Coraz częściej w klubach i dyskotekach pojawiają się substancje psychoaktywne powodujące utratę świadomości potocznie zwane „pigułkami gwałtu i rozboju”. Są one bardzo niebezpieczne. Po pierwsze łatwo je nieświadomie zażyć, po drugie znikają z organizmu człowieka po kilkunastu godzinach, dodatkowo ofiara nic nie pamięta. Wykorzystuje się je do oszołomienia z góry upatrzonej osoby w celu dokonania gwałtu, kradzieży, podstępnego uzyskania numeru konta bankowego czy numeru PIN karty bankomatowej. Najczęściej ofiarami bywają kobiety. Obezwładniający środek najłatwiej dodać do drinka na dużej imprezie w dyskotece czy w klubie, ale należy się też mieć na baczności w czasie podróży pociągiem czy na spotkaniu biznesowym. Substancja najczęściej występuje w postaci płynu, proszku, tabletek lub granulatu. Jest bezbarwna, bezzapachowa i praktycznie bez smaku. Po zmieszaniu z napojem, piwem czy drinkiem nawet nie wyczuje się jej obecności.
Pamiętajmy więc, aby zawsze pilnować swojego drinka i nigdy nie przyjmować go od osób nieznajomych (informacje ze strony www.pilnujdrinka.pl).
W związku ze zbliżającym się okresem letnim i wakacyjnym organizowanych jest coraz więcej imprez muzycznych, koncertów plenerowych, a także otwieranych tzw. „ogródków” na świeżym powietrzu. Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo młodych ludzi piotrkowscy policjanci podjęli wzmożone działania prewencyjno - informacyjne mające na celu uświadamianie tego rodzaju zagrożeń. W ramach akcji „Pilnuj drinka” funkcjonariusze z sekcji ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi otrzymali specjalne plakaty promujące to przedsięwzięcie. Za zgodą właścicieli piotrkowskich pubów i dyskotek zostały one umieszczone w widocznych miejscach ( korytarze, tablice ogłoszeń), tak aby każdy mógł się zapoznać z ich treścią. Policjanci z posterunku w Woli Krzysztoporskiej przekażą wkrótce plakaty do największej dyskoteki na terenie naszego powiatu. Ponadto funkcjonariusze przeprowadzający prelekcje w szkołach w dalszym ciągu będą przekazywać młodzieży niezbędne informacje o niebezpieczeństwach „czyhających” na różnego rodzaju imprezach towarzyskich oraz o postępowaniu w przypadku stania się ofiarą przestępstwa zgwałcenia, rozboju, kradzieży.
Jedna z takich pogadanek, w której uczestniczyło 30 uczniów odbyła się 4 czerwca o godzinie 10.00 w Szkole Policealnej Samorządu Województwa Łódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Ks. Piotra Skargi 3. W celu zdobycia szerszej wiedzy na temat akcji odsyłamy na stronę internetową piotrkowskiej komendy lub na stronę www.pilnujdrinka.pl.
informacja : KMP Piotrków
- Szymon Hołownia z wizytą w Piotrkowie. Udało się nam porozmawiać z marszałkiem Sejmu
- Kontrole szamb w regionie
- Nowe inwestycje w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków