Centrum Edukacji Ekologicznej EKOSFERA to jeden najważniejszych projektów w gminie Czarnocin. Jest to nowoczesny, pasywny budynek ekologiczny. Koszt jego budowy wyniósł siedem milionów złotych, ale blisko 6,5 miliona złotych władze gminy pozyskały ze źródeł zewnętrznych: środków unijnych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Ekosfera posłuży jako miejsce nauki i kultury, gdzie będą się integrować mieszkańcy całej gminy. Jak podkreśla wójt Roman Miksa, w Czarnocinie brakowało takiego miejsca.
Budynek jest już skończony. Będzie on skupiał trzy instytucje: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Gminne Centrum Kultury. W obiekcie znalazła się ogromna sala widowiskowa, którą będziemy jeszcze doposażać. Mamy cztery mniejsze sale: konferencyjną, taneczną, artystyczną oraz wielofunkcyjną. Znajdą się także pomieszczenia dla stowarzyszeń, które działają na terenie gminy. Będziemy skupiali tu całe życie społeczno-kulturalne naszej gminy. Jest to jeden z nowocześniejszych obiektów w województwie łódzkim. Mam nadzieję, że zastosowane tu rozwiązania spowodują, że koszty utrzymania będą naprawdę niewielkie - mówił podczas konferencji Roman Miksa.
Na dzisiejszej konferencji gościło wielu posłów i samorządowców. Obecny był m.in. Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Potencjał regionu jest wyrażany w potencjale gmin tego regionu. Centrum Edukacji Ekologicznej EKOSFERA to inwestycja imponująca. Jest ona dobrze zaplanowana i zrealizowana, a dodatkowo sfinansowana ze środków europejskich będących w dyspozycji województwa łódzkiego. Przez wiele pokoleń będzie ona służyć mieszkańcom gminy Czarnocin, powiatu piotrkowskiego, ale i całego województwa. Ten budynek daje nowe możliwości dla mieszkańców - mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
Ekosfera jest pasywnym budynkiem ekologicznym. Co to konkretnie oznacza? O to zapytaliśmy Adama Dzidę z Zakładu Analiz Środowiskowych "Ekoprecyzja", który był gościem piątkowej konferencji.
Budynek pasywny to budynek, który nie musi być aktywnie ogrzewany. Wszystkie cechy związane z jego usytuowaniem, orientacją w przestrzeni, bryłą, konstrukcją czy zastosowanymi materiałami sprowadzają się do ukierunkowania na samowystarczalność energetyczną. Dostajemy za to wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim niskie zużycie energii, nawet do ośmiu razy mniej niż budynek wybudowany w tradycyjnej technologii. W takich budynkach panuje bardzo przyjemna temperatura, która jest osiągana w dużej mierze przez energię emitowaną przez słońce. Dodatkowo panuje tu sprzyjający zdrowy mikroklimat - przekonywał Adam Dzida.
W najbliższych miesiącach do nowego budynku będą przeprowadzały się kolejne instytucje, a oficjalne otwarcie Ekosfery zaplanowano na 16 września.