Advertisement
artykuł sponsorowany

4 zabytki w Europie, które stały się kultowe. Odwiedź i zobacz je wszystkie!

Wtorek, 13 września 2022
Europa kryje w sobie ogrom przepięknych i inspirujących zakątków. Część z nich ma znaczenie kulturowe i historyczne. Nic więc dziwnego, że wybór docelowego miejsca na „europejski urlop” może być trudny – zwłaszcza dla wszystkich, początkujących podróżników. Postanowiliśmy Ci w tym pomóc! Wybraliśmy więc cztery, najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne zabytki miast europejskich, które powinieneś wkrótce zobaczyć. Inspiracją do stworzenia tej listy była oferta biura podróży ITAKA, która to oferuje wiele wycieczek na terenie naszego kontynentu.
4 zabytki w Europie, które stały się kultowe. Odwiedź i zobacz je wszystkie!

Zabytek pierwszy: Koloseum

 

Koloseum – rzymski zabytek, będący ikoną stolicy Włoch. Został wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. z myślą o… niesieniu rozrywki poprzez organizowanie walk gladiatorów, naumachie i polowań na dzikie zwierzęta. Budowla sięga około 48,5 m wysokości, a obwód wynosi ponad 520 metrów. Docelowo mogła pomieścić nawet do 50 tysięcy widzów, którzy kibicowali w krwawych walkach. Budowla złożona była z pięciu kondygnacji – część z nich zaaranżowano na klatki dla zwierząt, szatnie i korytarze, do których wejść można było przez 80 bram.

W 1349 roku, w wyniku trzęsienia ziemi, zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany, co nadało arenie charakterystycznego designu. Obecnie Koloseum jest kultowym zabytkiem, który w 2007 roku został wpisany na listę Siedmiu Cudów Świata.

 

Porada: Koloseum (i nie tylko!) zobaczysz wykupując m.in. wycieczkę „Rzymskie wakacje” lub „Spacer po Rzymie”, dostępną w aplikacji biura podróży ITAKA.

 

Zabytek drugi: Most Karola

 

Mowa oczywiście o najsłynniejszym moście w Pradze, który łączy ze sobą dzielnice Malá Strana i Staré Město. Współcześnie uchodzi za jeden z najsłynniejszych zabytków Czech, przyciągając co roku tysiące turystów z całego świata. Most osiąga ponad 500 metrów długości i spoczywa na 15 filarach. Obecnie jest to najstarszy most kamienny o rozpiętości 17 łęków.

 

Budowa mostu rozpoczęła się w 1357 roku, w ramach odbudowy wcześniejszej konstrukcji, którą zniszczyła powódź. Przyczyną tak ogromnej popularności jest niecodzienna formuła, którą ozdabia 30 różnorodnych rzeźb i figur. Wiele z nich to kopie oryginałów, z których część znajduje się m.in w Muzeum Narodowym w Pradze.

 

Na moście więc zobaczysz m.in. Matkę Boską, św. Tomasza z Akwinu i św. Jana Chrzciciela, św. Józefa oraz ukrzyżowanego Chrystusa. Najpopularniejsza jest figura św. Jana Nepomucena. Według tradycji - dotknięcie płaskorzeźby psa pod posągiem przynosi szczęście.

 

Porada: stolicę Pragi zwiedzisz m.in. dzięki wycieczce „Moja Praga”, którą znajdziesz w biurze podróży ITAKA.

 

Zabytek trzeci: Akropol ateński

 

Akropol ateński – jak sama nazwa wskazuje – znajduje się w stolicy przepięknej Grecji – w Atenach. Miejsce to położone jest na wapiennym wzgórzu, wznoszącym się na wysokości względnej 70m. W czasie neolitu był zamieszkiwany przez „wyższe sfery”, a od VI wieku p.n.e. był miejscem kultu Ateny.  

 

Świątynie zbudowane na wzgórzu przeszły niezwykle długą i imponującą historię. Część z nich została wielokrotnie zniszczona – m.in. podczas wojen perskich. Współcześnie, zwiedzając tą część miasta, turyści podziwiać mogą pozostałości po świątyni Posejdona i Ateny, Nike Apteros oraz Pinakoteki i Propylejów.

 

U podnóża akropolu znajduje się rynek starożytnych Aten oraz dzielnica Plaka, słynąca z ciekawych budowli i zawiłych uliczek, na których mieszczą się tawerny i lokalne sklepiki. Po zwiedzaniu warto więc skosztować krestosupy i souvlaków, które dodadzą sił do zwiedzania dalszych, imponujących dzielnic.

 

Porada: Akropol ateński możesz zobaczyć m.in. dzięki wycieczce „Z Akropolu na wulkan” w biurze podróży ITAKA.

 

Zabytek czwarty: sanktuarium w Mont Saint Michel

 

Mont Saint Michel – a więc Wzgórze Świętego Michała – znajduje się w zatoce, na kanale La Manche, w południowo-zachodniej części Normandii. Z geograficznego punktu widzenia – jest to wyspa pływowa, która połączona jest groblą (1800 m) z kontynentalną Francją.

 

Mówiąc o tym miejscu, najczęściej wspomina się o imponującym sanktuarium Michał Anioła, który podkreśla to malownicze miejsce. Klasztor odwiedza co roku nawet ponad 3 miliony turystów, a jego popularność przypieczętowała bajka „Zaplątani”, która inspirowała się tym miejscem. Architektura sanktuarium (i opactwa, które ufundowano w 966 r. na terenie istniejącego od 709 r. sanktuarium św. Michała Archanioła) jest na tyle imponująca, że miejsce to regularnie pojawia się na listach wymarzonych, podróżniczych destynacji. Co więcej – od 1979 roku miejsce to znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Porada: wyspę Mont Saint Michel możesz zwiedzić m.in. dzięki wycieczce „Ma Normandie”, którą znajdziesz w ofercie ITAKA.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat