Zdawalność matur w Piotrkowie i powiecie poniżej średniej wojewódzkiej

ePiotrkow Wtorek, 06 lipca 202128 10907
72,8% uczniów przystępujących do matury w województwie łódzkim otrzymało świadectwa maturalne. Nieco niższą zdawalnością mogą się pochwalić abiturienci z Piotrkowa, z których 69,7% zdało wszystkie egzaminy. Dużo gorzej sytuacja wygląda w powiecie piotrkowskim , gdzie odsetek osób, które z powodzeniem zaliczyły maturę wyniósł zaledwie 36,8%. Cieszą za to wyniki I, II i III LO w Piotrkowie, które znacznie przekroczyły średnią wojewódzką i krajową, wynoszącą 74,5%.
fot. kacza

 

W Piotrkowie do tegorocznych matur przystąpiło 1233 uczniów, z których 860 zdało i otrzymało już świadectwo dojrzałości, czyli zdawalność wyniosła 69,7%. W powiecie piotrkowskim do egzaminu przystąpiło 95 abiturientów, z których zaledwie 35, czyli 36,8% ogółu zdało wszystkie egzaminy.


Dało to naszemu miastu 14. zdawalność ze wszystkich 24 powiatów województwa łódzkiego. Powiat piotrkowski zajął w tym rankingu przedostatnie miejsce, wyprzedzając tylko ziemię skierniewicką (35% zdawalności).


Najlepiej w województwie łódzkim wypadły powiaty wieluński (82%) oraz łęczycki(79%) i pobliska ziemia opoczyńska(79%). W klasyfikacji 5. miejsce zajął powiat tomaszowski (77%), 13. powiat radomszczański (70%), 19. bełchatowski (67%).


W samym Piotrkowie spośród obowiązkowych przedmiotów najlepiej wypadły języki obce na poziomie podstawowym – zdawalność angielskiego i niemieckiego wyniosła 91%, nieco gorzej poszło naszym abiturientom z językiem polskim, który zdało 86% uczniów. Najsłabiej wypadła oczywiście matematyka na poziomie podstawowym – pozytywnym wynikiem może się pochwalić w tym przypadku 77% zdających.


Tradycyjnie powody do zadowolenia mają I LO, II LO i III LO z Piotrkowa, które mogą się pochwalić zdawalnością znacznie powyżej średniej krajowej, która w przypadku I i II LO sięgnęła blisko 100%.


Najwyższy odsetek uczniów zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego, gdzie spośród 154 uczniów, nie powiodło się tylko jednemu, a zdawalność wyniosła 99,3%.


- Był to bardzo trudny rok, więc jesteśmy z tych wyników zadowoleni. Przekraczają one średnią wojewódzką oraz krajową. Na przykład z języka angielskiego średnia wyniosła 90%, a w kraju 81%, z języka polskiego 64%, a w łódzkim OKE 58%. Wyniki wszystkich przedmiotów są zresztą satysfakcjonujące, zwłaszcza, że tak realnie tegoroczni maturzyści chodzili do szkoły tylko przez 1,5 roku – mówi wicedyrektor III LO, Agnieszka Starzyńska.


Jednocześnie wicedyrektor placówki podkreśliła, że pechowy absolwent uzyskał 29% na egzaminie z matematyki i do zdania zabrakło mu zaledwie 1 punktu.


Tylko nieco niższą zdawalnością może się pochwalić I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, w którym spośród 180 uczniów, egzaminu z języka polskiego nie zdała dwójka. Dało to odsetek osób, które zdały na poziomie 98,8%.


- Już mogę powiedzieć, że wyniki wszystkich egzaminów są powyżej średniej wojewódzkiej. W sposób szczególny mogę wyróżnić wyniki zdających geografię, biologię i wiedzę o społeczeństwie. W przypadku geografii mamy do czynienia z niesamowitym współczynnikiem i wypadła ona niemal o 100% lepiej niż średnia – podkreśla z dumą Henryk Michalski, dyrektor I LO.


Trzecią zdawalnością matur w Piotrkowie może się pochwalić II Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej – Curie. W tym przypadku spośród 159 abiturientów, matury nie zdało 15 – 7 nie zdało egzaminu z języka polskiego, a 8 z matematyki. Zdawalność wyniosła ostatecznie 90,5%.


- Trochę zaskoczył nas ten wynik z języka polskiego i trzeba podkreślić, że były to wyniki progowe i uczniom brakło punktu czy dwóch do zdania, a co ciekawe część z nich bardzo dobrze sobie poradziła z maturą z polskiego na poziomie rozszerzonym. Jednocześnie patrząc na całość matur w naszej szkole to wyniki są lepsze niż rok temu i sporo osób zbliżyło się do wyników 100-procentowych. Nie policzyliśmy jeszcze średniej, ale wygląda na to, że jest wyższa od krajowej i trzeba podkreślić, że udało się to pomimo edukacji zdalnej, dzięki ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli – mówi dyrektor II LO, Beata Kiereś.


Sporo uczniów i nauczycieli podkreślało problemy z tegoroczną maturą z języka polskiego, która została po raz pierwszy przeprowadzona na dwóch arkuszach – co mogło sprawić pewną trudność. Jednocześnie większości uczniów, którzy jej nie zdali, zabrakło niewiele i możemy spodziewać się fali wniosków o wgląd do arkuszy egzaminacyjnych.


Jeśli to nie przyniesie skutków to warto podkreślić, że abiturienci z I, II i III LO nie zdali najwyżej jednego przedmiotu i będą mieli okazję do poprawienia egzaminu jeszcze w te wakacje. Życzymy im powodzenia i gratulujemy tym, którzy w dłoni już dzierżą świadectwo dojrzałości.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bolek ~bolek (Gość)08.07.2021 11:55

smutne, że wielu z tych uczniów musiało brać prywatne lekcje

00


Robert mal ~Robert mal (Gość)07.07.2021 15:15

Biedni ci licealiści są bez zawodu. A nie wszyscy idą na studia

00


ciekawy ~ciekawy (Gość)06.07.2021 18:56

Ilu uczniów zdało maturę w Budowlance? Pupilka urzędu nie pochwaliła się wynikami swojej szkoły?

21


j. ~j. (Gość)06.07.2021 20:04

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie... milionera! Takie czasy, że zdanie matury wcale nie musi być konieczne, żeby odnieść w życiu tzw. sukces! Jak ktoś ma smykałkę do biznesu, to nie potrzebna mu matura, a i tak może trafić na listę najbogatszych... No, a już zdawanie matury i pchanie się koniecznie na jakiekolwiek studia, żeby tylko mieć, nie wiadomo po co, wyższe wykształcenie, to zupełnie bez sensu! Studia są potrzebne, jeśli ktoś chce być np. adwokatem, sędzią, inżynierem, księdzem, nauczycielem itp. Natomiast jeśli ktoś chce po prostu zdobyć jakiś zawód, żeby mieć z czego żyć, to zdecydowanie lepiej skończyć jakąś dobrą szkołę zawodową i dać sobie spokój z maturą i studiami!

72


fello ~fello (Gość)06.07.2021 17:07

Tylko 3 szkoły są w Piotrkowie ?

60


Inny ~Inny (Gość)07.07.2021 08:54

Korepetycje zrobiły swoje. Życzę powodzenia w wyborze ścieżki zawodowej.

00


go?ć_pawel ~go?ć_pawel (Gość)07.07.2021 08:17

Wszyscy do liceum, matura, studia nieliczni. A fachowców brak. Kochana młodzieży wybierz sobie zawód!!!!. Po technikum masz zawód a jak pragniesz to i maturę możesz napisać. I studia ukończyć.

20


Joaska ~Joaska (Gość)06.07.2021 19:53

Do liceum jak idziesz to musisz się liczyć z kosztami na koreczki. Przerabialiśmy to

65


97-300 97-300ranga06.07.2021 12:54

Zamiast się uczyć brali udział w protestach czarnych parasolek.

922


go?ć_paula ~go?ć_paula (Gość)06.07.2021 23:12

A ja uważam że technikum to dobry wybór. Jest zawód i matura. Można iść na studia lub nie. Ale zawód zawsze jest. A nie na siłę liceum które nie daje zawodu. Co to jest klasa prawnicza, medyczna, politechniczna, spoleczna, turystyczną w liceum?
Nic po tym nie ma. Żadnego zawodu. A dzieci głupie i tam idą. Tylko gdzie rodzice żeby im podpowiedzieć?

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat