1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa. Piotrków znajduje się na głównym szlaku operacyjnym armii niemieckiej. W pierwszych dniach ataku hitlerowców życie traci ponad stu mieszkańców Piotrkowa. Ale cierpią nie tylko piotrkowianie.
Dwieście siedemdziesiąt pięć cel mieszkalnych, dwieście dwanaście w większości obrotowych kamer, żelazne kraty, a za nimi setki więźniów, kilku tych z pierwszych stron gazet. To tu „mieszkali” m.in. Łyżwiński, „Popelina” czy „Dziad”.
O tym, w jakich warunkach przebywają osadzeni, kto do nich należy i dlaczego zbiegli sami informują władze o ucieczce, w sześć lat po uruchomieniu Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim opowiada mjr Paweł Gawrosiński.
Po kilku miesiącach przerwy miejski monitoring ponownie obejmuje swoim zasięgiem wieżę ciśnień. Przypomnijmy, że w lipcu nieznani sprawcy oszpecili wulgaryzmami elewację obiektu. W schwytaniu wandali mogła, a właściwie powinna wręcz, pomóc kamera, ale jak się okazało...wcześniej się popsuła i ją zdemontowano.
To drugi po budynku sądu tak okazały gmach w Piotrkowie. Symbol dawnej świetności miasta. Obiekt, który do niedawna jeszcze wręcz stał na pieniądzach. Największe szkody w jego zewnętrznym, jak i wewnętrznym wystroju architektonicznym poczyniła II wojna światowa i ekipy budowlane z okresu PRL-u.
Pedagogika i anglistyka cieszyły się największym zainteresowaniem w pierwszej turze naboru na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy, który zakończył się w lipcu. W Piotrkowie filologię angielską chciało studiować ponad 100 osób, indeks otrzyma 48 osób. Podobnie jest na pedagogice. Z 340 chętnych osób, studia podejmie 185. I to już koniec optymistycznych wieści.
Sulejowskie Opactwo Cystersów chce odzyskać hotel Podklasztorze. Trzygwiazdkowym obiektem zarządza obecnie Przedsiębiorstwo Turystyczno-Handlowe Trybunalskie S.A.
Do końca lipca ma się pojawić informator dotyczący nowego rozkładu jazdy piotrkowskiego MZK. Będzie zawierał szczegółowe mapki z nowymi kursami i rozkład jazdy, ale tylko na pętlach autobusowych.
Gmina Ręczno ma już oficjalnie swój herb i flagę. Próby opracowania symboli gminy były podejmowane już w poprzedniej kadencji, jednak gmina Ręczno nie uzyskała pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej.
Od niespełna dwóch tygodni przy wieży ciśnień w Piotrkowie na specjalnie ustawionym postumencie znajduje się nowy obiekt, który... szybko przykuł uwagę przechodniów. Mowa o pompie, dzięki której przed laty w wielu piotrkowskich domach była bieżąca woda.
Żołnierz ma obowiązek bronić dowódcy, dlatego nie pozwolimy bezkarnie obrażać kapitana Warszyca! - grzmią kombatanci Armii Krajowej. Chcą zawiadomić prokuraturę, że Bogusław Jakubowski, szef stowarzyszenia Weterani Lewicy w Piotrkowie, obraził cześć kpt. Stanisława Sojczyńskiego, nazywając go bandytą i zbrodniarzem.