W przeciwieństwie do dotychczasowych koncepcji, ta ostatnia raczej zyskała przychylność recenzentów. Kształt gmachu symbolizuje poustawiane na półce księgi, a główna oś komunikacyjna budynku, jak i samo wejście od strony Starego Miasta, zostały usytuowane na linii łączącej zamek królewski z nową biblioteką.
Projektanci postanowili również odpowiednio wyeksponować zarys fundamentów dawnego klasztoru Franciszkanów, przewidując wykorzystanie tego obszaru jako miejsca imprez masowych. Łagodne podejście od strony zamku oraz widok na "Farę" poprzez odtworzony trójkątny plac, tzw. przedfranciszkański ma zapewnić dodatkową oprawę dla nowego budynku i odpowiednio wyeksponować jego bryłę.
Zadbano również o dobry widok na Stare Miasto z wnętrza budynku. Częściowo szklane ściany i dach oraz odpowiednie usytuowanie pomieszczeń dostępnych dla czytelników mają zapewnić doskonały kontakt z architekturą Starówki i stosowny do miejsca klimat.
W nowym budynku biblioteki (pow. 7 tys. m kw.), na poziomie piwnicy usytuowano magazyny, pomieszczenia techniczne i, co chyba najważniejsze, podziemny parking. Gmach zaprojektowano jako całkowicie klimatyzowany i wyposażony w nowoczesne instalacje dozoru oraz kontroli dostępu. Ściany i części dachu mają być pokryte miedzianą blachą.
Budynek podzielony jest na dwie strefy. W pierwszej (czynnej także wieczorem) przewidziano przestronny hall, stanowiska internetowe, kawiarnię, antykwariat, małą salę konferencyjną (kinową). Strefa druga to właściwa biblioteka.
W ciągu najbliższych miesięcy, zgodnie z zawartą umową, po zaakceptowaniu przedstawionej koncepcji programowo-przestrzennej, ma powstać projekt budowlany i wykonawczy nowej inwestycji, której wartość szacuje się na minimum 30 milionów złotych. Biblioteka, wg założeń WPI, ma być gotowa do roku 2011. Pamiętajmy też, że pierwszy milion już został wydany (projekt). Zatem czasu na ewentualną dyskusję zostało niewiele.
<