Piotrków: Bez specjalistów nie ma poradni

Dziennik Łódzki Poniedziałek, 06 kwietnia 20095
Dwie poradnie: neurochirurgiczna i chirurgii naczyniowej zniknęły z mapy miasta. Specjalistów mieszkańcy muszą szukać w Łodzi lub Zgierzu. Kilka przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i poradnia medycyny pracy albo zmieniły lokalizację, albo ich zadania przejęły niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Szpital wojewódzki w Piotrkowie nie ma już też własnej pracowni sekcji zwłok i punktu zaopatrzenia ortopedycznego.
www.dziennik.lodz.plwww.dziennik.lodz.pl

Dziesiątki pacjentów cierpiących na choroby układu naczyniowego i schorzenia neurologiczne mogło uzyskać poradę właśnie w dwóch zlikwidowanych przychodniach. Teraz muszą szukać pomocy w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi i szpitalu im. Curie--Skłodowskiej w Zgierzu. Likwidację poradni szpital tłumaczy brakiem lekarzy. W przypadku poradni chirurgii naczyniowej nie udało się znaleźć specjalistów spełniających wymogi stawiane przez NFZ. W przypadku poradni neurochirurgicznej nie udało się wydłużyć pracy lekarza z Łodzi do 12 godzin (wymóg NFZ), który dotychczas udzielał konsultacji jeden dzień w tygodniu.
- To niestety bardzo wąskie specjalizacje i nie udało nam się znaleźć lekarzy - wyjaśnia Roman Cichosz, wicedyrektor szpitala.


Konieczna okazała się również likwidacja poradni medycyny pracy. Lekarzy, którzy odeszli ze szpitala, przejęły niepubliczne przychodnie, a umowy dzierżawy na pomieszczenia przy ul. Szkolnej, nie przedłużono. W ramach szpitala wojewódzkiego nie funkcjonuje już ponadto ambulatorium internistyczne. Decyzją NFZ świadczenia ambulatorium przejął szpitalny oddział ratunkowy. Kontraktu nie ma też szpital na punkt zaopatrzenia ortopedycznego. - To zaopatrzenie z powodzeniem przejęły prywatne firmy - dodaje Cichosz.


Trudniejsza była decyzja o likwidacji pracowni sekcji zwłok. Szpital, chcąc dostosować pomieszczenia pod względem sanitarnym i technicznym do obecnych wymogów, musiałby nie tylko sporo zainwestować, ale też narazić się na duże utrudnienia w trakcie remontu. Nie była zainteresowana tym ani sama dyrekcja, ani Urząd Marszałkowski. Sekcje zlecane są szpitalowi tomaszowskiemu.


Zrezygnowano też z przychodni przy ul. Zamkowej (POZ, położna i pielęgniarka rodzinna, punkt szczepień, EKG) oraz z przychodni przy ul. Szkolnej (POZ, położna, pielęgniarka rodzinna, EKG). Zadania te przejęły niepubliczne zakłady "Hipokrates" i "Nasz Doktor". Poradnie: psychiatryczna, dermatologiczna i pulmonologiczna z ul. Zamkowej przeniesione zostały do głównego budynku przyszpitalnego przy ul. Wolborskiej.


Aleksandra Tyczyńska  POLSKA Dziennik Łódzki


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

motyl ~motyl (Gość)07.04.2009 12:45

"pacjent" napisał(a):
należało przewidzieć kilka-kilkanaście lat, że tak będzie praktycznie we wszystkich miastach bez uczelni medycznych. Przecież większość młodzieży "pchała" się na inne uczelnie niż medyczne

To fakt mamy mnóstwo ekonomistów, którzy nie potrafią liczyć. A na uczelnie medyczne jak już sie dostaniesz nie będąc rodziną lekarza to masz naprawde farta. Jak już ukończyłeś uczelnię medyczną, a nie masz w rodzinie lekarza to żadnej specjalności nie zrobisz, klika jak u prawników.

"pacjent" napisał(a):
o chyba dobrze, że przyjmują prywatnie ; jak NFZ nie chce i nie może kontraktować tyle usług.

Często przyjmuja prywatnie korzystając z publicznego sprzętu. Niech sobie kupi taki sprzęt za włąsne pieniądze. Nie płaci podatków od prywaty, bo kasy fiskalnej nie posiada (jakiś tam ryczałcik). Poza tym wykształcił się za moje pieniądze, więc powinien świadczyć usługi nam wszystkim. Pokaż lekarzu co masz w garażu.

"P51" napisał(a):
NFZ płaci w ramach kontrakty grosze za poradę specjalistyczną

to fakt. Pomyśleć że za tej strasznej komuny i PRLu żadnych punktów nie było, do lekarza się po prostu szło i już.

00


P51 ~P51 (Gość)07.04.2009 12:29

Ktoś się jeszcze dziwi,że brakuje specjalistów w państwowych poradniach? To chyba tylko ci,którzy uważają,że zdobycie tytułu specjalisty to bułka z masłem,nie ciężka praca.
A z drugiej strony NFZ płaci w ramach kontrakty grosze za poradę specjalistyczną i piętrzy trudności w rozliczeniach ( bzdurne "punkty" i kategoryzowanie "porad"). A jak państwo źle płaci, to czy lekarz musi pracować na państwowej"posadzie". Kto z zainteresowanych chciałby ciężko pracować za nędzne groszę?Tylko proszę nie wyjeżdżać z niegdysiejszymi demagogicznymi hasełkami o powołaniu...To już nudne i nie działa - właśnie lekarze wolą zainwestować w prywatną praktykę, bo w niej nie ma złodziejskich pośredników w postaci NFZ.

00


pacjent ~pacjent (Gość)06.04.2009 17:38

Przecież to należało przewidzieć kilka-kilkanaście lat, że tak będzie praktycznie we wszystkich miastach bez uczelni medycznych. Przecież większość młodzieży "pchała" się na inne uczelnie niż medyczne, wierząc, że będą biznesmenami, politykami i urzędnikami. I nic na to się nie poradzi, a będzie jeszcze gorzej, bo popyt na usługi medyczne jest i będzie cały cza duży - mimo kryzysu, a nawet kryzys napędza te usługi. A dyrektor może zatrudniać tylko tych co chcą i godzą sie na jego warunki i tu nic sie nie zmieni.
To chyba dobrze, że przyjmują prywatnie ; jak NFZ nie chce i nie może kontraktować tyle usług.

00


motyl ~motyl (Gość)06.04.2009 13:59

dyrektor Konieczko zaradny radny. Tylko co maja począć piotrkowianie? A zapomniałem że prywatnie to oni przyjmują i są.

00


antonio ~antonio (Gość)06.04.2009 13:50

Takich dyrektorów tylko pozazdrościć jak się nieumnie coś zrobić ,to trzeba zlikwidowć i Piotrków wreście zostanie z niczym.Bo, albo za drogie, albo nie ma na nic pieniędzy.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat