Ich decyzja podjęta, jak podkreślano, w atmosferze nieskrępowanej demokracji, była tak naprawdę pokłosiem toczących się już wówczas przemian w kraju - obrad okrągłego stołu i świadomości nadchodzącego kresu władzy KC PZPR. Inicjatorem przywrócenia nazwy sławiącej miano pierwszej w Europie konstytucji był ówczesny Klub Radnych Stronnictwa Demokratycznego.
Aleja 3 Maja, najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście, imię pierwszej w Europie konstytucji nosiła najpierw przez 35 lat w latach 1917 - 1952. Następnie przez kolejnych 37 lat, za sprawą władz komunistycznych, patronował jej Bolesław Bierut. W 1989 roku komuniści przywrócili jej przedwojenną nazwę. Ich decyzja podjęta, jak podkreślano, w atmosferze nieskrępowanej demokracji, była tak naprawdę pokłosiem toczących się już wówczas przemian w kraju - obrad okrągłego stołu i świadomości nadchodzącego kresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Inicjatorami przywrócenia nazwy upamiętniającej Konstytucję 3 maja byli radni skupieni w ówczesnym Klubie Radnych Stronnictwa Demokratycznego.
IV sesja MRN
Decyzja o powrocie alei 3 Maja na mapę Piotrkowa zapadła 28 lutego 1989 roku na IV sesji Miejskiej Rady Narodowej. Radni większością głosów - 90, przy 3 wstrzymujących się i 1 sprzeciwie - podjęli uchwałę o uchyleniu nazwy al. Bolesława Bieruta i o przywróceniu dawnej nazwy najbardziej okazałej i reprezentacyjnej ulicy w Piotrkowie. Uchwałę figurującą pod numerem IV/30/89, jak donosiła prasa, podjęli członkowie najliczniejszego klubu MRN – Klubu Radnych PZPR i Bezpartyjnych, a także radni SD i ZSL.
Dokładnie w 198. rocznicę
Co ciekawe, przywrócona nazwa nie zaczęła obowiązywać od razu. Oficjalną stała się dopiero w 198. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, tj. od 3 maja 1989 roku. W dziejach tej ulicy była to szósta nazwa. Aleja 3 Maja, w okresie gubernialnym nosiła miano najpierw alei Lipowej, alei Aleksandryjskiej, później Szkolnej, w okresie okupacji hitlerowskiej przemianowana została na Lindenalle, a w latach PRL-u - Aleje Bieruta. Sama aleja jako ciąg komunikacyjny powstała w 1873 roku, jednak projekt jej wytyczenia, autorstwa warszawskiego budowniczego wolno praktykującego Konstantego Sługockiego, powstał już około 1865 roku w ramach ustalonego przez ówczesne władze Piotrkowa architektonicznego porządkowania miasta po wielkim pożarze i urbanizowania jego południowych terenów.
Zgodnie z projektem Sługockiego jej szerokość wyznaczono na 51 łokci, czyli 96 i 1/3 stóp rosyjskich. Wyżwirowano ją w 1874 roku, a wybrukowano w 1921. Dla wygody spacerowiczów obsadzoną ją rzędami drzew cieniowanych. Początkowo były to tylko kasztanowce i klony, z czasem jednak z powodu zniszczeń drzewostanu, powstałych m.in. na skutek wypasania tu bydła, ubytki w nim zastępowano brzozami i lipami. Dziś przy alei 3 Maja zlokalizowanych jest szereg budynków użyteczności publicznej: szkoły, Miejski Ośrodek Kultury, Prokuratura Okręgowa i Rejonowa, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna czy Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Agawa
- “Całe to skrzyżowanie jest do du.. !”
- Sześciolatki w szkołach. Dla kogo zabraknie miejsca?
- Italiano, co dalej z tobą?
- Unikalne miejsce w piotrkowskim sądzie
- BHT Piotrkowianin JUKO Piotrków Trybunalski – plany na nowy rok
- HARC kręcił teledysk
- Pozytywnie nakręceni – Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC
- Jak rozpoznać powiat
- Andrzej Poniedzielski – jestem poetą użytkowym