Dla wielu są bohaterami, choć są też tacy, którzy uważają ich za bandytów. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy, którzy w 1945 roku stawili opór władzy komunistycznej narzuconej Polsce przez ZSRR.
18 stycznia rankiem piotrkowianie obudzili się w wolnym od hitlerowców mieście, a ta data uznawana jest za wyzwolenie Piotrkowa. Co roku, w rocznicę wyparcia z miasta wojsk hitlerowskich, pamięć bohaterów walk o wolność wspomina piotrkowska Lewica.
19 października 1984 roku bestialsko zamordowany został ks. Jerzy Popiełuszko - legendarny kapelan "Solidarności". W 37. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, w Piotrkowie Trybunalskim uczczono jego pamięć.
16 października przypada 43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Na rocznicę tego wydarzenia świętujemy w naszym kraju "Dzień papieski".
17 września 1939 roku ZSRR wbił nóż w plecy, walczącej od ponad dwóch tygodni z hitlerowskim najeźdźcą, II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski. Wydarzenia te upamiętniono w piątek (17.09) w Piotrkowie.
Piotrkowscy urzędnicy, a także kombatanci i przedstawiciele placówek edukacyjnych, pamiętali o bohaterach poległych w czasie II Wojny Światowej. W środowe przedpołudnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 101. rocznicę „Cudu nad Wisłą” władze Piotrkowa Trybunalskiego, wraz z mieszkańcami, upamiętniły pamięć poległych bohaterów.
Punktualnie o godzinie 17:00 w całym kraju, także w Piotrkowie rozbrzmiały syreny alarmowe, aby uczcić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele władz naszego miasta, oficjalne delegacje, a także zwykli piotrkowianie tradycyjnie spotkali się przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza, aby wspólnie uczcić minutą ciszy pamięć żołnierzy oraz zwykłych mieszkańców stolicy, którzy polegli w czasie Powstania.
W dniu 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. W tym roku obchodzimy 101. urodziny jednego z najwybitniejszych Polaków.
Wraz z ustępowaniem pandemii i powolnym powrotem do normalności także szkoły wkrótce powrócą do stacjonarnej edukacji. Z jednej strony uczniowie podkreślają radość z ponownego spotkania znajomych. Z drugiej wielu obawia się, że po długim okresie nauki zdalnej program ich przerośnie i nie poradzą sobie w tradycyjnych szkolnych realiach. O braku powodów do obaw przekonuje łódzki kurator oświaty, Waldemar Flajszer, który zwrócił się z apelem do dyrektorów i nauczycieli o ułatwienie młodzieży powrotu do normalnej edukacji.