Ustalenie budżetu było trudne, bo gmina cały czas boryka się z problemami finansowymi. Mimo to, jak zapewnia wójt, planowane są kolejne inwestycje. - Mamy problem z dużym wskaźnikiem zadłużenia w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych - do 2014 r. musimy osiągać konkretne wskaźniki. Dla nas najważniejsze jest to, by zgodnie z nowymi wytycznymi dochody bieżące były dużo wyższe niż wydatki. To nie jest łatwe w momencie, kiedy finansujemy oświatę i w tym roku dochodzą nam jeszcze dodatkowe obowiązki, które musimy wziąć pod uwagę. Mam na myśli te dotyczące gospodarki śmieciowej. Od tego roku gminy mają dbać o te kwestie. Od tego roku będziemy musieli także zmierzyć się z kwestią ochrony zwierząt. Cały czas ograniczamy wydatki bieżące, tniemy koszty i każdą złotówkę oglądamy kilka razy - mówi Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza.
Jak wyjaśnia wójt, gmina oszczędza, na czym tylko się da. Każde szkolenie dla pracowników jest analizowane, wybierane są te firmy, które korzystają z dotacji unijnych. Gmina oszczędza na administracji i zamierza oszczędzać na energii w szkołach. Oczywiście nie oznacza to, że dzieci będą uczyć się w zimnie. - Ta ostatnia oszczędność ma polegać na nowych inwestycjach termomodernizacyjnych szkół - dodaje wójt.
Mimo trudnej sytuacji finansowej gminy, ta nie rezygnuje z zaplanowanych inwestycji. Z tych najważniejszych na 2012 rok zaplanowano rozbudowę drogi powiatowej nr 1520E Jeżów – Rozprza – Lubień - Bilska Wola. - Jest to inwestycja trzech jednostek: Sulejowa, powiatu piotrkowskiego i Rozprzy - dodaje wójt.
***
Rozprza w liczbach
Wszystkie zaplanowane wydatki budżetowe w 2012 r. szacuje się na kwotę ok. 30 mln. 300 tys. zł. Dochody budżetu, na które składają się głównie dochody z subwencji ogólnej, z podatków i opłat, dotacji, środki pochodzące z UE, wyniosą łącznie ok. 29 mln 300 tys. Deficyt budżetowy 2012 r. wyniesie prawie milion złotych i zostanie pokryty przychodami z zaciągniętych kredytów i pożyczek. Podsumowując, najwięcej w 2012 r. gmina Rozprza wyda na oświatę i wychowanie - 15 mln 299 tys., co stanowi 51% całego budżetu. W dalszej kolejności są wydatki na pomoc społeczną, administrację publiczną, transport i łączność oraz gospodarkę komunalną.
***
Poza tym zaplanowano już budowę chodnika wzdłuż drogi gminnej Rozprza - Nowa Wieś wraz z oświetleniem oraz budową zatoki parkingowej przy cmentarzu w Rozprzy, a także budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączem do budynku wielorodzinnego przy ul. Częstochowskiej w Niechcicach. Gmina zamierza przebudować przepust w ciągu drogi gminnej Bagno - Cekanów, odwodnić rejon skrzyżowania dróg gminnych w Starej Wsi i zająć się wspominaną termomodernizacją budynków szkół podstawowych w Rozprzy i Milejowie. W 2012 r. w Kolonii Mierzyn powstanie oświetlenie drogowe i będzie zbudowana sieć wodociągowa w Ignacowie.
- To poważne i kosztowne inwestycje, ale oprócz tego wykonane zostaną projekty budowlane: Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy (które będzie zlokalizowane w kupionym przez gminę budynku po Spółdzielni Samopomoc Chłopska przy ul. Kościuszki; w tym roku wydamy ok. 45 tys. na dokumentację techniczną), trybun oraz zaplecza na boisku sportowym w Mierzynie oraz placu zabaw przy przedszkolu w Niechciach. Dokończony zostanie też projekt przebudowy Rynku Piastowskiego w Rozprzy - mówi wójt.
- Mamy w planach kilka tych, które nazywamy miękkimi. Lokalny ośrodek pomocy będzie pomagał bezrobotnym, realizując projekt dla tej grupy osób. Jak co roku zorganizuje szkolenia, by pomóc osobom bez pracy znaleźć zatrudnienie – dodaje. Skąd na to wszystko pieniądze, skoro gmina ma problemy finansowe?
- Chcemy jak najwięcej środków pozyskiwać z zewnątrz. Udało nam się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego uzyskać dofinansowanie w wysokości 85% sumy na termomodernizację budynków szkolnych w Rozprzy i Milejowie. Nie ukrywam, że jest to dla nas korzystniejsze niż Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który nie daje pieniędzy zaliczkowo, tylko trzeba mieć własne. Nie trzeba inwestować swoich pieniędzy i potem czekać. A taki przykład czekania mamy. Czekamy na pieniądze, które zdecydowanie poprawią nam sytuację finansową. Mam na myśli pieniądze z PROW-u za oczyszczalnię ścieków w Niechcicach - mówi Janusz Jędrzejczyk.
Ewa Tarnowska-Ciotucha
- Groźny wypadek przy dworcu PKP w Piotrkowie. Mężczyzna po zderzeniu z volkswagenem wpadł w wiatę autobusową
- Konferencja prasowa prezydenta Piotrkowa
- Jesienny koncert w piotrkowskim MOK-u
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu