Panująca pandemia spowodowała, że obchody Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju przybrały charakter symboliczny. Podobnie było w gminie Moszczenica, gdzie w kilku miejscach upamiętniono 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Przedstawiciele władz miasta wczesnym porankiem złożyli tradycyjne wieńce pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, aby uczcić 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Później w tym samym miejscu złożył starosta piotrkowski. Wieczorem będzie można podziwiać specjalne iluminacje na niektórych budynkach publicznych.
Jak wspólnie świętować tegoroczną 102. rocznicę odzyskania niepodległości? Co zrobić 11 listopada, gdy musisz zostać w domu? Wystarczy w samo południe włączyć radio Strefa FM (98,2) i dołączyć do narodowego słuchania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Można wysłuchać go w milczeniu, zaśpiewać lub zagrać na instrumencie - najważniejsze to być razem w tej wyjątkowej chwili.
11 listopada w Polsce obchodzić będziemy Święto Niepodległości. Podobnie, jak w całym kraju, świętować będziemy inaczej niż co roku.
Zbliża się 1 listopada, przed nami okres wzmożonego ruchu w okolicach cmentarzy. Zebraliśmy wiadomości dotyczące zmian w organizacji ruchu w Piotrkowie i miastach ościennych. Informujemy również, jak kursować będzie komunikacja zbiorowa.
Ułatwienie komunikacji z otoczeniem i promowanie zasad dystansu społecznego w czasie pandemii koronawirusa - to podstawowe cele projektu "stop2covid". W ich realizacji mają pomóc kolorowe opaski noszone na nadgarstku. Projektowi towarzyszy przekazywanie środków ochrony zdrowia najbardziej potrzebującym.
Mamy w Polsce 1 mln 30 tys. bezrobotnych. Zakładamy, że przy wsparciu, które już poszło do przedsiębiorców, i przy otwieraniu gospodarki, stopa bezrobocia w grudniu br. będzie między 7 proc. a 8 proc. – powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
W nadchodzącym roku akademickim 2020/2021 piotrkowska Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego uruchamia studia II stopnia na kierunku administracja. Studia te będą prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Obchody Święta Niepodległości w gminie Grabica rozpoczęły się w tym roku od uroczystej mszy św. w kościele w Szydłowie. Po nabożeństwie ks. proboszcz Maciej Paramuszczak zorganizował inscenizację z życia św. Marcina – biskupa Tours. Nie lada atrakcją było przybycie na koniu rzymskiego legionisty, który oferował mieszkańcom kubek gorącej żołnierskiej grochówki. Całe wydarzenie uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Grabica.
11 listopada w Sulejowie odbyły się uroczystości poświęcone 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W kościele św. Floriana została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny celebrowana przez proboszcza ks. Leszka Drucha. Na koniec mszy grupa wokalna Cykady, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie zaprezentowała przedstawienie słowno-muzyczne, upamiętniające wydarzenia z 1918 r.