Marek Grynkiewicz
m.grynkiewicz@wp.pl
13

wpisów

Felietonista
W ubiegłym tygodniu miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji naukowej zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Handlową w Piotrkowie Trybunalskim. Jej tematem była komunikacja. Organizatorzy zadbali o to, by dyskusja miała charakter interdyscyplinarny.
22.06.2012 11:24:31 | 0 kom
W ostatnim miesiącu wzrosło niepomiernie zainteresowanie archiwaliami i zasobami niektórych archiwów. W prasie, radiu i telewizji namiętnie dyskutowano o tym, czy otwierać je dla wszystkich zainteresowanych, czy też ograniczać dostęp do nich. Tytułowy latynizm (wyraz zapożyczony z języka łacińskiego) pojawiał się we wszystkich możliwych przypadkach.
24.07.2008 11:35:02 | 0 kom
Informacja podana przez redaktora Tygodnia – jako uzupełnienie tekstu własnego, a dotycząca kształtowania wizerunku polityka, zapewne skłoniła wielu polonistów do refleksji nad sensownością podejmowanych wysiłków edukacyjnych. Otóż zgodnie z wyliczeniem zaprezentowanym na pewnej stronie internetowej, na wizerunek polityka treść jego wypowiedzi ma znikomy wpływ. Najważniejszy jest wygląd i zachowanie (55%) oraz sposób mówienia (38%). Nawet jeśli mówi bez sensu, to owe skromne 7% pozostawione dla treści wypowiedzi nie jest w stanie zniweczyć efektu uzyskanego dobrą prezencją.
09.06.2008 13:17:55 | 0 kom
Trwają przygotowania do kolejnego, już trzeciego, dyktanda organizowanego przez redakcję „Tygodnia Trybunalskiego”. W takim momencie wszyscy potencjalni uczestnicy zastanawiają się nad “hakami” przygotowanymi przez autorów sprawdzianu. Jak się okazuje, i w dziedzinie tekstów ortograficznych istnieją pewne mody na nagromadzenie przykładów odwołujących się do pewnych zasad pisowni.
27.05.2008 14:44:49 | 0 kom
Od pewnego czasu toczy się dyskusja w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Do działań włączyły się także stacje komercyjne – oczywiście zatroskane perspektywą zniesienia tego obciążenia podatkowego. Zanim zdecydujemy, czy go zachować czy też zlikwidować, przyjrzyjmy się etymologii leksemu i znaczeniom, jakie posiadał w naszym języku. Wszystko zaczęło się od łaciny ludowej, w której słowo ad-bodināre używane było jako termin prawny w czasach wczesnego feudalizmu, wyrażający pierwotnie akt włączenia w granice swoich posiadłości suwerennych cudzego majątku jako lenna. Francuzi, opierając się na tej formie, zaczęli używać je w szerszym znaczeniu ‘dopuszczać kogoś do udziału w czymś’ (fr. abonner – quelqu’un à quelque chose).
14.05.2008 18:35:36 | 0 kom

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat