W Wolborzu powstanie inkubator pszczelarski

ePiotrkowRegion Środa, 15 maja 20195 3915
Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej to projekt, który powiat piotrkowski tworzy we współpracy z Lokalną Grupą Działania "Dolina Pilicy". W środę (15 maja) w wolborskim Centrum Kształcenia Ustawicznego podpisano umowę w sprawie dofinansowania tej inwestycji z Urzędu Marszałkowskiego.

Ładuję galerię...

Podczas konferencji przed podpisaniem porozumienia Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego mówił o tym, jak ważna jest to inwestycja dla całego regionu i chwalił pomysłodawców powstania tego projektu.

 

Jestem pod wrażeniem tego, co się właśnie tworzy. Wspólnymi siłami chcemy dążyć do tego, by ten region był przysłowiową "krainą miodem płynącą". Jestem przekonany, że lokalna grupa działania znakomicie zagospodaruje budynek, który będzie służył pszczelarzom. Ważne, że Wolbórz jest świetną lokalizacją dla takiego przedsięwzięcia. Maszyny, które się tu pojawią pozwolą na to, by stworzyć unikatową markę regionalnych miodów. Miody piotrkowskie na pewno staną się dla nas świetnym znakiem rozpoznawczym - powiedział marszałek Grzegorz Schreiber i dodał, że liczy na to, że już niedługo będzie można podziwiać efekty prac związanych między innymi z remontem budynku, w którym ma powstać inkubator.

 

Głos w sprawie inkubatora zabrał też Stanisław Ból, sekretarz Polskiego Związku Pszczelarskiego. - Pszczoła w tej chwili nie jest w stanie przeżyć samodzielnie - mówił. - Każda inicjatywa, która pomaga nam w utrzymaniu jej przy życiu jest bardzo dobra. To małe zwierzątko to nie tylko wytwórca miód. Ona zapyla też rośliny, które bez tego po prostu by zginęły. Do tej pory w Polsce nie było takiego inkubatora, który służyłby właśnie lokalnej grupie działania. On na pewno pomoże nam w usprawnieniu naszych działań.

 

O tym, że to wielki dzień dla pszczelarzy całego województwa łódzkiego mówił też starosta piotrkowski: - Ponad 3 lata przygotowań za nami. Cały czas ciężko pracowaliśmy z twórcami tego projektu. Myślę, że skorzysta na tym cały region łódzki. To pierwszy taki inkubator w województwie łódzkim. Myślę, że będzie on kształcił także przyszłych pszczelarzy. Przy tym obiekcie powstanie również Centrum Promocji Produktów Lokalnych - zdradził Piotr Wojtysiak. Już ponad rok temu, jeszcze jako wicestarosta, podkreślał, że w tym miejscu miałyby się pojawić m.in.: linia do rozlewania i konfekcjonowania miodu, urządzenie do wytwarzania węzy z wosku, urządzenie do kremowania i osuszania miodu, drukarki i etykieciarki.

 

A jak w ogóle zrodził się pomysł powstania Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej? O tym powiedziała nam Elżbieta Bąk, skarbnik Lokalnej Grupy Działania "Dolina Pilicy": - Wraz innymi członkami grupy obserwowaliśmy tego typu inkubatory. Stworzenie tego naszego było dużym wyzwaniem, do którego trzeba się było przygotować. My jako "Dolina Pilicy" pomogliśmy opracować wniosek w tej sprawie. Cieszymy się z tego, że umowa w tej sprawie jest już podpisana.

 


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)16.05.2019 09:21

A Ból z Sujejowa to nie jest na zwolnieniu lekarskim?????

50


chrzaniorz ~chrzaniorz (Gość)16.05.2019 11:26

była już moda , teraz są pszczoły , po drodze miały być samoloty a tradycyjne kierunki kształcenia szkoły w Wolborzu leżą ( mechanizacja rolnictwa, hodowla koni) !

31


gość ~gość (Gość)15.05.2019 21:39

Wow fajnie

30


gość ~gość (Gość)15.05.2019 20:13

A myślałem że wojtysiak ściemniał że to zrobi. A jednak dotrzymał słowa

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat