Dawcą może zostać każdy pies, który ma ukończone 10 miesięcy, ale nie skończył jeszcze 7 lat, jest zdrowy, waży co najmniej 26 kg i jest regularnie odrobaczany, szczepiony przeciwko chorobom zakaźnym oraz zabezpieczony przed pchłami i kleszczami. - Krew jest bezcennym lekiem, nie tylko w medycynie ludzkiej, ale i zwierzęcej, dlatego też zdecydowaliśmy się na taką akcję. Krew mogą oddać psy ras dużych, ponieważ mają dużo więcej krwi niż te małe, nie mogą natomiast suki w okresie ciąży i laktacji, a także 2 miesiące po porodzie lub po zakończeniu ciąży - powiedział Zbigniew Skrzek, piotrkowski lekarz weterynarii.
A jak przygotować psa do poboru krwi? - W ciągu doby przed poborem należy zadbać o to, by zwierzę miało stały dostęp do wody. W dniu akcji posiłek powinien być lżejszy niż zwykle, zwierzak może być także na czczo - dodaje Z. Skrzek.
Weterynarz zapewnia, że oddawanie krwi jest dla zwierzaka bezbolesne i bezpieczne. Organizm w ciągu zaledwie kilku dni uzupełnia ilość krwi, która została oddana. Przed poborem pies jest badany przez lekarza, następnie pobierana jest krew z żyły, najczęściej z kończyny tylnej. Później każdy pies otrzyma od weterynarza worek wysokoenergetycznej karmy.
Aby wziąć udział w akcji, trzeba się wcześniej zapisać. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 604 051 545.