Rajd rozpoczął się od zwiedzania dawnego kościoła dominikańskiego w Piotrkowie (dziś kościół parafialny pw. św. Jacka i Doroty). Wybór ten nie był przypadkowy, bowiem jest to najstarszy obiekt poklasztorny w mieście, w którym w okresie międzywojennym odbywały się nabożeństwa dla żołnierzy i oficerów 25 pp WP. Tam też znajduje się epitafium poświęcone żołnierzom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zaprowiantowaniu uczestnicy przejechali na Plac Pofranciszkański, miejsce, gdzie przed laty wznosił się klasztor oo. Franciszkanów. Dziś przypomina o tym jedynie nazwa. Jej wyjaśnienie oraz przedstawienie historii piotrkowskich franciszkanów dało możliwość poznania funkcji tego miejsca. Kolejnym odcinek wiodący malowniczymi przedmieściami Piotrkowa, a następnie wśród pól i łąk zakończył się przystankiem w Witowie, gdzie uczestnicy rajdu zwiedzili pozostałości dawnego klasztoru obronnego wzniesionego przez Norbertanów. Zapoznali się także ze zbiorami tamtejszego muzeum parafialnego. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się w kierunku Przygłowa i Włodzimierzowa. Trasa wytyczona została bocznymi, mało uczęszczanymi drogami, dzięki czemu cała grupa bezkolizyjnie dotarła do Sulejowa, by nadpilicznym wałem przeciwpowodziowym dotrzeć do romańskiego opactwa Cystersów na Podklasztorzu. Tam nastąpiło podsumowanie rajdu połączone z udziałem w biesiadzie średniowiecznej, a także zwiedzaniem zabytkowego kościoła i przyklasztornego muzeum. Sprawdzeniem wiedzy był konkurs krajoznawczy poświęcony klasztorom, zakonom oraz znajomości historii i topografii mijanych miejsc. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki książkowe, folderki z mapką trasy rajdu, pocztówki i magnesy z widokiem piotrkowskich klasztorów.
Rajd był też okazją do propagowania bezpiecznego poruszania się po drogach. Każdy z uczestników otrzymał ulotkę przygotowaną przez Straż Miejską w Piotrkowie, w której zawarte zostały informacje na temat tego, co rowerzysta powinien robić, by nie stwarzać zagrożenia na drogach. Ponadto impreza stała się też okazją do popularyzacji odznak turystycznych - każdy uczestnik otrzymał Książeczkę Turystyki Kolarskiej.
Rajd zakończył się wieczorem. Była to dobra okazja, by poznać historię miasta, regionu, jego przyrodę i malownicze szlaki turystyczne.