Artykuły do tagu: ST

Muzeum w Polichnie zaprasza uczniów
W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, Oddział Muzeum w Polichnie przygotował ofertę edukacyjną dla szkół. Propozycja dotyczy zwiedzania wystaw stałych i czasowych oraz udziału w lekcjach muzealnych.
Piotrkowianin zapunktował podczas mistrzostw świata
Polacy, którzy 52 lata musieli czekać na kolejny występ w mistrzostwach świata w koszykówce, wygrali pierwszy mecz podczas tej imprezy, która odbywa się w Chinach, pokonując Wenezuelę 80:69 (22:24, 22:12, 16:15, 20:18). Dwa punkty dla naszej reprezentacji zdobył piotrkowianin Damian Kulig.
Konfederacja zarejestrowała listę
Konfederacja zaprezentowała kandydatów do Sejmu i zarejestrowała swoją listę wyborczą.
Wrzesień 1939 we wspomnieniach tych, co przeżyli
– Ranni leżeli wszędzie, jedni na siennikach, inni na rzuconej naprędce na podłogę kopce siana. Było ich pełno nawet na szpitalnym korytarzu. Żołnierzy i cywilów. On, młody żołnierz z pułku grodzieńskiego, który walczył na Longinówce, skonał przy mnie krzycząc: – Mamo!
Okradał szefa, stanie przed sądem
Pracownik firmy zajmującej się dystrybucją części samochodowych usłyszał zarzut kradzieży przedmiotów o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Działania tomaszowskich policjantów doprowadziły również do ustalenia pasera odbierającego trefny towar. Teraz obaj mężczyźni za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.
Dokładnie 80 lat temu powstało Getto w Piotrkowie Trybunalskim. Największa zbrodnia w historii miasta
Z prawie 28 tysięcy osób przeżyło niespełna dwa tysiące. Ginęli z głodu, chorób, wycieńczenia, pracy ponad siły i w ulicznych egzekucjach. Część tych, którym w jakiś sposób udało się przetrwać nieludzkie warunki getta straciła życie w obozach zagłady. Z relacji nielicznie ocalałych wyłania się wstrząsający obraz najtragiczniejszych czterech lat w dziejach Piotrkowa Trybunalskiego. 8 października minie 80 lat od utworzenia w trybunalskim grodzie przez hitlerowców getta żydowskiego.
Bitwa pod Piotrkowem Trybunalskim 5-6 IX 1939
Główne kierunki natarcia niemieckich sił były znane polskim strategom na rok przed wybuchem wojny. Liczono się, że Niemcy będą nacierać na Warszawę od strony północnej (wzdłuż Noteci i Wisły|), oraz od południa przez Piotrków.
W Piotrkowie powstanie liceum plastyczne
Liceum Plastyczne powstanie w Piotrkowie Trybunalskim. Placówka ma funkcjonować przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnym nr 6.
Pamiątki tragicznego września 1939r.
Pogorzelisk krwawego września 1939 roku dawno już nie ma. Odchodzą świadkowie tamtych dni, czas zaciera nawet najboleśniejsze wspomnienia. Ich świadectwem w Piotrkowie, najliczniejszym, pozostają oczywiście żołnierskie mogiły na Cmentarzu Wojennym. Są też i groby cywilów, ofiar bombardowania miasta, których ciała złożono na Nowym Cmentarzu. Jest również pomnik na obrzeżach miasta, który ma przypominać potomnym krwawą bitwę o szosę piotrkowską…
Piotrkowianin obrońcą Poczty Polskiej w Gdańsku
W czasie wojny obronnej w 1939 roku piotrkowianie walczyli na różnych frontach. Jednym z nich był Konrad Guderski, tajny wysłannik Sztabu Głównego Wojska Polskiego, dowódca obrony Polskiej Poczty w Gdańsku. Choć urodził się w Piotrkowie to raczej niewiele osób o nim tu pamięta. Zresztą trudno się dziwić, przez lata jego tożsamość była owiana tajemnicą…
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat