Najgorzej jest w Opocznie i Tomaszowie Mazowieckim. Trochę lepiej, ale też źle, w Piotrkowie Trybunalskim. Bełchatów nie jest co prawda „czerwonym punktem” na mapie najbardziej zanieczyszczonych miast, ale również tam walka trwa. Sprawdzamy, jak ze smogiem radzą sobie ościenne miasta.
Radni Piotrkowa domagają się od władz miasta częstszych kontroli posesji piotrkowian pod kątem tego, co spalamy w piecach. Władze miasta nie wykluczają zakupu drona, by to kamera rejestrowała, jakiego koloru dym wydobywa się z kominów.
Piotrkowscy policjanci przyłączyli się do ogólnopolskich działań prewencyjnych pod nazwą „Smog”. Eliminowali z ruchu pojazdy, których stan techniczny mógł wpływać na zwiększoną emisję spalin.
Na ten temat rozmawiali eksperci w ramach konferencji, która zorganizowana została w środę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3. Rozmawiano m.in. o zagrożeniu dla zdrowia, jakie wynika z obecności smogu. Przedstawiciele Urzędu Miasta opowiedzieli o działaniach mających na celu jego ograniczenie.
Montaż czujników smogu w mieście ujawnił smutną prawdę o jakości powietrza w Piotrkowie. Wchodząc na stronę airly.eu każdy z nas może sprawdzić, czym oddychamy.
- Od kilku dni w Piotrkowie działa 20 czujników jakości powietrza. Rozlokowane są na obszarze całego miasta i rejestrują stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 (tzw. smog). Dodatkowo czujniki rejestrują takie parametry, jak: aktualna temperatura, wilgotność względna powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne – informuje piotrkowski Urząd Miasta.
W Piotrkowie trwa montaż sensorów monitorujących stan powietrza. W mieście pojawi się 20 takich czujników.
Wiosną tego roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała informacje, z których wynika, że Opoczno znajduje się na najniższym stopniu podium tego niechlubnego rankingu.
Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.