Ze względu na szczególną rolę w historii Polski piotrkowska Fara otrzyma tytuł „bazyliki mniejszej”. Decyzję w tej sprawie podjęła Stolica Apostolska, a tytuł zostanie uroczyście nadany 28 września, kiedy odbędą się w Piotrkowie oficjalne uroczystości.
Są jednym z symboli czasów słusznie minionych. Chociaż formalnie nimi nie płacono, dla wielu były cenniejsze od pieniędzy. Trzydzieści lat temu zniesiono ostatnie kartki. Na mięso.
Niby wiemy, że trzeba uważać, że nie powinno się wpuszczać obcych osób do mieszkania, że nie wolno przekazywać pieniędzy żadnym „urzędnikom", którzy nas odwiedzą. A jednak wciąż są ludzie, którzy dają się nabrać, oszukać i okraść.
Gdzie najchętniej na urlop wybierają się mieszkańcy województwa łódzkiego?
W sobotniej biesiadzie wzięli udział piotrkowianie w różnym wieku. Od godziny 16.00 najmłodsi mogli się bawić ze sportowcami w handballowej strefie kibica, starsi kibice przyszli z kolei na prezentacje Piotrcovii i Piotrkowianina, które rozpoczęły się o godzinie 20.00, ale wcześniej organizatorzy przygotowali kilka muzycznych niespodzianek. Wystąpili członkowie Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej oraz Szulerzy. Po nich na scenę wkroczyli sportowcy, a następnie didżeje.
Od godziny 16.00 najmłodsi mogą się bawić ze sportowcami w handballowej strefie kibica, starsi kibice z pewnością wybiorą się na prezentacje Piotrcovii i Piotrkowianina, które rozpoczną się o godzinie 20.00, ale wcześniej kilka muzycznych niespodzianek.
Kibice Piotrcovii i Piotrkowianina nie powinni przegapić tego wydarzenia. W sobotę, 27 lipca na płycie Rynku Trybunalskiego odbędą się prezentacje obydwu piotrkowskich zespołów, które będą reprezentować trybunalski gród w najbliższym sezonie PGNiG Superligi. Szczypiornistki i szczypiorniści spotkają się z kibicami podczas Biesiady Trybunalskiej. Początek o godzinie 20.00, a już od 16.00 najmłodsi będą mogli się bawić w handballowej strefie kibica.
W tym roku w naszym regionie na boreliozę zachorowało już 15 osób - 9 w powiecie i 6 w samym Piotrkowie. Ta poważna choroba najczęściej przenoszona jest przez kleszcze. Pamiętajmy, aby po leśnych spacerach zawsze sprawdzić czy na naszym ciele nie pozostał pajęczak. Im szybciej go usuniemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania.
Tylko 30% jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych - ich członkowie są odpowiednio wyposażeni i przeszkoleni, mają ubezpieczenie i przeszli badania lekarskie. To wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Do takich jednostek, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, trafia 70% środków przeznaczonych na finansowanie OSP. Większość jednostek działających poza systemem nie spełnia wymaganych kryteriów i dlatego nie jest wysyłana do pożarów czy wypadków. Są wśród nich i takie, których działalność sprowadza się wyłącznie do organizowania imprez kulturalnych czy edukacyjnych, albo do udziału w zawodach sportowych. Jak wygląda kondycja jednostek OSP w regionie piotrkowskim?
Kto będzie liderem listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu piotrkowskim? Być może dowiemy się tego w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Pozycji numer 1 nie wyklucza piotrkowska radna Marlena Wężyk – Głowacka. Pamiętajmy jednak, że do Sejmu na pewno będę chciały kandydować też posłanki: Elżbieta Radziszewska i Dorota Rutkowska. Przypomnijmy, że jedynką PiS w okręgu nr 10 jest ponownie Antoni Macierewicz.