Bełzatka Zajazd
ncopy

Bełzatka Zajazd, jednej z najsłynniejszych piotrkowskich zajazdów mieszczący się na Bełzatce. Obecnie nieistniejący. Mieścił się w parterowym, murowanym budynku dwutraktowym, z naczółkowym dachem krytym gontem, datowany na przełom XVIII i XIX wieku, w II połowie XIX wieku przebudowanym na dworek mieszkalny.

Ostatnim właścicielem nieruchomości znajdującej się południowej części belzackiego parku była rodzina Stokowskich. W roku 1924 Marceli Stokowski przeprowadził remont budynku. Dokładny i jeden z nielicznie zachowanych opisów dworku znajduje się w katalogu Zabytki sztuki w Polsce autorstwa M. Kwiczala. Zabytkowy obiekt rozebrano w 1974 roku na mocy decyzji wydanej 29 września 1970 roku przez ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki, w oparciu o decyzję ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi z dnia 28 sierpnia 1970 roku i decyzję Wydziału Budownictwa Urbanistyki i Architektury prezydium MRN w Piotrkowie. Jako uzasadnienie podano fatalny stan techniczny budynku będący wynikiem dewastacji, jakiej uległ w latach 1945-1955 oraz brak odpowiednio wysokich funduszy na jego renowację. Choć jeszcze w 1968 roku czyniono zabiegi by budynek uratować. Jedno z nielicznych zdjęć dawnego bełzackiego dworu znajduje się w zbiorach fotograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, zostało wykonane w 1949 roku przez Ewę Kozłowską. Do dziś z dawnej bełzackiej nieruchomości ocalały jedynie należące do dworu czworaki, czyli parterowy budynek stanowiący lokum dla dworskiej służby, zlokalizowany u zbiegu ulic Belzackiej i Dworskiej. Ciekawostka: Dopiero rok po rozebraniu zabytkowego obiektu lokalna prasa, w tym m.in. „Gazeta Ziemi Piotrkowskiej”, podniosła larum w sprawie jego zabezpieczenia i ochrony. Niestety był to głos spóźniony. W miejscu, w którym stał zajazd rósł już nowy trawnik. 

B
Baltona
Bank Państwa
Bank Polski
Bank Poznański Spółek Zarobkowych
Bank Włościański
Bar pod wieżą
Baszta Szewska
Belbog
Belgijska Spółka Akcyjna
Bełzatka
Bergemanna plan
Bernardyński klasztor i kościół
Bet Hamidrasz
Biblioteka księży Pijarów
Biblioteka Miejska
Biblioteka Publiczna nr 2
Bieg Trybunalski
Biesy
Bistro
Bitwa warszawska. 1920
Biurowiec Budowlanych
Blichowa ulica
Błyskawica
Bodenehr Gabriel
Brama Bernardyńska
Bramy Miejskie
Bristol
Brokowski Gustaw
Browar Bartenbachów
Browar Braulińskiego
Browar Brauna
Budki
Bugaj
Burghard Karol
Busola
BWA
Bykowska ulica
Bykowskie Przedmieście
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat