Armia Krajowa, czyli największa armia podziemna działająca w czasie II wojny światowej została powołana do życia 14. lutego 1942 roku, czyli dokładnie 76 lat temu. Przedstawiciele władz Piotrkowa i organizacji kombatanckich złożyli z tej okazji kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. To jubileusz podwójnie ważny, bo pierwszym Komendantem Głównym AK był piotrkowianin, generał Stefan Rowecki "Grot".
Będą koncerty, wystawy, konkursy, warsztaty, do tego oczywiście tradycyjne, miejskie obchody 11 listopada. W organizację świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączą się Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Działań Artystycznych, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum czy OSiR.
73. rocznica wyzwolenia Piotrkowa Trybunalskiego spod okupacji hitlerowskiej była okazją do złożenia kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945". W styczniu 1945 roku do miasta wkroczyły wojska sowieckie kończąc tym samym ponad 5-letnią okupację hitlerowską.
To był pierwszy tak duży piotrkowski akcent, dotyczący 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W niedzielę w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści przede wszystkim śpiewali pieśni patriotyczne.
We wtorkowy poranek przedstawiciele władz Piotrkowa Trybunalskiego uczcili 221. rocznicę utworzenia Legionów Polskich we Włoszech. Wiceprezydent Andrzej Kacperek i kierownik Referatu Edukacji Radosław Kaczmarek złożyli wieniec pod pomnikiem u zbiegu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego oraz przy obelisku na piotrkowskim cmentarzu.
W przyszłym roku minie sto lat odkąd Polska odzyskała niepodległość. W związku z tak wyjątkowym jubileuszem w całym kraju przygotowywane są uroczyste obchody. Pierwsze kroki podejmowane są także przez piotrkowski Urząd Miasta.
Bożena Gęgotek i Czesław Kuźniak zostali laureatami konkursu, który odbył się w ramach projektu „Piotrków Trybunalski i Opole – 800 lat – rocznica, która łączy”, organizowanego przez Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich prace – fotograficzna i plastyczna – przedstawiające zabytki Piotrkowa zdobyły największe uznanie wśród jurorów. Uroczysty finał i wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek 16 października w siedzibie OEA.
Uczniowie z wielu piotrkowskich szkół wzięli udział w obchodach rocznicy 200-lecia śmierci Tadeusza Kościuszki. Uroczystości odbyły się w parku im. ks. J. Poniatowskiego.
Zakończyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zbombardowania Sulejowa przez niemiecką Luftwaffe. W tegorocznych obchodach udział wzięli Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i asysta honorowa Wojska Polskiego z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
W niedzielę, 3 września w Borowej (gmina Wola Krzysztoporska) odbyły się uroczystości upamiętniające walki z września 1939 r.