Niepodległa do Hymnu - świętujmy razem 11 listopada

Strefa FMKraj Środa, 11 listopada 202012
Jak wspólnie świętować tegoroczną 102. rocznicę odzyskania niepodległości? Co zrobić 11 listopada, gdy musisz zostać w domu? Wystarczy w samo południe włączyć radio Strefa FM (98,2) i dołączyć do narodowego słuchania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Można wysłuchać go w milczeniu, zaśpiewać lub zagrać na instrumencie - najważniejsze to być razem w tej wyjątkowej chwili.
fot. Strefa FM Piotrków fot. Strefa FM Piotrków

- 11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach - czytamy na stronie organizatora akcji.

 

Inicjatywa odniosła sukces także w 2019 roku. Polacy w każdym wieku w kraju i zagranicą na uroczystościach w dużych i małych miastach czy wsiach ponownie wspólnie śpiewali hymn dlatego organizatorzy postanowili kontynuować ją w tym roku.

 

W ramach akcji chodzi o to, aby w samo południe Polacy w całym kraju wspólnie wysłuchali i odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Można to zrobić w domu, na balkonie, w swoim ogrodzie, czyli tam gdzie akurat będziemy. W akcje włączyły się media, które będą emitowały hymn, wśród nich także nasza lokalna rozgłośnia Strefa FM oraz redakcja epiotrkow.pl - zapraszamy do wspólnego wykonania Mazurka Dąbrowskiego.

 

Organizatorzy zachęcają także do nauki gry hymnu na instrumentach. Niezbędne nuty można znaleźć na stronie www. niepodlegla.gov.pl.

 

Mazurek Dąbrowskiego powstały już po utracie niepodległości, czyli w 1797 roku we Włoszech, gdzie formowały się legiony polskie pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Pieśń została hymnem w roku 1927. Autorem słów jest Józef Wybicki. Pierwotnie pieśń legionistów liczyła 6 zwrotek, ale obecnie podczas uroczystości państwowych wykonuje się cztery, minimalnie zmienione zwrotki - przypomnijmy je. 

 

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

 

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

 

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

 

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_cnxnncfj ~gość_cnxnncfj (Gość)11.11.2020 10:14

W tym roku pierwszy raz nie wywiesiłem flagi ponieważ jest mi wstyd za nią i za moja pseudo ojczyznę. W momencie kiedy ten paskudny rząd przejął ten kraj flaga w mych oczach niczym szmata jest. Nowe święto niepodległości powinno być po obaleniu tej pseudo władzy

512


Kazik ~Kazik (Gość)11.11.2020 09:53

Jaka rocznica niepodległości ta prawdziwa to 28 czerwca wtedy podpisano traktat Wersalski przywracający Polsce niepodległość a ojcami niepodległości są Paderewski i R. Dmowski a media jak i rząd zakłamują historię

57


minęło południe ~minęło południe (Gość)11.11.2020 12:20

Pośpiewali?
no to do refleksji..
Polska to piękny kraj. Daję pięć gwiazdek.
Ale po chwili zastanowienia dorzucam jeszcze trzy

12


niewolnik ~niewolnik (Gość)11.11.2020 10:33

Flagę wywieszę po obaleniu rządów okrągłego stołu.

43


patriota ~patriota (Gość)11.11.2020 09:27

Niepodległość ? Nie podległa nikomu, znaczy niezależna od obcych, od obcego kapitału, od rozkazów płynących z zewnątrz, wolna od lobbystów, stawiająca na pierwszym miejscu dobro Polaków i ich interes narodowy i ich tradycję, ich dobrobyt i bezpieczeństwo, niezależna finansowo, wolna od obcych wojsk itd. Ja mam wątpliwości więc przestałem świętować i wywieszać flagę.

25


rodżer perejro ~rodżer perejro (Gość)11.11.2020 08:45

ten dzisiejszy Marsz Niepodległości 11Listopada w StOlYcY bedzie największym przejazdem niemieckich pojazdów po zakończaniu działań II Wojny Światowej w Polsce.

86


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat