Uroczystości rocznicowe rozpoczęto mszą świętą.
- W 1827 roku wieś Zalesice liczyła 22 domy – 180 mieszkańców. Do końca XIX wieku wieś znacznie powiększyła się – liczyła 42 domy i 357 mieszkańców. Władze carskie, widząc coraz więcej pożarów na wsiach, pozwoliły utworzyć ochotniczą straż. 2 tycznia 1912 roku mieszkańcy wsi Zalesice zgromadzili się w celu utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesicach. W zebraniu uczestniczyło 35 osób. Zebranie, w obecności wójta gminy Uszczyn, postanowiło powołać Ochotniczą Straż Pożarną. Nowo powstała jednostka działalność swoją rozpoczęła od zakupu materiałów biurowych. W czerwcu 1912 roku kupiono pierwszą sikawkę, czynną do tej pory (poza tym węże, trąbkę, gwizdawkę i 7 toporków). Adaptowano wóz strażacki oraz beczkę. Później zakupiono pozostały sprzęt. Doskonalono umiejętności strażackie, m.in. poprzez uczestnictwo w zawodach i uczestnictwo w akcjach pożarowych. Na placu Wojciecha Olczyka zbudowano remizę strażacką w postaci niewielkiej szopy służącej do przechowywania sprzętu. W roku 1919, z okazji odzyskania niepodległości, ufundowany został sztandar OSP. Sztandar ten do dziś znajduje się w kościele w Witowie - tak zaczęła się historia strażactwa ochotniczego w naszym regionie.
Podczas dzisiejszych uroczystości strażakom z Zalesic wręczono wyjątkowe odznaczenie. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Prezydium Zarządu Głównego nadało Złoty Znak Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesicach za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa.
W uroczystościach w Zalesicach uczestniczyli m.in.: posłanka Elżbieta Radziszewska, poseł Artur Ostrowski i burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła.
fot. Jarek Mizera