Czy w Piotrkowie będzie czyste powietrze?

Strefa FM Środa, 14 listopada 201837
Na ten temat rozmawiali eksperci w ramach konferencji, która zorganizowana została w środę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3. Rozmawiano m.in. o zagrożeniu dla zdrowia, jakie wynika z obecności smogu. Przedstawiciele Urzędu Miasta opowiedzieli o działaniach mających na celu jego ograniczenie.

Ładuję galerię...

-W województwie łódzkim, jak i w całym kraju, czyste powietrze to mit -  tak sytuację ze smogiem podsumował  Piotr Jakubowski, członek Polskiego Alarmu Smogowego - oddychamy coraz groźniejszym dla zdrowia powietrzem. Bardzo się cieszę, że właśnie w środę, w dzień czystego powietrza, odbywa się ta konferencja.

 

Najgorsze powietrze w naszym województwie jest w Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku oraz w Łodzi. Problem smogu wynika z tego, że ludzie zapominają co wrzucają do pieca. - Nie wrzucajmy starych butów, butelek plastikowych, spalajmy wysokiej jakości węgiel. Musimy o tym przypominać wszystkim, zarówno młodzieży, jak i seniorom. To od nas zależy czy będziemy oddychać świeżym powietrzem czy będziemy się truć - mówiła Anna Koprowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla zdrowia.

 

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali m.in. prof. dr hab. n. med. Wojciech Hanke, konsultant Krajowy w Dziedzinie Zdrowia Środowiskowego oraz Marzena Krzemińska, główny Specjalista Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Na spotkaniu pojawił się także wiceprezydent Adam Karzewnik, który opowiedział o działaniach miasta na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. - Podejmujemy od wielu lat działania, by powietrze w Piotrkowie było czyste. Nasze miejskie budynki stale poddajemy termomodernizacji. Doprowadza to do tego, że zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, a to wpływa na poprawę jakości powietrza. W przyszłym roku temu procesowi poddamy II Liceum Ogólnokształcące oraz Szkołę Podstawową nr 12. Oprócz tego chcemy rozbudować sieć ciepłowniczą, generalnie chodzi nam o wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń tam gdzie są niskie budynki, które opalane są węglem, jak np. ul. Starowarszawska. Przystąpiliśmy także do programu  ograniczenia niskiej emisji. Na ten cel pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje w wysokości ponad 2 mln zł. 

 

W Piotrkowie zamontowane zostały czujniki jakości powietrza Airly, dzięki czemu każdy może na bieżąco śledzić jego stan.


Zainteresował temat?

2

2


Zobacz również

Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bioeko ~bioeko (Gość)24.02.2020 11:03

Zapraszam na Wierzeje, szczególnie wieczorem, "super czyste i ekologiczne powietrze". Czy ktoś z władz miasta interesuje się co spalają w piecach, czy jest monitoring tej części miasta.

10


exodus1985 ~exodus1985 (Gość)18.11.2018 15:21

Jak wyjadą stąd Ukraińcy,to na pewno!!!

02


gość ~gość (Gość)14.11.2018 19:05

Jak to czy będzie? W gazetce przedwyborczej pan Chojniak pisał, że w Piotrkowie jest czyste powietrze. Przecież pan prezydent chodzi do kościoła więc nie kłamie. Ten smog to jakaś prowokacja wymierzona w jego wizerunek.

101


Hmmmm ~Hmmmm (Gość)16.11.2018 21:40

Niedaleko mnie mieszka gość, który raz w tygodniu robi obchód po osiedlowych śmietnikach, ładuje stare meble na przyczepkę... zawozi do domu i pali w piecu... Na dwa auta w rodzinie go stać... na opał już chyba nie...

31


zofija1979 ~zofija1979 (Gość)14.11.2018 20:06

Ludzie nie zapominają co wrzucają do kotłów tylko robią to z czystą premedytacją! Wolą spalić niż zapłacić więcej za wywóz śmieci choćby.. obligatoryjny nakaz wymiany pieców węglowych na kotły ekologiczne, np taki : https://www.kostrzewa.com.pl/produkty/twin-bio-ne-12-kw Kostrzewy i może coś w końcu się ruszy w temacie smogu!

73


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)14.11.2018 20:21

Śmieszą mnie komentarze mówiące o konieczności edukowania itd. W przypadku smogu to tak jak z idiotami za kierownicą - pierdylion kampanii i reklam typu jedź wolniej, przestrzegaj przepisów, zwracaj uwagę na pieszych a drogowych morderców wcale nie jest mniej. Jedyną skuteczną edukacją jest egzekwowanie prawa i nakładanie kar - jak będą kontrole i kary za palenie śmieciami to i świadomość społeczeństwa się zwiększy.

113


gość ~gość (Gość)15.11.2018 22:31

A kiedy zaczną się kontrole firm. Bo smród z komina "piotrkowskich sklejek" jest nie do wytrzymania. Również jestem ciekaw ile syfu emitują nasze piotrkowskie ciepłownie.

51


gość ~gość (Gość)16.11.2018 10:03

Jak sie PiS wyniesie w kosmos to i powietrze sie poprawi

13


gość ~gość (Gość)15.11.2018 21:16

Gdzie ciepłociągi? Gdzie docieplenie? Gdzie tanie miejskie ciepło?

71


leki ~leki (Gość)14.11.2018 14:30

a dlaczego gaz tak zdrożał w ciągu ostatnich 20 lat ? a dlaczego olej opałowy zdrożał parokrotnie ? a dlaczego do kraju wpuszcza się 20 letnie diesle z całej europy ? itd .........itd...........itd...........
jedną ręką państwo zbiera vatt , akcyzę , podatek, cło ....... a drugą ręką rozdaje śmieszne granty na rozwiązania ekologiczne. gdzie tu logika ???
ps. a dlaczego polski węgiel niskiej jakości jest droższy od ukraińskiego, ruskiego , australijskiego, amerykańskiego, nowozelandzkiego .........???

91


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat