Koniec esbeckich przywilejów

Tydzień Trybunalski Środa, 08 października 200817
Wolą nie opowiadać, gdzie i jak pracowali. Nie bardzo chcą wspominać dawne czasy, a jeśli już, to raczej we własnym gronie. Zwłaszcza teraz, gdy nadchodzą dla nich ciężkie dni - politycy PO chcą odebrania pracownikom byłej Służby Bezpieczeństwa przywilejów emerytalnych.
Według projektu zgłoszonego w Sejmie “służba w organach bezpieczeństwa była pracą skierowaną przeciwko narodowi polskiemu”. Platforma chce, aby funkcjonariusze tych organów mieli za okres do 1990 r. emeryturę naliczaną – nie jak dzisiaj 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok, ale 0,7 proc, czyli tyle, ile wynosi przelicznik dla tzw. okresów nieskładkowych. A w PRL służby mundurowe nie płaciły składek emerytalnych. Podobnie jak teraz, tyle że teraz nie ma Służby Bezpieczeństwa.
- Ale jej rolę spełniają inne służby. I muszą to robić, bo każde państwo takie służby musi posiadać – mówi Jan Dziemdziora, były funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, a po 1990 r. – policji. – Projekt PO jest niesprawiedliwy, bo nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej. Przecież tamta Polska była uznawana przez inne kraje, była członkiem ONZ, ale musiała mieć służby stojące na straży jej bezpieczeństwa. U nas wtedy była to SB, ale taki był mechanizm tamtego ustroju.
Ustroju, który ostatecznie się nie sprawdził, ludzie nim kierujący zawiedli, ale większość z nich nie została rozliczona. Nie przeprowadzono dekomunizacji, a o tzw. deubekizacji mówi się od kilku lat. Mówi, i tylko tyle. Wciąż nie udaje się jej przeprowadzić. Poważnym krokiem ku temu byłoby przyjęcie projektu Platformy, co wielu byłych pracowników piotrkowskiej SB niepokoi. Co najmniej niepokoi. Napisaliśmy “wielu”, bo dokładne sprawdzenie ilu jest raczej niemożliwe. Ci byli esbecy, do których różnymi kanałami udało nam się dotrzeć, nie chcą wracać do przeszłości. Z reguły są emerytami, od lat nie udzielają się publicznie, wolą się nie wychylać, nie chcą drażnić innych swoją obecnością. Dlatego odmawiają wypowiedzi.

Piotrkowscy esbecy nie byli psychopatami

- Ci, których znam, nie byli - jak się teraz często ich przedstawia w mediach - psychopatami – mówi Jan Dziemdziora. – Piotrkowska SB wykonywała swoją pracę, na pewno zbierała materiały o ówczesnej opozycji, a czy stosowała jakieś szczególnie brutalne metody – nie wiem. Na ile znam tych ludzi, wydaje mi się, że nie. Potwierdza to Czesław Skulski, działacz “Solidarności” w piotrkowskiej Piomie, który miał często do czynienia z tymi ludźmi.
- Każdy większy zakład w Piotrkowie miał swojego “opiekuna”. Nie inaczej było w Piomie – wspomina. – Taki człowiek miał za zadanie wiedzieć, co się w zakładzie dzieje, czy nie ma nastrojów strajkowych, kto, co i o kim powiedział, kto się z kim zadaje, kto ma jakieś rzeczy na sumieniu, które chciałby ukryć np. przed rodziną… Chodziło o to, żeby mieć na kogoś „haka” i ewentualnie umiejętnie to wykorzystywać. Jednym z zadań zakładowego esbeka było też pozyskiwanie informatorów. Jednym to się udawało, innym nie. Zależało od ludzi pracujących w danym zakładzie. My dobrze wiedzieliśmy, kto może być takim informatorem, czyli “uchem” lub “kapustą”, i przy takiej osobie nic ważnego nie mówiliśmy. Ale w sumie piotrkowska SB nie była jakoś szczególnie niebezpieczna dla opozycji. Owszem, kiedyś próbowali mnie zatrzymać tuż po mszy u oo. Jezuitów, gdzie regularnie spotykała się piotrkowska “S”, ale udało mi się uciec i, co ciekawe, później do mnie nie dotarli. To chyba jakoś świadczy o ich sile… Albo o tym, że niespecjalnie zależało im na walce z opozycją w naszym mieście… Jest jeszcze inna możliwość: opozycja w Piotrkowie była słabo rozbudowana, niegroźna dla trwałości systemu i dlatego ją w pewien sposób lekceważono. Zupełnie inaczej było np. na Wybrzeżu, kolebce “Solidarności”. Tam walka z opozycją przybierała niekiedy przecież najdrastyczniejsze formy. W Piotrkowie było inaczej.

Wrzucanie wszystkich do jednego worka

- Moim zadaniem była opieka nad różnymi zakładami. Pracowałem m.in. w Radomsku i Piotrkowie – wspomina major Adolf Foryś, rocznik 1940 (w SB w latach 1968 – 1990). – Naczelnym obowiązkiem było pomaganie dyrektorowi danego zakładu w sprawnym zarządzaniu. Robiłem to z pasją, co dyrektorzy, np. Stanisław Mroczek w Piomie, bardzo sobie cenili. Zdobywałem informacje wśród załogi, a to było wtedy bardzo ważne. Pomagałem samej załodze w prawidłowym funkcjonowaniu ich miejsca pracy. Tak tę pracę traktowałem. Mjr Foryś uważa, że dzisiejszy projekt odebrania przywilejów emerytalnych takim jak on jest niczym innym, jak polityczną zemstą.
- To wrzucanie wszystkich do jednego worka – uważa. – Ja nie biegałem za piotrkowskimi opozycjonistami, a jeśli tak robili inni, z innych działów, to ich sprawa. Ja nie mam z tym nic wspólnego. Zresztą, kiedy walka z opozycją przybierała najostrzejsze formy, czyli w stanie wojennym, ja byłem na studiach resortowych, a zatem byłem wyłączony z jakichkolwiek działań operacyjnych. A dzisiaj stawia się mnie na równi z tymi, którzy walczyli z “Solidarnością”. To przecież im PO chce odebrać przywileje, dlaczego wszyscy pracownicy SB mają być traktowani tak samo? Adolf Foryś otrzymuje 2.200 zł emerytury i mówi, że opinia publiczna jest wprowadzana w błąd co do roli byłej SB.

Alojzy Perliceusz, rocznik 1928, pułkownik, szef Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Piotrkowie, potem komendant wojewódzki policji (do 1990 r.), nie jest specjalnie skory do rozmowy o tamtych czasach. Na każde pytanie odpowiada tak samo: „Byłem szefem Komendy Wojewódzkiej Policji i tam kończyłem pracę”. Poproszony o komentarz do projektu Platformy, odpowiada: „Zgadzam się ze słowami generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka”. Tyle, że generałowie nie wypowiadali się na temat obniżenia emerytur byłym esbekom, tylko członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, którymi byli. I Perliceusz, i Foryś znaleźli się na tzw. liście Olszewskiego – bełchatowskiego działacza “Solidarności”. W sierpniu 2006 r. Edward Olszewski ujawnił akta IPN, z których wynikało, że był śledzony przez 15 pracowników SB. Olszewski, wówczas wicestarosta powiatu bełchatowskiego, mówił, że “wybacza tym, którzy byli ofiarami systemu, jednak nie może zatrzymać tych nazwisk tylko dla siebie”. - Taka była wówczas Polska, uznawana zresztą przez cały świat, taki był system, taka była też praca, którą ktoś musiał wykonywać – twierdzi Eugeniusz Czajkowski, emerytowany milicjant i policjant. – Projekt PO jest zemstą polityczną! Jeśli ktoś łamał prawo, to oczywiście powinien być osądzony, ale nie można uogólniać i wszystkich jednakowo potępiać za to, że pracowali w służbie legalnego państwa. Ci ludzie służyli Polsce.

I to są słowa, które słyszymy z ust każdego pytanego przez nas emerytowanego funkcjonariusza, niekoniecznie Służby Bezpieczeństwa. Polska była państwem legalnym, ludzie musieli gdzieś pracować, a w ogóle, to przecież wykonywali czyjeś rozkazy.
Tyle, że ktoś te rozkazy musiał komuś wydawać. Poza tym – można było znaleźć się po drugiej, przeciwnej stronie, ewentualnie na nią przejść. I właśnie ci, którzy na stronę opozycji przeszli, nie rezygnując z pracy w resorcie, i dzisiaj to udowodnią, nie stracą przywilejów i unikną obniżenia emerytury. PO nie przewiduje natomiast taryfy ulgowej dla tych, którzy po ’90 roku zostali pozytywnie zweryfikowani i dopuszczeni do służby w policji czy UOP.

MCtka

Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jeden z listy Olszewskiego ~Jeden z listy Olszewskiego (Gość)30.07.2009 16:50

a witold k. to

Moderator: usunięte
. PRL była państwem suwerennym w myśl obowiązującego prawa międzynarodowego, czy się to solidurnym podoba, czy nie. Panowie Perliceusz i Czajkowski służyli w legalnych strukturach państwowych, a struktury za przeproszeniem podziemne "Solidurności" legalne wówczas nie były. Najfajniejsze jest to, że 20 lat po przejęciu władzy przez tzw Solidarność, PZPR i SB są tematem nr 1. Cóż wzorem Rzymian "chleba i igrzysk" z przewagą tych ostatnich, bo chlebka nowa władza raczej skąpi swemu ludowi.
A na koniec chciałbym powiedzieć tow. kpt. A. Forysiowi - więcej godności, nie tłumacz się, winny się tłumaczy.

25


k1 ~k1 (Gość)26.01.2018 10:13

Odszedł Polak i Patriota.

12


koledzy i koleżanki ~koledzy i koleżanki (Gość)25.01.2018 09:27

Ś.P. Alojzy Perliceusz właśnie zmarł. Cześć jego pamięci!

33


97-300 97-300ranga26.01.2018 11:51

To ten pan w resortowej ankiecie napisał w rubryce wyznanie : żymskokatolickie.

22


MARKPIO ~MARKPIO (Gość)11.02.2011 14:35

Przypominam przy okazji nieco zapomniany artykuł,a jakże ciekawy!!!

00


k-o ~k-o (Gość)02.08.2009 19:55

Nie rozumiem, po co tyle słów, po co ta cała gadanina. Wystarczy jedno krótkie: PRECZ Z KOMUNĄ!

21


Jurek ~Jurek (Gość)02.08.2009 13:21

Szanowna Pani Maju
Zbrodnicza działalność panów z SS była w większości niemieckiego społeczeństwa w pełni akceptowana. Powód jest b. prosty - rezultat wyborów do Reichstagu w 1933 r. W Niemczech nie było licznej opozycji antyhitlerowskiej ze względu na poparcie społeczeństwa dla ruchu nazistowskiego, jego sukcesów gospodarczych i politycznych. Należy pamiętać także o represjach jakie za to groziły. Hitlerowskie więzienia i obozy koncentracyjne nie były ośrodkami wczasowymi jak ośrodki dla osób internowanych w PRL jak choćby Arłamów. Porównywanie Hitleryzmu do PRL uważam za niepoważne i świadczące o braku rzetelnej wiedzy historycznej.Interesujący choć stronniczy jest pani pogląd o niszczeniu polskiej inteligencji
przez "komunę", a to wbijanie noża w plecy tym "którzy im zaufali". Czyżby zaliczała się pani do tego grona? Z pani rozważań wynika, że obecna sytuacja w RP to też ich wina. Myślę, że szanowna pani trochę przecenia ich "zasługi". Pani rozumowanie przypomina opinię, że wszystkiemu winni są Żydzi, masoni i cykliści (rowerzyści - jakby pani nie wiedziała). Proszę spojrzeć chłodnym okiem na to co się w Polsce dzieje, 20 lat po zwycięstwie a tu o mój Boże, zamiast być lepiej jest... gorzej.
PS. Czy szanowna pani wie, że słuszne święto 11-Listopada (Odzyskanie niepodległości w 1918 r)było dopiero ustanowione uchwałą Sejmu RP w 1925 r? Ta data jest tak samo fikcyjna jak 22 Lipca - nic się w tym dniu nie wydarzyło! Powrót Piłsudskiego z Magdeburga nie był przecież aktem odzyskania niepodległości.

00


maja ~maja (Gość)31.07.2009 22:29

Panowie z SS też slużyli w legalnych formacjach państwa niemieckiego, a jakoś nie wydaje się aby ich zbrodnicza działalność poprzez to była akceptowalna. Polska inteligencja była niszczona przez "działaczy" rodem z "komuny". Nadal działają i z uśmiechem wbijają nóż w plecy tym, którzy zaufali. Dla nich patriotyzm to zachlać się w wielkie, wg nich, święto jakim jest 22 lipca i naśmiewać się z wartości patriotycznych rodaków. Temu postawią, tego pokłamią, pogadają "uczenie" i wejdą do rady albo do władzy i śmieją się z biedy.....itd...

10


epiotrkow ~epiotrkow (Gość)31.07.2009 14:33

Ostrzeżenie: W jednym wątku można posługiwać się tylko jednym nickiem. Dyskusja z samym sobą jest tu zabroniona

30


Georg ~Georg (Gość)31.07.2009 14:28

do jednego z listy Olszewskiego....
widząc po wpisie - konto usunięte - chyba racja jest po Pańskiej stronie. Na pewno z tym chlebkiem to prawda, ja musiałem wyjechać za granicę, żeby mi go nie brakowało. Myślę, że gdyby rzeczywiście Ubecja była taka straszna i mordercza, to dziś nie miałby kto o tym pisać z tej prostej przyczyny... że by nie dożył tych dobrych czasów w jakich żyjemy. Ubeckie przywileje nie wiem, ale 20 lat po likwidacji UB dopiero brać się za ten problem, to naprawdę troche za póżno. Poczekajcie trochę jeszcze panowie Solidarni, a starość i śmierć Kostucha rozwiążą ten problem za was.
Tak na koniec z jednego jestem zadowolony mianowicie, że mogę mieć ten luksus i patrzeć na to wszystko z zewnątrz, dzięki postkomunistycznemu prezydentowi Kwaśniewskiemu (dzięki za wejście do UE!!!) O tempora, o mores...

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat