Dzieło stworzone techniką druku wklęsłego, czyli tzw. Mezzotintą, wykonane zostało prawdopodobnie według obrazu Alessandro Marchessiniego w bawarskiej pracowni miedziorytniczej Hendioniusa. Dzieło ofiarowane zostało za zasługi położone w kwestii praworządności sędziemu Trybunału Koronnego Kacprowi Grotowskiemu – podstolemu ziemskiemu, podstaroście i sędziemu grodzkiemu sochaczewskiemu z województwa rawskiego. Datowana na połowę XVIII wieku mezzotinta jest jedną z niewielu pamiątek związanych z okresem trybunalskim, które przetrwały do naszych czasów.
Dzięki uprzejmości Mateusza Danielczyka, pokazany został też srebrzony pojemnik na olejek mirrowy, płatki złota w butelce i samorodki złota, ziarna kadzidła – substancji otrzymywanej z krzewów występujących na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu, a także mirra – wonna żywica otrzymywana z drzew i krzewów z rodzaju balsamowców, która do XIV wieku była obok złota i drogich kamieni jednym z tradycyjnych podarków, jakie składali sobie królowie.
Ponadto na wystawie zobaczyć można pochodzące ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim: kadzielniczkę, XVIII-wieczną naviculę – naczynie na kadzidło, szkatułkę – puszkę na kosztowności. Uzupełnieniem wystawy są XVIII-wieczne archiwalia ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum, które dotyczą działalności Trybunału Koronnego, a także kazania ks. Jakuba Filipowicza na niedzielę po Trzech Królach. Opracowany został ponadto tekst informujący o ciekawostkach, które skrywa ta grafika.
Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających w grudniu 2019 i styczniu 2020 roku. Sale wystawowe Muzeum udostępniane są w godzinach 10.00 - 18.00 oprócz poniedziałków i dni poświątecznych.