Znaczna część personelu piotrkowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zostanie zwolniona z pracy.
Początek nowego roku oznacza negocjacje i zawieranie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Trzy poradnie w mieście - okulistyka, nefrologia i kardiologia - nie mają jeszcze kontraktów.
Dzięki zmianom w prawie pacjenci nie wymagający hospitalizacji będą mogli być poddawani drobnym zabiegom w warunkach ambulatoryjnych.
“Bardzo proszę redakcję o zainteresowanie się funkcjonowaniem poradni pulmonologicznej w Piotrkowie. A właściwie brakiem funkcjonowania. Od listopada 2010 usiłuję się dostać do pulmonologa...”.
Noworodki z problemami okresu okołoporodowego nie będą miały w Piotrkowie swojej poradni.
Dobra wiadomość dla pacjentów poradni lekarskich - wszystkie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia są na dotychczasowym poziomie.
Dwie poradnie: neurochirurgiczna i chirurgii naczyniowej zniknęły z mapy miasta. Specjalistów mieszkańcy muszą szukać w Łodzi lub Zgierzu. Kilka przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i poradnia medycyny pracy albo zmieniły lokalizację, albo ich zadania przejęły niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Szpital wojewódzki w Piotrkowie nie ma już też własnej pracowni sekcji zwłok i punktu zaopatrzenia ortopedycznego.
Tej wizyty u lekarza Grzegorz Ruciński długo nie zapomni. Do poradni laryngologicznej, która mieści się w przychodni przy ul. Dmowskiego, zgłosił się na badanie kontrolne. Miał zastrzeżenia do aparatu słuchowego, który od niedawna użytkował. Został przyjęty bardzo szybko, ale bardzo się zdziwił, gdy lekarka zaleciła płukanie ucha, które na miejscu wykonała pielęgniarka.
Pacjenci, którzy w poniedziałek wybierają się do poradni Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie przy ul. Rakowskiej odejdą z przysłowiowym kwitkiem. Poradnie 5-go maja będą nieczynne, a szpital będzie funkcjonował jak podczas ostrego dyżuru.