W sobotę (14 lipca) w Łodzi na terenie Domu Dziecka nr 1 przy ulicy Aleksandrowskiej 123 odbył się wielki finał tegorocznej, trzeciej już edycji projektu „Graffiti – sztuka miasta”. 35 osób, głównie nastolatków z Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie, z Domu Kultury w Łęczycy, z Młodzieżowego Domu Kultury i Zespołu Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, oraz wychowankowie wspomnianego Domu Dziecka, pod kierunkiem profesjonalnych twórców street artu – Piotra Soula, Egona Fietke i Tonka – wykonało wielkoformatowe graffiti. Kolorowe murale powstawało przez blisko osiem godzin, a wydarzeniu towarzyszył festyn połączony m.in. z happeningiem, zabawami artystycznymi i sportowymi oraz warsztatami beatboxu i hip-hopu. Te ostatnie poprowadzili Zorak i Klifort. Wszyscy uczestnicy sobotniego finału, najlepsi młodzi artyści wyłonieni spośród osób biorących udział w maju i w czerwcu w warsztatach organizowanych w Piotrkowie, Sieradzu i Łęczycy, otrzymało pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Opiekunem grupy piotrkowskich street artystów, liczącej 11 osób, był Andrzej Hoffman z ODA.
Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Łódzki Dom Kultury, który w tym działaniu wsparło Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta” oraz Sieradzkie Centrum Kultury. „Mam nadzieję, że dzisiejszy finał 3 edycji, nie będzie ostatnim. Że odbędą się kolejne edycje tego projektu, poprzez który mogliśmy zarówno edukować artystycznie młodzież, jak i pokazać, że graffiti to fajna i pożyteczna rzecz. Chciałbym aby ta akcja w przyszłości rozwinęła się i trwała przez całe wakacje w kilku miastach naszego regionu. Na szczęście mamy rok czasu aby projekt przygotować i rozwinąć” – zapowiedział Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK. Koordynatorem akcji i jej dobrym duchem była Katarzyna Tośta z Łódzkiego Domu Kultury.
Tegoroczny budżet „Graffiti – sztuka miasta 3” zamknął się w kwocie 140 tys. złotych, z czego ponad 100 tys. złotych pochodziło ze środków Ministra Kultury. Uczestnicy zajęc teoretycznych i warsztatów street artu zużyli łącznie ponad tysiąc puszek farb i pomalowali kilkaset metrów kwadratowych ścian.
W poprzednich latach w projekcie wzięła udział młodzież z Opoczna, Wielunia, Skierniewic, Radomska, Kutna i Łowicza.
Agawa