W ubiegły wtorek w piotrkowskim Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie poświęcone zasadom dofinansowań. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Województwa Łódzkiego, Departamentu ds. PO Kapitał Ludzki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Regionalnych Ośrodków EFS. Przedstawione zostały m.in. możliwości aplikowania o środki w ramach PO KL, jak i praktyczny proces tworzenia projektu.
Ile z puli 100 mln złotych przypadnie dla Piotrkowa, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo jednak, że jedną ze szkół z naszego regionu, która złożyła wniosek o dofinansowanie praktyk zawodowych, jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulejowie. - Mam nadzieje, że Piotrków otrzyma jak najwięcej pieniędzy na szkolnictwo zawodowe. Jest to rozdanie konkursowe i każdy ma szansę, aby jego wniosek zdobył dotację - mówi Michał Tokarski, podinspektor w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie.
Wnioski będą oceniane przez komisję składająca się z asesorów przy Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. - Żeby otrzymać dotację, trzeba być jak najwyżej w klasyfikacji rankingowej. Wnioski może składać każda instytucja (oprócz osób fizycznych), czyli wszystkie firmy, przedsiębiorstwa, szkoły, urzędy gmin, starostwa, urzędy miast. Komisja je oceni. Jeśli wniosek otrzyma więcej niż 60 punktów, wtedy przechodzi do finansowania. Może się zdarzyć, że pieniędzy będzie za mało. Wtedy dostają je pierwsze wnioski z listy rankingowej. Wnioski w tym konkursie, którego dotyczy to spotkanie, można składać do końca marca. Jest jeszcze szansa, aby instytucje, które już przygotowały wnioski albo próbują przygotować, dowiedziały się, jakie rzeczy mogą we wniosku zmienić, aby dostosować do wymogów dokumentacji konkursowej, do zapisów programowych. Te instytucje, które jeszcze nie przygotowały wniosku, mają 2,5 tygodnia, żeby tę dokumentację stworzyć zgodnie z wiedzą, która dzisiaj uzyskają. Temu ma służyć to spotkanie - mówi Michał Tokarski.
Głównym punktem wtorkowego spotkania było zachęcenie szkół do aplikowania o środki i nawiązywanie porozumienia szkół z przedsiębiorcami, bo szkolnictwo zawodowe nie może żyć bez przedsiębiorców. - Chcemy wzbudzić większe zainteresowanie szkolnictwem zawodowym, doinwestować je, bo nadal funkcjonuje błędne myślenie, że szkolnictwo zawodowe jest czymś złym - mówi członek zarządu województwa łódzkiego Marcin Bugajski.
Które wnioski mają największe szanse na dofinansowanie i co zrobić, by dobrze je przygotować? Takich i wielu innych informacji udzielali zainteresowanym przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego z Piotrkowa. Kto otrzyma pieniądze na rozwój szkolnictwa zawodowego i jaka to będzie suma, okaże się po około czterech miesiącach od zakończenia konkursu.