Barwny orszak Trzech Króli tradycyjnie przemierzył Piotrków. Mędrcy wyruszyli spod kościoła Najświętszego Serca Jezusowego i udali się do szopki przy kościele oo. Bernardynów.
Jak co roku dwie szopki można podziwiać u ojców Bernardynów w Piotrkowie. Pierwsza (ruchoma) przygotowana została przez piotrkowskich kolejarzy. Z kolei druga to żywa, ze zwierzętami z osady leśnej w Kole.
Świąteczny poniedziałek to nie tylko dzień wolny od pracy. Właśnie dzisiaj oblewamy się wodą w ramach ludowej tradycji znanej jako śmigus-dyngus.
W gminie Czarnocin zapachniało Wielkanocą - wójt oraz koła gospodyń wiejskich tej gminy zaprosili mieszkańców na III Koszyczek Wielkanocny.
Kiszenie kapusty to tradycja na polskiej wsi. A kto zadba najlepiej o jej kultywowanie jak nie koła gospodyń wiejskich? By podtrzymać zwyczaje panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi zorganizowały w sobotę, 3 października wielkie kiszenie kapusty. Pomogli im w tym strażacy z OSP Stara Wieś.
Dawniej wieczerza wigilijna wyglądała inaczej niż obecnie. Panowały zwyczaje, które dziś są już zapomniane.
Choinka to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Co roku przystrajamy świąteczne drzewko, jednak mało kto wie, w jaki sposób tradycja ubierania choinki przywędrowała w okolice Piotrkowa.
W kulturze polskiej dzień Wszystkich Świętych to dzień zadumy i refleksji. W tym czasie, ze smutkiem myślimy o przemijaniu, śmierci oraz o bliskich, którzy od nas odeszli. Inaczej jest w kulturze romskiej. Oczywiście są wspomnienia zmarłych, ale wszystko odbywa się w duchu radości i świętowania.
Lany poniedziałek, zwany także śmigus-dyngus to jedna z ciekawszych tradycji, związana z Poniedziałkiem Wielkanocnym.
Zwyczaje wielkanocne w różnych częściach świata mają wiele cech wspólnych, ale są takie tradycje, które mogą wywołać konsternację u obcokrajowca. Ślązacy w Szwecji nie odważą się pielęgnować obchodów Śmigusa-Dyngusa, ale za to skandynawskie dzieci chętnie złożą im wizytę w przebraniu czarownic.