Dzień Dziecka w ŁDK – finał konkursu "Świerszczykowe wierszyki"

Poniedziałek, 03 czerwca 20130
150 dzieci w wieku 7-10 lat z województwa łódzkiego wzięło udział w niedzielę, 2 czerwca, w Łódzkim Domu Kultury, w Obchodach Dnia Dziecka połączonych z finałem Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki”.
fot. ŁDKfot. ŁDK

Najlepsi, mali recytatorzy  z województwa, walczyli o Grand Prix i tytuł Mistrza Słowa.

W niedzielę, 2 czerwca, w Łódzkim Domu Kultury miał miejsce finał Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki” połączony z Obchodami Dnia Dziecka. Tego dnia spotkali się najlepsi, mali recytatorzy w wieku 7-10 lat z województwa, którzy walczyli o Grand Prix i tytuł Mistrza Słowa. W tegorocznym finale Konkursu udział wzięło 150 dzieci. tóre prezentowały przygotowane wiersze przed 5 komisjami. Każda z komisji przyznała po 2 Grand Prix, które były równoznaczne z tytułem Mistrza Słowa. Łącznie przyznano więc 10 Grand Prix i 10 tytułów Mistrza Słowa. Zdobyli je: Natasza Bartłomiejczyk (Przygłów), Mikołaj Błażejewski (Łódź), Tatiana Dąbrowska (Konstantynów Łódzki), Matylda Gajdzis (Łódź), Wiktor Idziński (Bełchatów), Iga Kamińska (Zgierz), Szymon Maciejewski (Łódź), Ada Sikora (Łódź), Wiktor Szeliga (Popów Głowieński) i Julia Zając (Bełchatów).

 „Świerszczykowe wierszyki” to jeden z najstarszych konkursów recytatorskich dla dzieci w Polsce. Organizowany jest nieprzerwanie od 1971 roku. Uwrażliwia dzieci na piękno polskiej mowy, rozwija zainteresowanie najmłodszych żywym słowem, propaguje czytelnictwo, wzbogaca poprawną wymowę i rozwija umiejętności posługiwania się językiem literackim. W odróżnieniu od dotychczasowych edycji, tegoroczną zdominowała tematyka przyrodnicza.  Najmłodsi nie zapomnieli również, że rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. Wiersze tego poety były jednymi z najczęściej prezentowanych. – Ponieważ jesteśmy instytucją działającą regionalnie, w tym roku wpadliśmy na pomysł aby poszerzyć formułę „Świerszczykowych wierszyków” i wkomponować ją w obchody Dnia Dziecka. (…) Przyjechały do nas dzieci z całego regionu, nawet z najdalszych miejscowości w powiecie bełchatowskim, piotrkowskim, sieradzkim. Łącznie 150 dzieci uzdolnionych artystycznie. Dla mnie to największa satysfakcja ponieważ nie spodziewałem się takiej frekwencji – mówił po zakończeniu imprezy Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK.  

  Nad Regionalnym Finałem Konkursu honorowe patronaty objęli marszałek województwa łódzkiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Na uroczystości wręczenia nagród obecni byli marszałek województwa, Witold Stępień, Prezes WFOŚiGW w Łodzi, Tomasz Łysek oraz Dyrektor ŁDK, Jacek Sokalski.

 – Łódzki Dom Kultury jest instytucją nie do przecenienia, „Świerszczykowe wierszyki” były dotąd popularne w Łodzi, a w tym roku są popularne w całym regionie. Przyjechały tutaj dzieciaki po eliminacjach gminnych, powiatowych, z różnych stron województwa. Uczestniczą tutaj już od godziny 10:00 w przesłuchaniach, projekcjach filmowych, spektaklach, teraz jak słychać mają godzinę zabawy, a później odbędzie się długo oczekiwane wręczenie nagród. To świetny dzień, pełen emocji, zabawy, dobrze że towarzyszy Dniu Dziecka. To również budzenie aktywności kulturalnej, literackiej, odciągnięcie najmłodszych chociaż na tę niedzielę od monitora komputera – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.  

Podczas uroczystości wręczenia nagród głos zabrał także prezes WFOŚiGW w Łodzi, Tomasz Łysek, który entuzjastycznie przyjął pomysł podkreślania wartości przyrody poprzez poezję wśród najmłodszych. – Każdy z nas kiedyś był dzieckiem, ale rzeczywiście to dzieci będą kształtować środowisko, w którym będziemy żyć, więc jest to niezwykle ważne by przekazać dzieciom pewne treści związane z poszanowaniem środowiska, by jako osoby dorosłe potrafiły w nim egzystować. Konkurs „Świerszczykowe wierszyki” to świetna forma edukacji ekologicznej, bowiem zainteresowanie ze strony dzieci jest bardzo duże, co widać po liczbie biorących w nim udział. Przeplatają się tutaj treści związane ze środowiskiem, z jego pozytywnymi elementami, nie mówimy tutaj o takich pojęciach jak emisje czy imisje, natomiast o wartościach przyrodniczych, tych które są niezwykle cenne i z których każdy z nas chciałby korzystać i tych, które powinniśmy chronić.  

Tegoroczny finał „Świerszczykowych wierszyków” obfitował w imprezy towarzyszące, poprzez który organizator Konkursu podkreślił bliskie sąsiedztwo finału z Międzynarodowym Dniem Dziecka. Dzieci obejrzały m.in. film o tematyce ekologicznej oraz wzięły udział w Świerszczykowym Balu.

Agawa


Zainteresował temat?

3

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat