Felietony
Wszystkie wpisy
zdjecie
Od pewnego czasu toczy się dyskusja w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Do działań włączyły się także stacje komercyjne – oczywiście zatroskane perspektywą zniesienia tego obciążenia podatkowego. Zanim zdecydujemy, czy go zachować czy też zlikwidować, przyjrzyjmy się etymologii leksemu i znaczeniom, jakie posiadał w naszym języku. Wszystko zaczęło się od łaciny ludowej, w której słowo ad-bodināre używane było jako termin prawny w czasach wczesnego feudalizmu, wyrażający pierwotnie akt włączenia w granice swoich posiadłości suwerennych cudzego majątku jako lenna. Francuzi, opierając się na tej formie, zaczęli używać je w szerszym znaczeniu ‘dopuszczać kogoś do udziału w czymś’ (fr. abonner – quelqu’un à quelque chose).
14.05.2008 18:35:36 | 0 kom
zdjecie
Propozycja egzaminu maturalnego z religii oraz włączanie oceny z religii wzbudza ostatnio bardzo wiele kontrowersji i problemów . Ja natomiast uważam , że ocena taka nie powinna być umieszczana na świadectwie państwowym .
09.05.2008 11:37:37 | 6 kom
zdjecie
W świecie dorosłych, np. w miejscu pracy, możemy spotkać osobniki, które nieskażone wiedzą podejmują dyskusję, gdzie głosem nieznoszącym sprzeciwu wygłaszają opinię nie do podważenia. Słuchający albo nie analizują, poddają się presji pewności głoszącego, albo też nie potrafią ocenić wartości słuchanego tekstu i potakują z ukrywanym zrozumieniem.
06.05.2008 23:22:26 | 0 kom
zdjecie
Nauczyciel, przygotowujący uroczystość szkolną z okazji 3 Maja, poszukiwał gotowych scenariuszy. Natknął się na taką propozycję na stronie internetowej WWW.menis.pl - serwis dla nauczycieli, gdzie proponowano scenariusz uroczystości szkolnej “Witaj Trzeci Maj” [pisownia oryginalna – przypis mój]. Zerknął także na stronę literka.pl, również odkrywając scenariusz “Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej, polskiej krainie”. Ten drugi tytuł odwoływał się do tekstu pieśni Rajnolda Suchodolskiego napisanej do popularnej w czasie powstania listopadowego melodii (prawdopodobnie autorstwa Fryderyka Chopina).
06.05.2008 23:21:10 | 3 kom
zdjecie
Gimnazjaliści piszą swoją małą maturę. Stres pewnie podobny do tego, jaki niedługo będą przeżywali starsi koledzy na prawdziwej maturze. Zasadnicza różnica jest taka, że tej małej matury nie można nie zdać. Zdobywa się określoną liczbę punktów i dalej, ciułając następne za świadectwo i inne osiągnięcia, można starać się dostać do wymarzonej szkoły średniej. Kiedy czytam opublikowane testy z różnych poziomów nauczania, to staram się sprawdzić siebie
28.04.2008 11:15:53 | 0 kom
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat