kultury to współorganizator wielu wydarzeń w Wolborzu o charakterze lokalnym jak i regionalnym np. Koncerty Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, koncerty Wędrownego Festiwalu Kolory Polski Filharmonii Łódzkiej, coroczne od 21 lat Dni Wolborza, czy organizowane od 2007 roku koncerty Letniego Festiwalu w kolegiacie.

 

Gala 50-lecia Domu Kultury była okazją do uhonorowania ludzi, którzy tę kulturę tworzyli i nadal tworzą. Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros i przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Klewin wręczyli okolicznościowe plakiety Zasłużony Dla Wolborskiej Kultury. Otrzymali je:

 • Dariusz Łęczycki - dyrygent Chór Cantate Deo.
 • Zespół Ludowy Nad Wolbórką na 20 lecie swojego istnienia, nagrodę odebrała Elżbieta Bąk.
 • Ś. p. Krystyna Wieczorek - pisarka, poetka ludowa.
 • ks. prałat Grzegorz Gogol - inicjator Letniego Festiwalu w Kolegiacie.
 • Magdalena Wnukiewicz - dyrektor MBP w Wolborzu, prezes Stowarzyszenia Wirtuoz.
 • Gabriel Zaremba - kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Żarnowica.
 • Piotr Grzegorz Kopański - kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Wolbórz.
 • Andrzej Kotlicki - Muzeum Pożarnicze, pasjonat pożarnictwa.
 • Barbara Duda - kierownik Muzeum Pożarnictwa, organizator Festiwalu Letniego w Kolegiacie
 • Elżbieta Walaszkiewicz - pracownik WCK, wieloletni instruktor teatralny, organizator wydarzeń kulturalnych.

 

Wyróżnieni zostali dyrektorzy Domu Kultury w Wolborzu:

 • Stanisław Rajtko - były pierwszy dyrektor (najdłużej urzędujący)
 • Anna Mizgalska-Dąbrowska - była dyrektor
 • Urszula Szumieł - była dyrektor
 • Włodzimierz Matuszewski - były dyrektor
 • Kamila Dubilas - obecna dyrektor

 

Po tej wiekowej wędrówce wspomnień i wyróżnieniu ludzi kultury w mieście, które w przyszłym roku obchodzić będzie 750-lecie nadania praw miejskich, na scenie zaprezentowały się zespoły: Wolborskie Nuty i Nad Wolbórką, we wspólnym projekcie scenicznym Między Nami Sąsiadami. Wystąpili także Zespół Pieśni i Tańca Proszeniacy, taneczna mistrzowska para ze szkoły tańca Cantinero oraz chór Cantate Deo. Przed galą gości witała koncertowo przed budynkiem WCK Orkiestra Dęta OSP z Żarnowicy.

 

Po części oficjalnej Dyrektor WCK Kamila Dubilas wraz z burmistrzem Andrzejem Jarosem zaprosili zebranych na okolicznościowy tort i toast za ludzi tworzących kulturę w Wolborzu.


Zainteresował temat?

1

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gośćw ~gośćw (Gość)30.09.2022 11:23

Pan Rajtko, Kopański, Kotlicki, Anna Mizgalska Dąbrowska zasłużenie, a inni ? Podziękowaniem za ostatnie lata niech będzie świecąca pustkami widownia.

44


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat