W dniach 6-27 czerwca 2024 r. przed budynkiem Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim zagości Archiwalny Fotoplastikon. Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na uroczysty wernisaż, który odbędzie się w piątek (07.06.2024) o godz. 12:00. To pierwszy przystanek tegorocznej edycji projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego.
SodaStream przedstawia nową kampanię reklamową – „Uwolnij swój potencjał”. Czy istnieje magiczne zaklęcie, które nie tylko zapewni doskonałą zabawę, ale również ocali Ziemię przed jednorazowym plastikiem?
Prowadzisz biznes, który wymaga od Ciebie podjęcia decyzji odnośnie zastosowania konkretnych opakowań? A może szukasz czegoś na użytek domowy? Czegoś, w czym mógłbyś przechowywać olejki eteryczne lub inne, płynne substancje. Dowiedz się, dlaczego szklane butelki są najlepszym wyborem w Twojej sytuacji, porównaj je z modelami z plastiku!
W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyły się zajęcia pod nazwą "STOP PLASTIK". Ich celem było uświadomienie uczniom, w jaki sposób możemy powtórnie wykorzystać odpady plastikowe i nie tylko.
400 sztuk drzewek i 150 sztuk torebek nasion rozdano pierwszego dnia akcji "Nakręć się na zieleń". Wspólny pomysł starosty powiatu piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka oraz dyrektora oddziału terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych Piotra Wypycha okazał się sukcesem, a punkt, w którym można było wymienić plastikowe nakrętki na drzewka i nasiona był oblegany przez pełne cztery godziny.
Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.
Plastik jest większym problemem ekologicznym niż zmiany klimatu - wynika z międzynarodowego raportu GfK. Najczęściej problem ten dostrzegają Niemcy (75 proc. wskazań), najrzadziej Węgrzy (55 proc.), Polacy uplasowali się tuż przed Węgrami z wynikiem 58 proc. wskazań.
Z piotrkowskiego magistratu i wszystkich jednostek podległych miastu znikną wszystkie produkty plastikowe jednorazowego użytku, w tym butelki, kubki, talerzyki czy mieszadła do napojów. Wszystkie te elementy zostaną zastąpione alternatywnymi produktami, m.in. ze szkła oraz papieru.
Powstają z nich m.in. długopisy, serwetki, a nawet pasy bezpieczeństwa. Ale dopiero po recyklingu. Jednak plastikowych butelek typu PET przetwarza się u nas bardzo mało. Pojawił się pomysł, po zrealizowaniu którego może być lepiej.
Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerzyki, słomki, patyki do balonów, patyczki do uszu, zostaną zakazane zgodnie z planami przyjętymi przez Parlament Europejski w Strasburgu.
Produkty te, stanowiące 70% odpadów w morzu, zostaną usunięte z rynku UE od 2021 roku, zgodnie z projektem przepisów przyjętym przez eurodeputowanych w środę.