Marek Grynkiewicz
m.grynkiewicz@wp.pl
13

wpisów

Felietonista
Nauczyciel, przygotowujący uroczystość szkolną z okazji 3 Maja, poszukiwał gotowych scenariuszy. Natknął się na taką propozycję na stronie internetowej WWW.menis.pl - serwis dla nauczycieli, gdzie proponowano scenariusz uroczystości szkolnej “Witaj Trzeci Maj” [pisownia oryginalna – przypis mój]. Zerknął także na stronę literka.pl, również odkrywając scenariusz “Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej, polskiej krainie”. Ten drugi tytuł odwoływał się do tekstu pieśni Rajnolda Suchodolskiego napisanej do popularnej w czasie powstania listopadowego melodii (prawdopodobnie autorstwa Fryderyka Chopina).
06.05.2008 23:21:10 | 3 kom
Polonista, pracujący od wielu lat w szkole zawodowej, narzekał na argotyzację języka ogólnego. Martwił się, że jego praca nad poprawnością językową uczniów niweczona jest przez redaktorów – i to z rozgłośni publicznych – poprzez używanie socjolektu, czyli form komunikacji językowej właściwych dla relacji wewnątrz małej grupy społecznej. Za niestosowne uważał opisywanie na antenie ogólnopolskiej właściwości jakiegoś urządzenia przy pomocy slangowego wyrażenia ful wypas.
28.04.2008 11:14:27 | 0 kom
Z edukacji szkolnej wynieśliśmy wiedzę - niestety nie zawsze pełną - na temat stosowania różnorodnych znaków interpunkcyjnych. Czasami staje się ona przydatna, zwłaszcza wówczas, gdy przed nazwiskiem możemy umieścić skrót świadczący o naszych dokonaniach. Pamiętamy, aby po skrótach zawierających początek i koniec wyrazu skracanego nie stawiać kropki, np. major podpisujący dokument poprzedza swoje imię i nazwisko skrótem mjr, magister – mgr, a doktor – dr .
20.04.2008 18:52:09 | 0 kom

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat